https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

14 listopada Dzień Czystego Powietrza. Czy skutecznie walczymy ze smogiem?

Grzegorz Skowron
Choć od kilku lat walka ze smogiem nie schodzi z ust polityków, urzędników, działaczy ekologicznych, nadal nie widać poprawy jakości powietrza. Bo choć likwidacja starych kopciuchów i wymiana ich na ekologiczne kotły grzewcze nabiera rozpędu, to jednak zawodzi system kontroli spalania w gospodarstwach domowych śmieci i nielegalnego węgla. Przypadający na 14 listopada Dzień czystego Powietrza jest okazją do podsumowań antysmogowych działań.

W środę 14 listopada Polski Alarm Smogowy zaprezentuje analizę kontroli spalania śmieci i nielegalnego węgla w 106 polskich gminach z czterech województw. Według raportu Polskiego Alarmu Smogowego kontrola w praktyce nie istnieje. W 80 proc. polskich gmin praktycznie nikt nie kontroluje spalania śmieci i nielegalnego węgla w gospodarstwach domowych. W pozostałych 20 proc. gmin, kontrole często pozostawiają wiele do życzenia.

Apel do premiera

To dlatego działacze Polskiego Alarmu Smogowego wystosują apel do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie skutecznej kontroli nad przestrzeganiem przepisów antysmogowych i uzupełnienie działań rządu o ten niezmiernie ważny element. Ekolodzy przedstawią też rekomendacje dla rządu, samorządów wojewódzkich i gmin pozwalające na wprowadzenie sprawnego systemu kontroli przepisów antysmogowych.

- Polski rząd deklaruje walkę ze smogiem. Powinna ona opierać się na trzech filarach: regulacjach prawnych, pomocy finansowej i kontroli. O ile w dwóch pierwszych obszarach podejmowane są działania, o tyle kontrola i egzekucja prawa pozostaje wielką nieobecną rządowego programu walki z zanieczyszczeniem powietrza. Polacy wciąż pozostają bezbronni wobec bandytyzmu ekologicznego – spalania śmieci, przepracowanych olejów, odpadów niebezpiecznych czy poprodukcyjnych – twierdzi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Wokół Krakowa kopci jeszcze 38 tysięcy kotłów węglowych

Dzień czystego Powietrza jest także okazją do posumowania antysmogowych działań gmin Metropolii Krakowskiej. W tym roku w gminach Metropolii podpisano 2 tysiące umów na wymianę pieców, w zeszłym roku umów było 900. Widać, że tempo wymiany kotłów dynamicznie wrasta, choć do osiągnięcia celu pozostało jeszcze dużo pracy – mówi Elżbieta Burtan, wójt gminy Zabierzów. Do 2022 roku, dzięki wsparciu funduszy europejskich, na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 55 mln złotych.

Od stycznia 2023 roku w Małopolsce zakazane będzie używanie pieców niespełniających określonych norm jakościowych, dlatego szefowie gmin tworzących Metropolię Krakowską przyjęli w październiku br. „Plan likwidacji kotłów węglowych w Metropolii Krakowskiej do 2022 roku”. Dokument zawiera rekomendacje dla polityk gminnych oraz wspólne stanowisko gmin w odniesieniu do uwarunkowań zewnętrznych związanych z wymianą kotłów węglowych. Zgodnie z zapisami Planu, do czerwca 2019 roku, we wszystkich gminach podkrakowskich przeprowadzona zostanie szczegółowa inwentaryzacja źródeł ciepła. Gminy zatrudniać będą dodatkowy personel, dedykowany do walki z zanieczyszczeniem powietrza. Skuteczna realizacja zapisów „uchwały antysmogowej” wymaga też wsparcia legislacyjnego, dlatego gminy będą zabiegać o wprowadzenie obowiązku rejestracji źródła ogrzewania na paliwo stałe.

- Gminy nie zapominają też o kontrolach. W sezonie grzewczym 2018/2019 planuje się przeprowadzenie około 2 tysiące kontroli systemowych – zapewnia Daniel Wrzoszczyk, dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Szacuje się, że obecnie na terenie gmin Metropolii Krakowskiej, pozostaje do likwidacji około 38 tys. kotłów węglowych. - Poprawa jakości powietrza wymaga nakładów finansowych, w skali podkrakowskich gmin mówimy o kwocie około 270 milionów złotych, bez tych środków trudno będzie osiągnąć efekty w poprawie jakości powietrza – mówi Marek Jamborski, wójt gminy Kocmyrzów-Luborzyca.

Od listopada 2018 do marca 2019, po raz kolejny, gminy Metropolii Krakowskiej będą prowadzić wspólną kampanię informacyjno-edukacyjną. Kampania będzie zachęcać mieszkańców do wymiany nieekologicznych pieców oraz przestrzegać przed spalaniem śmieci oraz opału niskiej jakości.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Koniec z plastikiem - za 3 lata będzie nielegalny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
klajster
By zmienić sytuację konieczna jest likwidacja starych kopcących pieców i termoizolacja domów
M
Maciej
W Zabierzowie, w gminie, dużo gadają, mało robią. Śmieszne ulotki, które i tak lądują w piecach. Zero kontroli trucicieli, nie ma gdzie zadzwonić jak ktoś truje, tempo wymiany pieców wystarczy na 30 lat itd. A powietrze fatalne, bo wieś bardzo gęsto zaludniona, w dolinie, częsta mgła. I ten dym tam wisi w tej mgle. Nie przyjeżdżajcie do Zabierzowa w okresie grzewczym jak szanujecie wasze zdrowie
k
komuch
Oczywiście, że wjeżdżają cały rok a problem mamy głównie zimą, ale to nie znaczy, że nie są składową smogu! Tym bardziej, że zamiast płynnie jeździć to stoją kopcąc w korkach! Między innymi dlatego np od listopada do marca powinna być darmowa komunikacja miejska
D
DD
Rozumiem że loty odbywają się tylko w zimie? bo jakoś tylko w okresie zimowym czujniki szaleją a w lecie są w normie.
D
DD
Rozumiem że te 250K samochodów tylko w zimie wyjeźdźa na drogi? bo magicznie właśnie w zimie wszystkie normy są przekroczone kilkukrotnie. Skończcie już z tą nagonką na samochody - problem jest w spalanych śmieciach i miale.
o
obserwe
jest naga prawda ze do Krakowa wjezdrza 250000 tys. samochodow w wiekszosci z niechcianymi na Zachodzie (starymi ) motorami *kopciuchami* Diesla no to mamy dziadostwo !
j
jan
Wielka ściema komitetu ,udaje że walczy ze smogiem. Gdzie edukacja jak ogrzewać mieszkanie nie dymiąc z komina.Wysoka cena gazu, podobno amerykański gaz jest tańszy od rosyjskiego to wpłynąć na rząd żeby obniżył cenę gazu. Czyste ogrzewanie organizuje pokazy jak palić w piecu bez dymu. Komitet powinien wozić ich po wsiach i miastach i uczyć ludzi jak palić bez dymu.
B
Boro
i następne 5 lat jak ponownie wybierzecie Mchlojka na Prezydenta. Macie to jak w banku.
"sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało"
O
Olo
Możesz tu sobie godzinami cuda pisać, a władze miasta mają to w d...
k
krk
Ludzie kochane ! macie cierpiec -zdychac (ostatnio) 1400 OSOB umarlo z" pomoca" smogu- to jebal pies takie miejsca! W Kraju ! jest dosc placu w innycch miastach do zamieszkania !! Drugiego zycia nikt nam-Wam nie da, Amen!
k
krakus
1. W szkołach powinni edukować dzieci - sortowanie śmieci, ogrzewanie bez węgla, zdrowy tryb życia, witaminy - tego brakuje, ludzie najpierw trują swoje dzieci i sąsiadów, później idą po antybiotyk dla tych dzieci, a one w wieku dorosłym mają raka i dostają chemie, która jeszcze nikogo nie wyleczyła. 2. Kary - sprawdzać dronami z czunikami kto i czym pali, jeżeli okaże się, że są substancje szkodliwe dawać mandaty, 5tys zł na start szybko zniechęci ignorantów podludzi to zanieczyszczania i trucia innych.
R
Ryś
NIE SKUTECZNIE TO OCZYWISTE, BO W KRAKWIE ZAGĘSZCZA SIĘ PRZESTRZEŃ WIELKIMI BUDYNKAMI ZAMIAST PRZENOSIĆ TO BUDOWNICTWO NA OBRZEŻA ! ALE TO TEŻ NIE BĘDZIE DO KOŃCA MOŻLIWE BO KRAKÓW NIE MA MOŻLIWOŚCI POWIĘKSZYĆ SIĘ BO SAMORZĄDY (TAKA REFORMA) DO TEGO NIE DOPUSZCZĄ ! REFORMA SAMORZĄDOWA ZATKAŁA I ZAMKNĘŁA STAN WIELKICH MIAST NIE MAJĄ SZANSY NA BYCIE WIĘKSZYMI !!! UTOPIA !!!
Z
Zabierzowski Alarm Smogowy
Samo lotnisko generuje 90 ton pyłu PM10 rocznie a Państwo piszecie o okolicznych miejscowościach. To prawda kopcą ale dla przykładu wspomniane lotnisko generuje pięciokrotnie więcej zanieczyszczeń niż wszyscy mieszkańcy gminy Zabierzów. Ale Państwo oczywiście o tym nie napiszecie po są zanieczyszczenia pożyteczne i niepożyteczne
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska