FLESZ - Morawiecki wprowadza ulgę podatkową

- Projekt ma w nazwie słowo „uniwersytet”, ale jesteśmy dalecy od akademickiego pojmowania nauki o teatrze - mówi Jacek Wakar, kurator Uniwersytetu Patrzenia Teatrem. – Od przekazywania suchej wiedzy i formułek, dużo bardziej interesuje nas otwarta formuła, gdzie o kształcie spotkania współdecydują słuchacze uniwersytetu. Podczas naszych zajęć będziemy pytać o teatr „tu i teraz”, ale także o kondycję współczesnego człowieka. O to, co go inspiruje i krępuje, z jakimi wyzwaniami się mierzy. Dlatego do współpracy zaprosiliśmy nie tylko ludzi teatru, ale także pisarzy, dziennikarzy i historyków.
W programie uniwersytetu znalazły się takie zajęcia jak: „Ludowa historia Polski”, „Opisywanie rzeczywistości – literatura najnowsza”, „Opisywanie rzeczywistości – warsztat dziennikarski”, „Teatr w lokalnych społecznościach” i „Mistrzowie – inspiracje”. W ramach ostatniego z cykli, słuchacze spotkają się z Jerzym Trelą, Danutą Stenką, Jerzym Stuhrem, Janem Peszkiem i Katarzyną Kalwat. Tematem przewodnim tegorocznych zajęć będzie wstyd.
- Wstyd jest doznaniem, które dotyka współczesnego człowieka na bardzo wielu płaszczyznach. Bez względu na to, kim jesteśmy i w jakim obszarze się poruszamy, nikt z nas nie jest od niego wolny – mówi Jacek Wakar. – Ten temat jest dzisiaj bardzo mocno obecny w teatrze, filmie i literaturze, ale również w przestrzeni publicznej. Szczególnie w Polsce, która jest dzisiaj podzielona jak nigdy. Będziemy się mu przyglądać z bardzo wielu perspektyw.
Program Uniwersytetu Patrzenia Teatrem będzie realizowany w ciągu 5 weekendów, od października do grudnia. W sumie, w zajęciach może wziąć udział tylko 30 osób. Nie ma ograniczeń wiekowych. Udział w pełnym cyklu zajęć kosztuje 50 zł. Udział w pojedynczym spotkaniu – 10 zł.
Zajęcia rozpoczynają się w sobotę 2 października. W ramach cyklu „Mistrzowie-inspiracje”, o godz. 16. 30 odbędzie się spotkanie z Jerzym Trelą, a w niedzielę o 16.30, będzie można wziąć udział w spotkaniu z Małgorzatą Szydłowską i Bartoszem Szydłowskim – twórcami Teatru Łaźnia Nowa i Domu Utopii, którzy opowiedzą o tym „Jak hartowała się Łaźnia Nowa”. Szczegółowy program i zapisy: www.domutopii.pl