Jak co roku Sabałowe Bajania rozpocznie paradny przejazd kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską. Korowód rozpocznie się w środę 10 sierpnia o godz. 13. W tym czasie pojawią się utrudnienia dla kierowców. Na czas przejazdu uczestników Bajań główna droga przez Bukowinę będzie zamknięta dla samochodów.
Następnie w Domu Ludowym odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Gocałem - autorem książki „Muzyka Góralska”. Kulminacją pierwszego wieczoru będzie komedia góralska w trzech aktach pt. „Portki” pióra patrona bukowiańskiego teatru Józefa Pitoraka w wykonaniu aktorów z Bukowiny Tatrzańskiej.
W drugi dzień festiwalu rozpoczną się przesłuchania konkursowe. Na scenie Domu Ludowego zaprezentują się najlepsi gawędziarze, instrumentaliści i śpiewacy. Festiwalowe wieczory to oczywiście koncerty zespołów folkowych na scenie plenerowej przed Domem Ludowym. W tym roku zagrają dla publiczności: Wałasi, FolkPower, Śleboda I Johip!
W czasie Festiwalu nie zabraknie imprez towarzyszących. To m.in. barwny kiermasz i wystawy rękodzieła. W tym roku przewidziano także „Bajaniowe Śpasy”, czyli warsztaty plastyczne prowadzone przez twórców ludowych od 10 do 13 sierpnia w godz. 11-16 na teren Domu Ludowego.
Podczas Festiwalu nie zabraknie potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Bukowina Tatrzańska. Każdego dnia inne Koło zaprezentuje swoje danie popisowe. I tak w środę swoje smakołyki zaprezentuje Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowiny Tatrzańskiej, w czwartek – Koło Gospodyń Wiejskich z Czarnej Góry, w piątek – Koło Gospodyń Wiejskich z Rzepisk, w sobotę – Koło Gospodyń Wiejskich z Brzegów, a w niedzielę – Koło Gospodyń Wiejskich z Jurgowa. Degustacja potraw codziennie od godz. 10 przed Domem Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej.
Z kolei dla poszukiwaczy przygód i adrenaliny organizatorzy przygotowali zawody strzeleckie „O Sabałową Flintę”. Zmagania zostaną rozegrane w sobotę 13 sierpnia o godz. 16 na terenie stacji narciarskiej Rusiń-ski. Nieco później, dzieci będą mogły robić „Figle, śpasy, wygibasy”.
Zwieńczeniem Bajań - jak co roku - będzie „Sabałowa Noc”. Wtedy to odbędzie się pasowanie nowych zbójników zaproszonych do grona przez Starszyznę Zbójnicka oraz poznamy Wiyrchowe Orlice, tytuł przyznawany kobietom od 2010 roku. Na scenie plenerowej przy stacji narciarskiej Rusiń-ski zagra zespól „ BRAThANKI”, który właśnie w Bukowinie Tatrzańskiej będzie świętował 20-lecie istnienia. Zagrają również zespoły Holeviaters i InoRos. A wieczór zakończymy zabawą z zespołem Folkpower.
Sabałowe Bajania zakończą się w niedzielę. Wtedy to poznamy oficjalne wyniki konkursowych zmagań.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
