Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Ferency na deskach Łaźni Nowej. To pierwszy zwiastun grudniowego festiwalu teatralnego

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Sztuka intonacji" 5 marca na deskach Łaźnia Nowej
"Sztuka intonacji" 5 marca na deskach Łaźnia Nowej fot. Krzysztof Bieliński
"Sztuką intonacji" Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Anny Wieczur warszawskiego Teatru Dramatycznego Łaźnia Nowa zapowiada grudniową, 16. edycję festiwalu Boska Komedia. Spektakl będzie można zobaczyć w nowohuckim teatrze 5 marca o godz. 18.00. Na widzów czeka czterogodzinna uczta teatralna w gwiazdorskim wykonaniu.

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

od 16 lat

Choć Boska Komedia nieodłącznie kojarzy się z wielkim krakowskim świętem teatru w grudniowej aurze, w tym roku organizatorzy nie czekają do końcówki roku, już w marcu zapowiadając kolejną edycję festiwalu. 5 marca na scenie Teatru Łaźnia Nowa warszawski Teatr Dramatyczny zaprezentuje sztukę Tadeusza Słobodzianka „Sztuka intonacji” w gwiazdorskiej obsadzie.

„W spektaklu gwiazdy polskiej sceny wcielają się w teatralnych mistrzów, reżyserów, reformatorów – Adam Ferency, Łukasz Lewandowski, Modest Ruciński i Sławomir Grzymkowski występują w rolach Tadeusza Kantora, Jerzego Grotowskiego, Ludwika Flaszena, a także rosyjskiego aktora, reżysera i nauczyciela Grotowskiego – Jurija Zawadskiego – w tę rolę wcielił się Adam Ferency. Kiedy uczeń przerasta mistrza, tworzą się legendy, a gdy fundamentalne pytania padają na podatny grunt, w sztuce zaczyna się rewolucja. Widzowie na prawie cztery godziny zostają wciągnięci w ich debatę o istocie teatru. Na czym polega fenomen najbardziej uznanych twórców XX wieku? Dlaczego właśnie oni stali się rewolucjonistami?” - zapowiada „Sztukę intonacji” Łaźnia Nowa.

Na spektakl złożyły się dwa dramaty Tadeusza Słobodzianka: „Sztuka intonacji” i „Powrót Orfeusza”, poruszające kwestie teatralnego języka i reżyserskiego rzemiosła.

Autor jednoaktówek zagląda za kulisy i czerpie inspiracje z historii teatru, aby opowiedzieć o geniuszu i tworzeniu się wielkich idei, ale też o ludzkich słabościach i prozie życia.

„Jeśli nie wyobrażacie sobie życia bez zapachu kurzu z kurtyny – zbrodnią i błędem byłoby przegapienie tego przedstawienia. Rzecz jest bowiem nie tylko o istocie i sensie, ale – co najważniejsze – miejscu teatru w naszym życiu” – pisze w recenzji spektaklu Rafał Turowski.

Spektakl zdobył szereg nagród na polskich festiwalach teatralnych, m.in.: indywidualną nagrodę aktorską dla Adama Ferencego w 28. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, nagrodę aktorską dla Łukasza Lewandowskiego za rolę Jerzego na 62. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Miano Naj-Bogusławskiego spektaklu 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska