https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski kończy misję dyplomatyczną w Polsce. Trwają jego ostatnie spotkania w Krakowie

Aleksandra Łabędź
Ambasador Mark Brzezinski w Krakowie.
Ambasador Mark Brzezinski w Krakowie. Aleksandra Łabędź
Pod koniec stycznia 2025 r. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski zakończy swoją misję dyplomatyczną w Polsce. Jeszcze przed południem w środę w Krakowie odbyła się konferencja prasowa podczas której ambasador podsumował swoją kadencję w Polsce. Było to zarazem ostatnie spotkanie prasowe ambasadora Brzezinskiego w Krakowie. W Krakowie Mark Brzezinski spotkał się również z prezydentem miasta Aleksandrem Miszalskim, wojewodą małopolskim Krzysztofem Janem Klęczarem oraz marszałkiem województwa małopolskiego Łukaszem Smółką.

Spotkanie w samym sercu Krakowa

W środę, 11 grudnia w siedzibie Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym odbyło się ostatnie spotkanie prasowe w stolicy Małopolski z udziałem obecnego ambasadora USA w Polsce - Marka Brzezińskiego.

Ambasador wspominał, jak przeszło 32 lata temu studiował w Krakowie i mieszkał w Domu Studenckim "Piast": - To był zupełnie inny Kraków - mówił. Jak podkreślał, teraz Kraków jest bardzo wysoko rozwinięty pod względem technologicznym.

Zaznaczał, że właśnie w stolicy Małopolski mają siedziby amerykańskie firmy, takie jak Aptiv czy też Motorola. - Są tutaj, ponieważ ludzie w Krakowie są utalentowani, zdolni i kreatywni - podkreślał.

"Polska jest bezpieczna i Polska jest zabezpieczona"

- Zbliżam się do końca mojego czasu jako ambasador USA w Polsce. Jestem w Polsce od trzech lat. To było doświadczenie życia. Nigdy nie spodziewałem się, że będę ambasadorem - mówił Mark Brzezinski.

Jednocześnie wymienił też największe wyzwania, z którymi przyszło mu się zmierzyć w minionych trzech latach w Polsce. Mówił m.in. o konflikcie w Ukrainie i fali uchodźców, która zaczęła przybywać do Polski.

Brzezinski zaznaczył, że w Polsce obecnie stacjonuje 10 tys. amerykańskich żołnierzy w ramach amerykańskiego zobowiązania w NATO do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa.

- Ameryka jest zobowiązana, by chronić i zabezpieczać Polskę. Jesteśmy dumni z postawy Polaków. Polska pokazała światu, czym jest humanitarne przyjęcie uchodźców. Jesteśmy dumni z Polski i tego, co zrobiła, co poświęciła, aby pomóc uchodźcom - wyjaśniał. Dodał również, że "Polska jest bezpieczna i Polska jest zabezpieczona".

Mark Brzezinski zaznaczył też, że Polska aktualnie jest na dobrej drodze do wielkiej transformacji energetycznej. - Na Pomorzu powstanie pierwsza w kraju elektrownia jądrowa, którą wybudują amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel - tłumaczył.

Pytany przez dziennikarzy o nazwisko osoby, która go zastąpi na stanowisku ambasadora USA w Polsce tłumaczył, że nie jest ono jeszcze znane. Brzezinski dodał jednak, że ktokolwiek to będzie, powinien przede wszystkim opierać swoją pracę na spotkaniach z Polakami. Jednocześnie zaznaczył, że „będzie mógł przekazać w jego ręce relacje polsko-amerykańskie, które są w najlepszym stanie w historii”.

Pożegnalna wizyta ambasadora u wojewody małopolskiego

- 20 stycznia 2025 roku zakończę swoją misję jako Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Złożyłem swoją rezygnację na ręce Prezydenta Bidena, któremu jestem nieskończenie wdzięczny za okazane zaufanie i możliwość pełnienia tej roli. Pełnienie funkcji ambasadora było jednym z największych marzeń mojego życia. Nigdy nie przypuszczałem, że dane mi będzie reprezentować Stany Zjednoczone jako ambasador w Polsce. To doświadczenie przerosło wszystkie moje oczekiwania. Spędziłem trzy niezwykle intensywne lata w jednej z najlepszych placówek dyplomatycznych USA na świecie. Zespół naszej misji w Polsce ma pełne prawo być dumny ze swoich osiągnięć i wyników – pisał w mediach społecznościowych Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski.

W środę, 11 grudnia, w Krakowie odbyło się spotkanie ambasadora Brzezińskiego z wojewodą małopolskim.


- Bez wątpienia Pan Ambasador dawał z siebie wszystko, aby przysłużyć się do zacieśniania współpracy polsko-amerykańskiej i rozwoju naszych partnerskich – opartych na zaufaniu – relacji. Życzę Panu Ambasadorowi dalszych sukcesów i dziękuję za to, co zrobił Pan dla Polski i Małopolski – mówił wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Spotkanie marszałka województwa małopolskiego z Ambasadorem USA

Marszałek Łukasz Smółka gościł ambasadora we wtorek 10 grudnia. Podczas spotkania ambasadorowi Markowi Brzezinskiemu towarzyszyli m.in. Erin Nickerson – konsul generalna USA w Krakowie oraz Marek Guzik – specjalista ds. polityczno-gospodarczych w konsulacie generalnym USA w Krakowie.

W rozmowach wiele uwagi poświęcono sprawom współpracy gospodarczej. Ambasador podkreślił, że amerykańskie przedsiębiorstwa są bardzo zadowolone z inwestycji w Małopolsce i dostrzegają potencjał regionu jako dobrego miejsca do rozwijania biznesu. Amerykańscy inwestorzy w naszym regionie działają w Krakowie i Niepołomicach, prowadząc m.in. zakłady produkcyjne, centra usług biznesowych, oddziały, a także centra badawczo-rozwojowe.

Nasz region ma ogromny potencjał naukowy i badawczy. Mamy wysoko wykwalifikowane kadry, specjalistów, pasjonatów – ludzi utalentowanych, pracowitych i ambitnych. Do tego infrastrukturę techniczną, uczelnie wyższe, laboratoria, centra badawcze. Zależy nam na wykorzystaniu tego potencjału dla rozwoju współpracy międzynarodowej i dalszego rozwoju gospodarczego regionu. Chcemy wykorzystać także to, że już drugi raz zostaliśmy docenieni przez międzynarodowe grono eksperckie, które przyznało nam wyróżnienie specjalne w konkursie Europejski Region Przedsiębiorczości. To dla nas wielki zaszczyt i motywacja do dalszej pracy. Liczymy na dalszą dobrą współpracę, także na wzmacnianie współpracy na polu naukowym między małopolskimi i amerykańskimi uczelniami - podkreślił marszałek Łukasz Smółka.

Wśród tematów rozmowy znalazła się także aktualna sytuacja na Ukrainie i wsparcie udzielone narodowi ukraińskiemu od chwili rozpoczęcia konfliktu. Ambasador Mark Brzezinski zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone wspierają Ukraińców i są wdzięczni Polakom za okazane temu narodowi serce.

Mark Brzezinski był ambasadorem w Polsce od 2021 roku


Mark Brzezinski został zaprzysiężony na stanowisku ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce w dniu 22 grudnia, 2021 roku. Wcześniej, w latach 2011-2015, pełnił funkcję ambasadora USA w Szwecji.

W 2015 roku został poproszony przez Biały Dom o pokierowanie strategicznymi działaniami dotyczącymi Arktyki jako pierwszy dyrektor wykonawczy Arktycznego Komitetu Sterującego Białego Domu.

Wcześniej ambasador Brzezinski był założycielem i dyrektorem Brzezinski Strategies LLC. Był również dyrektorem zarządzającym w Makena Capital Management, gdzie kierował działaniami inwestycyjnymi firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG.

Przez dziesięć lat był partnerem w firmie prawniczej McGuireWoods LLP, gdzie pomagał wypracować międzynarodową praktykę tej kancelarii w zakresie zgodności. W latach 1999-2001 pracował w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie Clintonie, najpierw jako dyrektor ds. Rosji i Eurazji, a następnie jako dyrektor ds. Bałkanów.

Ambasador Brzezinski jest członkiem Rady ds. Stosunków Zagranicznych (CFR) oraz Komisji Trójstronnej. Był stypendystą Komisji Fulbrighta w Polsce w latach 1991-93, kiedy to prowadził badania i napisał książkę zatytułowaną „Walka o konstytucjonalizm w Polsce”. W 2010 roku został powołany do Rady ds. Stypendiów Zagranicznych Fulbrighta przy Departamencie Stanu. Otrzymał on tytuł BA w Dartmouth College, tytuł Juris Doctor w University of Virginia oraz obronił doktorat z nauk politycznych w Oxford University.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska