Patogeny coraz bardziej odporne

Ograniczenie oświetlenia zewnętrznego budynku Teatru Słowackiego, wymiana zwykłych świateł na LED-owe w Starym Teatrze, czujki włączające oświetlenie wtedy, kiedy to potrzebne w Centrum Kongresowym ICE, praca w systemie hybrydowym i obniżenie temperatury w pomieszczeniach biurowych Krakowskiego Biura Festiwalowego czy praca zdalna w grudniowe poniedziałki w Muzeum Krakowa to kroki, jakie podjęły krakowskie instytucje kultury jeszcze w końcówce ubiegłego roku, by realizować ustawowe zobowiązanie o wprowadzeniu rozwiązań umożliwiających oszczędzanie energii. Biblioteka na Rajskiej także przeszła na działanie w trybie kryzysowym, jednak działania w postaci maksymalnego wykorzystania światła dziennego, stosowanie oświetlenia punktowego zamiast górnego, wygaszanie monitorów komputerowych czy wyłączanie komputerów i sprzętów biurowych (drukarki, kserokopiarki itd.) niezwłocznie po zakończeniu prac nie przyniosły spodziewanych rezultatów.
„Niestety, mimo podjęcia różnych prób oszczędzania energii bez szkody dla użytkowników, odczyty liczników nie pozostawiają nam złudzeń. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zmuszona jest zamknąć czytelnie i wypożyczalnie min. jeden dzień w tygodniu” – poinformowała biblioteka.
Analizy natężenia ruchu wykazały, że dniem, w którym najmniejsza liczba czytelników odwiedza bibliotekę jest piątek – stąd decyzja, by tego dnia właśnie zamknąć czasowo czytelnie i wypożyczalnie przy ul. Rajskiej 1. Z zasobów Biblioteki wojewódzkiej nie będzie można korzystać w piątki od 17 lutego do 7 kwietnia.
„Będziemy monitorować sytuację i w zależności od poczynionych postępów zmniejszać lub zwiększać ograniczenia” - zapowiada biblioteka.
Terminy zwrotu dokumentów, przypadające na te daty, zostają wydłużone, o czym czytelnicy mają zostać poinformowani mailowo.
"Przykre, bo biblioteka, to nie tylko miejsce, gdzie pożycza się książki to miejsce, gdzie można spokojnie pobyć, poczytać, spotkać się, odpocząć. To przykre, że na tak ważne miejsce nie ma pieniędzy (publicznych). Jednocześnie zostaję z wielką wdzięcznością dla Pracowników biblioteki, którzy tworzą to miejsce, mimo wszystko" - czytamy w jednym z komentarzy, oddającym ton wielu innych głosów, w mediach społecznościowych.
Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, samorządy i podlegające im instytucje, zobowiązane są do wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu, pozwalających na oszczędzanie energii. Zgodnie z dokumentem, instytucje powinny zaoszczędzić 10 proc. energii elektrycznej w stosunku do rocznego zużycia. Brak oszczędności może oznaczać karę finansową do 20 tys. zł
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II