Kiss, 18 czerwca, godz. 20.45, Tauron Arena
Kiedy zadebiutowali na początku lat 70., zwrócili na siebie uwagę nie tylko efektowną muzyką, łączącą popowe melodie z hardrockowym brzmieniem, ale również scenicznym show. Każdy z czterech członków grupy był wymalowany na twarzy i nosił ekscentryczne stroje, a podczas występu równie ważne jak piosenki były efekty pirotechniczne i niemal cyrkowe sztuczki. Wszystko to sprawiło, że formacji udało się wylansować cały zestaw przebojów - od „Detroit Rock City”, przez „Rock’n’Roll All Nite”, po „IWas Made For Lovin’ You”. W latach 80. popularność Kiss spadła - i aby znów zwrócić na siebie uwagę, muzycy postanowili tym razem występować bez makijaży na twarzach. I udało się: grupa odzyskała sławę i wróciła do rockowej ekstraklasy. W drugiej połowie lat 90. Kiss znów powrócili do makijaży - nie powstrzymało to jednak formacji przed personalnymi roszadami. Dziś w składzie Kiss jest tylko dwóch oryginalnych muzyków - gitarzysta Paul Stanley i basista Gene Simmons. Towarzyszą im dwaj młodsi koledzy - gitarzysta Tommy Thayer i perkusista Eric Singer. W tym składzie Kiss wyruszył na trzyletnie tournee, podczas którego chce się pożegnać z fanami. Ma ono trwać około 3 lat i obejmować wszystkie kontynenty. Dzięki temu po raz pierwszy Amerykanie wystąpią w Polsce. Grupa miała zagrać nad Wisłą w 1997 roku, ale występ ostatecznie nie doszedł do skutku. Rodzimi fani Kiss musieli jeździć na koncerty grupy do innych krajów. Teraz wreszcie ugoszczą ją u siebie - dziś wieczorem w Krakowie.
„Un paese di Calabria”, 18 czerwca, godz. 20, Kino Pod Baranami
Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy 18 czerwca Kino Pod Baranami zaprasza na pokaz Un paese di Calabria – wyjątkowego dokumentu opowiadającego o niezwykłych mieszkańcach małej włoskiej wioski Riace. Od zawsze była ona miejscem, z którego się wyjeżdżało. Młodzi opuszczali urokliwą krainę dzieciństwa w poszukiwaniu lepszych perspektyw, starsi przenosili się na zamożniejszą Północ ze względu na pracę. Opuszczona i wyludniona wioska stopniowo popadała w ruinę. Wszystko zmieniło się jednak w 1998 roku, kiedy to przypłynęła grupa 200 Kurdyjskich uchodźców, którą Riace postanowiło przygarnąć. Od tego czasu przewinęło się tam blisko 6.000 uchodźców z najróżniejszych krajów, którzy wnieśli nową energię i przywrócili zamarłą wioskę do życia. Po seansie odbędzie się spotkanie z Enzo Infantino - od wielu lat związanym z Riace i jego burmistrzem - Domenico Lucano.
Spotkanie z Adamem Zagajewskim, 18 czerwca, godz. 18, De Revolutionibus Books & Cafe
Wydawnictwo Znak i De Revolutionibus Books & Cafe zapraszają na spotkanie z wybitnym poetą - Adamem Zagajewskim. Okazją ku temu jest wydanie jego najnowszej książki - „Substancja nieuporządkowana”. Wspomina on w niej najwybitniejszych poetów naszych czasów i zastanawia się na ich przesłaniem w obecnym świecie.
WIDEO: Fakty i mity o lodach. Jeść czy nie jeść?
Źródło: Agencja TVN/x-news
