MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Czerwone maki" w kinach. Wśród bohaterów filmu o legendarnej bitwie o Monte Cassino Edmund Wilkosz. Pochodził z Oświęcimia. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Na ekranach kin można zobaczyć film "Czerwone maki", którego jednym z bohaterów jest pochodzący z Oświęcimia ppor. Edmund Wilkosz
Na ekranach kin można zobaczyć film "Czerwone maki", którego jednym z bohaterów jest pochodzący z Oświęcimia ppor. Edmund Wilkosz Materiały prasowe filmu [/quot/]Czerwone maki[/quot/] / Narodowe Archiwum Cyfrowe
Na ekranach kin w Polsce wyświetlany jest film "Czerwone maki" o legendarnej bitwie o Monte Cassino, w której decydujący udział mieli żołnierze II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Jednym z jego bohaterów jest pochodzący z Oświęcimia ppor. Edmund Wilkosz.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Absolwent "Konara" w Oświęcimiu

Postać Edmunda Wilkosza znana jest harcerzom w Oświęcimiu. Jest patronem oświęcimskiego hufca ZHP. Pamiętają o nim jako jednym z absolwentów w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Konarskiego. Ma w Oświęcimiu także swoją ulicę.

Edmund Wilkosz urodził się 30 listopada 1912 roku w Oświęcimiu
Edmund Wilkosz urodził się 30 listopada 1912 roku w Oświęcimiu Narodowe Archiwum Cyfrowe

Do jego wojennych losów i bohaterskiego udziału w legendarnej bitwie o Monte Cassino nawiązali autorzy filmy "Czerwone maki" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. W postać podporucznika Wilkosza wcielił się Mateusz Banasiuk.

W rolę podporucznika Edmunda Wilkosza w filmie "Czerwona maki wcielił się Mateusz Banasiuk
W rolę podporucznika Edmunda Wilkosza w filmie "Czerwona maki wcielił się Mateusz Banasiuk Materiały prasowe do filmu "Czerwone maki"

Nie dziwi, że twórcy filmu wybrali Edmunda Wilkosza na jednego z bohaterów, chociaż jego wcześniejsze losy były mniej znane. Cały jego życiorys jednak układa się w szlak, który prowadzi pod Monte Cassino.

Wielką pasją Edmunda Wilkosza było harcerstwo. Na zdjęciu (trzeci od lewej) ze skautami węgierskimi na Zlocie z okazji 25-lecia harcerstwa w Spale
Wielką pasją Edmunda Wilkosza było harcerstwo. Na zdjęciu (trzeci od lewej) ze skautami węgierskimi na Zlocie z okazji 25-lecia harcerstwa w Spale Kronika męskiego Hufca ZHP w Oświęcimiu

Urodził się 30 listopada 1912 roku w Oświęcimiu. Miał pięcioro rodzeństwa – czterech braci i siostrę. Mieszkał w pobliskich Babicach. Uczył się w Prywatnym Gimnazjum Koedukacyjnym im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu (dzisiaj to wspomniane LO). Po maturze studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po ukończeniu studiów został urzędnikiem administracji państwowej w Starostwie Powiatowym w Stryju (obecnie leży na terenie Ukrainy).

Edmund Wilkosz był wysportowanym młodym człowiekiem
Edmund Wilkosz był wysportowanym młodym człowiekiem Zbiory Muzeum Zamek w Oświęcimiu

W oświęcimskim hufcu podkreślają, że wielką pasją Edmunda Wilkosza było harcerstwo. Do Związku Harcerstwa Polskiego wstąpił w lutym 1929 roku. Cztery lata później został mianowany hufcowym Hufca Męskiego w Oświęcimiu. Pełnił tę funkcję do 1938 roku do przenosin do Stryja, gdzie podjął pracę.

Po ukończeniu studiów Edmund Wilkosz został urzędnikiem państwowym
Po ukończeniu studiów Edmund Wilkosz został urzędnikiem państwowym Archiwum prywatne Janiny Paszek

- Nie zrezygnował jednak z działalności harcerskiej i objął funkcję hufcowego tamtejszego hufca. To tam zastał go wybuch II wojny światowej - zwracają uwagę następcy Edmunda Wilkosza w oświęcimskim hufcu.

Historyk dr Adam Cyra na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino
Historyk dr Adam Cyra na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino Zbiory Adama Cyry

Bohater spod Tobruku zginął pod Monte Cassino

Historyk dr Adam Cyra przypomina, że krótko przed wybuchem II wojny światowej Edmund Wilkosz ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty.

- We wrześniu 1939 roku ze Stryja przedostał się do Rumunii, a następnie przez Węgry, Grecję i Turcję do Palestyny, wstępując tam do tworzonej Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. W 1941 roku bierze udział w walkach pod Tobrukiem, za które zostaje odznaczony Krzyżem Walecznych - przypomina dr Adam Cyra.

Na początku 1944 roku jako oficer II Korpusu Polskiego został przetransportowany do Włoch. Tutaj rozpoczął się ostatni rozdział jego losów związany z odbiciem z rąk Niemców Monte Cassino ważnego dla losów dalszej ofensywy aliantów we Włoszech.

- W trakcie walk o Monte Cassino 14 maja został ciężko ranny. Zmarł cztery dni później, 18 maja 1944, gdy polscy żołnierze zatknęli biało-czerwoną flagę na murach klasztoru na Monte Cassino - podkreśla Adam Cyra.

Edmund Wilkosz jest pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino wśród 1072 poległych w tej bitwie polskich żołnierzy.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska