Zimowe Tatry są przepiękne. Wyglądają zupełnie inaczej niż latem. Dlatego wielu turystów decyduje się na zimowe wycieczki. Ośnieżone szczyty wyglądają imponująca. Pod warunkiem oczywiście, że w czasie wycieczki sprzyja nam pogoda - nie ma silnych opadów śniegu, wiatru i siarczystego mrozu. Idealne warunki na górskie wędrówki były m.in. w ostatni weekend. Mrozik był, jednak nie na tyle duży, by przeszkadzał w wędrówce. Na tych, którzy ruszyli w Tatry Zachodniej, czekały niezapomniane widoki.
Wybierający się w w góry muszą jednak pamiętać, że w Tatrach cały czas mamy zimowe warunki. Nawet na niżej położonych szlakach - także tych wiodących przez doliny - przydadzą się raczki na buty i kijki. W wyższych partiach z kolei mamy drugi stopień zagrożenia lawinowego.
- W wyższych partiach Tatr, zalegający na szlakach śnieg jest z reguły twardy i ubity. Mogą występować jednak miejsca, gdzie śniegu jest więcej, na skutek przenoszenia go przez wiatr. Gdzieniegdzie odsłonięta jest warstwa skał i występują tam oblodzenia. Na graniach utworzyły się miejscami nawisy śnieżne. Poruszanie się w tej części Tatr wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy. - Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk jest bardzo ślisko. Śnieg jest tam również twardy i ubity, w wielu miejscach występują oblodzenia. Wybierając się w dolinki, zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kijki trekkingowe.
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
