https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwie krakowskie seniorki ofiarami oszustów podszywających się pod policjantów

Aleksandra Łabędź
Pixabay.com
Krakowska policja ponownie apeluje o rozwagę i ograniczone zaufanie. W ostatnich dniach dwie mieszkanki Krakowa padły ofiarą telefonicznych oszustów podszywających się pod policjantów. 79-letnia mieszkanka Krowodrzy straciła torbę z biżuterią o wartości 40 tys. zł. Z kolei 89-letnia kobieta zamieszkująca rejon Prądnika Czerwonego przekazała oszustom kosztowności o wartości 25 tys. zł.

- Na początku września br. dwie mieszkanki Krakowa padły ofiarą wyłudzeń, czego rezultatem była utrata ich pieniędzy i kosztowności. W dwóch przypadkach modus operandi oszustów był podobny. Nieznana osoba zadzwoniła i podała się za policjanta z informacją, że miejsce zamieszkania ofiary jest na celowniku złodziei i żeby się uchronić przed kradzieżą, należy wystawić wszystkie swoje kosztowności i pieniądze za drzwi - mówi Anna Zięcik z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Seniorki otrzymały również informacje od fałszywego policjanta, iż na czas policyjnych działań ich oszczędności zostaną „zabezpieczone” a po ich zakończeniu niezwłocznie zwrócone. Stosując się do instrukcji 79-letnia mieszkanka Krowodrzy wystawiła za drzwi swojego mieszkania torbę z biżuterią o wartości 40 tysięcy złotych. Podobnie postąpiła 89-letnia seniorka zamieszkująca w rejonie Prądnika Czerwonego przekazując w ten sam sposób oszustom kosztowności o wartości 25 tysięcy złotych.

Nikt później nie nawiązał już kontaktu z kobietami w celu zwrotu ich kosztowności. W momencie kiedy zorientowały się, że padły ofiarą oszustów powiadomiły o tym fakcie prawdziwych policjantów.

- Oszuści wciąż grasują i modyfikują metody działań, ale w swoich przestępczych pomysłach często wykorzystują więzi rodzinne, podeszły wiek osób i ich łatwowierność - wyjaśnia małopolska policja.

Funkcjonariusze apelują o ostrożność w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. W rozmowie telefonicznej każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, córką znajomego, która potrzebuje pilnej pomocy, dlatego należy zachować czujność i kierować się ograniczonym zaufaniem wobec rozmówców potrzebujących wsparcia finansowego lub innych osób, które zapewniają o chęci ochrony naszych oszczędności. Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.

Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY NIE proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy się rozłączyć z takim rozmówcą i zadzwonić pod nr 112.

Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta

od 16 lat
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Savanna Brooke
I’m currently generating over $35,100 a month thanks to one small internet job, 4H8 therefore I really like your work! I am aware that with a beginning capital of $28,800, you are presently making a sizeable quantity of money online.

Just open the link——->> w­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
Z
Zbigniew Rusek
Niemalże "podręcznikowa":sytuacja.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska