Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzienniki czasu izolacji. Aktorzy nagrywają serial do spektaklu Teatru Ludowego "Solaris"

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Solaris jest doświadczeniem pustelni. Przeżyciem bolesnego, trudnego kontaktu ze sobą, ze swoim wnętrzem.
Solaris jest doświadczeniem pustelni. Przeżyciem bolesnego, trudnego kontaktu ze sobą, ze swoim wnętrzem. Klaudyna Schubert/materiały prasowe
Nigdy wcześniej „Solaris” nie było tak blisko naszego emocjonalnego odczuwania – mówi Marcin Wierzchowski, którego serial „Solaris – dzienniki czasu izolacji” emituje Teatr Ludowy w Krakowie.

FLESZ - Koronawirus. Puste kościoły i brak święconki

Członkowie załogi stacji Solaris znanej z powieści Stanisława Lema utknęli w izolacji. Z odosobnionych miejsc, w których niespodziewanie się znaleźli, postanawiają wysyłać wiadomości – zapis ich doświadczenia, poczucia odosobnienia, pustki i samotności. Dzienniki stanowią kanwę serialu towarzyszącego spektaklowi „Solaris” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. Jego premiera zaplanowana na 21 marca została przełożona ze względu na epidemię.

- Gdyby nie odwołanie spektaklu i sytuacja, w której się znaleźliśmy, ten serial pewnie by nie powstał - mówi Marcin Wierzchowski. - Kiedy skonfrontowaliśmy się z nagłym przerwaniem prób, do premiery pozostawało dziewięć dni. To newralgiczny moment, czas wzmożonego wysiłku. Wtedy Maja Pankiewicz, grająca w spektaklu Snauta, zasugerowała, żeby rozpocząć nagrania – wykorzystać sytuację, w której jesteśmy, i która do złudzenia przypomina sytuację solaryjską – dodaje reżyser spektaklu.

Twórcy przełożyli codzienne doświadczenie na postaci, przestrzegając wcześniej przyjętych założeń i zachowując właściwości bohaterów. Z nagranych improwizacji aktorskich powstał blogo-serial, który z jednej strony stanowi zapowiedź spektaklu, z drugiej jest jego uzupełnieniem – wprowadza widza w rzeczywistość przedstawienia.

- Powstało dużo wartościowego materiału, nowego i rzucającego jeszcze inne światło na wszystko, co opowiadaliśmy. Każe mi on zrewidować rzeczy, nad którymi pracowaliśmy, i uwzględnić w scenariuszu sytuację, w której się znaleźliśmy – mówi reżyser spektaklu.

Serial złożony z ośmiu kilkuminutowych odcinków można oglądać na profilu teatru na Facebooku oraz na kanale na YouTube. Odcinki będą udostępniane co drugi dzień do 9 kwietnia, a twórcy mają nadzieję, że ich emisja przyniesie rodzaj ulgi w dzieleniu stanu izolacji.

- Solaris – mówi Marcin Wierzchowski - jest doświadczeniem pustelni. Przeżyciem bolesnego, trudnego kontaktu ze sobą, ze swoim wnętrzem. To szansa na konfrontację z naszymi lękami, tym, co w nas cieniste, obarczone winami z przeszłości, a jednocześnie możliwość próby wzięcia odpowiedzialności za nie oraz wyznaczenia zupełnie nowego kierunku w swoim życiu. Może to też czas szukania odpowiedzi na pytanie, co przyjdzie, kiedy wyjdziemy z izolatek domowych, jak nasze życie w małej skali i jak świat w wielkiej będą miały wyglądać?

Koronawirus: aktualizowany raport

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska