https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fatalne warunki w Tatrach. Turyści jednak wciąż idą w góry. Potem interweniuje TOPR

Łukasz Bobek
Od początku października TOPR pomógł 16 turystom
Od początku października TOPR pomógł 16 turystom TOPR
Pracowity początek października w Tatrach. Ratownicy TOPR przez te kilka dni pomogli już 16 turystom. Niektórzy z nich poszli w wyższe partie Tatr pomimo niesprzyjającej pogody.

Do interwencji dochodziło w wielu rejonach Tatr, przy czym Rysy były najczęstszym miejscem interwencji ratowników.
Październik zaczął się od wezwania pomocy z masywu Niżnich Rysów, skąd została ewakuowana dwójka turystów, którzy zgubili szlak idąc na Rysy.

- Tego samego dnia do szpitala w Zakopanem przewieziono turystę, który nabawił się urazu nogi schodząc z Kondrackiej Przełęczy do Doliny Małej Łąki – informuje TOPR.

Dzień później o pomoc poprosiły dwie turystki, które utknęły w rejonie łańcuchów w górnej części szlaku prowadzącego z Hali Gąsienicowej na Zawrat. W trakcie działań ratunkowych okazało się, że jednak udało im się dotrzeć na Zawrat i samodzielnie zejdą do Doliny Pięciu Stawów Polskich, wobec czego ratownicy zostali zawróceni. Pomocy ratowników potrzebowała również turystka na Hali Kondratowej.

3 października TOPR dwukrotnie ratował turystów, którzy pomimo złych warunków (śnieg, lód) i fatalnej pogody wybrali się na Rysy.

- Przed południem dotarło zgłoszenie od samotnego turysty, który utknął w dolnej części Grzędy Rysów. Po dotarciu na miejsce został sprowadzony z asekuracją do schroniska. Kolejne zgłoszenie z Rysów dotarło do centrali tuż przed 20. Tym razem dwójka turystów z Francji nie poradziła sobie ze śniegiem i lodem w górnej części Grzędy Rysów – informuje TOPR. W wyprawie, która zakończyła się o 3 w nocy wzięło udział 11 ratowników.

W ostatni piątek 4 października przed południem ze szlaku pomiędzy Czarnym Stawem Gąsienicowym i Zmarzłym Stawem zniesiono w noszach turystkę z urazem nogi. Ok. godz. 14 dotarło zgłoszenie od turystki, która również z urazem nogi oczekuje na pomoc na Przełęczy Siodło pod Giewontem. Po dotarciu na miejsce i zaopatrzeniu, turystkę w noszach zniesiono do dol. Małej Łąki skąd dalej quadem i samochodem przewieziono do szpitala w Zakopanem.

- W wyższych partiach Tatr, szczególnie po stronie północnej nadal zalega śnieg i lód, który był główną przyczyną wypadków w

ostatnich dniach – podsumowuje TOPR.

GrześTo dwuwierzchołkowy szczyt w Tatrach Zachodnich, w grzbiecie granicznym na zachód od Polany Chochołowskiej. Grześ jest odwiedzany zarówno przez polskich, jak i słowackich turystów. W zimie zjeżdżają z niego narciarze. Nartostrada istniała tutaj już przed II wojną światową, w 1956 została ponownie otwarta i obecnie dopuszczalna jest tutaj zimowa turystyka narciarska. Na szczycie znajduje się drewniany krzyż, ustawiony w 1992 roku na pamiątkę konspiracyjnych spotkań działaczy opozycyjnych z Polski i Słowacji.

Oto 10 najpiękniejszych miejsc w Tatrach na jesienne górskie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska