https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Felieton Liliany Sonik. Cały ten zgiełk. Miłość bez granic

Liliana Sonik
Piękne lato zasługuje na specjalne pożegnanie. Napiszę zatem o miłości. Ale inaczej. Bo Państwo o miłości wiecie wiele i ani niesamowita energia, jaką niesie, ani wzruszające miłosne historie, nie są Wam obce. Taka miłość była, jest i zapewne zawsze będzie. Podobnie jak – mam nadzieję – przetrwają Caritas, czy Agape, o której tak mówił Martin Luther King - przywódca Afroamerykanów walczących o pełnię praw: „Agape to osiągnięcie takiego stanu, w którym miłuje się każdego człowieka, ponieważ miłuje go Bóg”. Bowiem „rodzaj ludzki potrzebuje każdej ludzkiej istoty.”

Zdania te przywołuje się dziś rzadko, bo stały się coraz mniej zrozumiałe. Nie dlatego, że brzmią cokolwiek patetycznie, tylko dlatego, że odnoszą się do rzeczywistości nieobecnej w kulturze, jaka nas otacza. W zamian dostajemy dość podejrzane erzatze. Np. apologię ciała permanentnie chętnego do miłości, jeśli miłością nazwiemy spółkowanie. Na kilku telewizyjnych antenach emitowane są teraz programy, w których trzepoczące doklejonymi rzęsami malowane lale oraz podobni faceci rywalizują by znaleźć sobie kogoś do łóżka. Nawet nie chce mi się domyślać kim są odbiorcy niewyszukanych rozrywek.

A po drugiej stronie skali mamy wyrafinowanych adeptów wszechmiłości kierowanej zarówno do osób ludzkich, jak ‘osób nieludzkich’. Mówienie o miłości tylko do człowieka jest określane mianem szowinizmu gatunkowego. W tej sytuacji niesamowitą karierę robi pojęcie ‘osoby nieludzkiej’. Jeśli komuś ta zbitka językowa zgrzyta, jeśli uzna ją za non-sensowną, jest w dobrym towarzystwie filozofów działających przez ostatnie 2 tysiące lat, dla których osoba była bytem rozumnym, była istotą mającą świadomość przyszłości i przeszłości, zdolną do dokonywania wyborów i ponoszenia za nie odpowiedzialność. Żadne przypadki losowe, jak np. wyłączająca te zdolności choroba, nie odbierają człowiekowi statusu osoby. Dla ludzi religijnych ważny jest jeszcze jeden aspekt: osoba jest istotą posiadającą duszę.

Czyżby z pojawieniem się terminu ‘osoba nieludzka’ ten wielowiekowy namysł miał wylądować w koszu?

Status osoby ‘nieludzkiej’ nadaje się zwierzętom, roślinom, rzekom, a nawet minerałom. Koniec z antropocenem – mówią. W tej logice antropocen był szkodliwą epoką dominacji człowieka nad światem. Pora wyzwolić osoby nieludzkie z niewoli człowieka. Czas najwyższy zrozumieć i zaakceptować wszelkie byty jako pełnoprawne i… równoprawne. Czas otoczyć je rozumiejącą miłością.

Czy to źle? Gdyby chodziło tylko o uwrażliwienie na ich istnienie i znaczenie, przyklasnęłabym. Kiedy jednak słyszę, że nie powinno się mieć dzieci, bo ludzie szkodzą planecie, zaczynam się niepokoić.

W tekstach naukowców (!) roślinom nadaje się cechy ludzkie i przekłada to na politykę lub ideologię. Np. pojawienie się w Europie roślin pochodzących z Afryki jest porównywane do

historii imigrantów transportowanych w nieznane im kraje, a dostosowanie roślin do nowych warunków ma być argumentem w dyskusji z postawami antyimigranckimi i ksenofobicznymi. Tok tej opowieści przypomina czułą czytankę dla dzieci, ale z nauką nie ma wiele wspólnego.

Bywa, że deklarowana miłość do zwierząt przybiera nieoczekiwany charakter. Tendencję tę świetnie ilustrują niektóre działania artystyczne. Np. projekt „K-9 topology” Mai Smrekar. Artystka w happeningu który zatytułowała „rodzina hybrydowa”, po odpowiedniej stymulacji, karmiła piersią szczeniaka o imieniu Ada. Mówi, że czuła się matką i miała objawy urojonej ciąży, co farmakologicznie wspierała. Następnie dążyła do zapłodnienia swej komórki jajowej komórką somatyczną pochodzącą od jej psa. Została nagrodzona Prix Ars Electronica, a jurorzy tłumaczyli, że Smrekar wykazała „całkowite poświęcenie dla sztuki”. K-9 topology został uznany za „hybrydową pracę artystyczną z głębokim przesłaniem biologiczno-politycznym”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska