Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Conrada 2021. Spotkania i debaty odbędą się wokół hasła "Natura przyszłości"

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Festiwal Conrada jest największym międzynarodowym wydarzeniem literackim w Polsce.
Festiwal Conrada jest największym międzynarodowym wydarzeniem literackim w Polsce. Andrzej Banas / Polska Press
Tegoroczny Festiwal Conrada odbędzie się w formie hybrydowej - główne pasmo festiwalowe będzie transmitowane na internetowej platformie i w mediach społecznościowych, a wydarzenia towarzyszące festiwalu odbędą się w kilkunastu miejscach w Krakowie. - To festiwal, który z odwagą eksploruje największe wyzwania współczesności i pokazuje, jak bardzo literatura może pomagać w zrozumieniu natury naszej rzeczywistości - mówi Robert Piaskowski. Całość potrwa od 18 do 24 października.

FLESZ - Pijani wciąż prowadzą - jest raport NIK!

od 16 lat

Główne pasmo tegorocznego Festiwalu Conrada odbędzie się online, a jego wydarzenia będą dostępne w kilku miejscach w sieci - na miejskiej platformie streamingowej Play Kraków, facebookowych profilach Festiwalu Conrada i Tygodnika Powszechnego, a także na kanale YouTube festiwalu.

- Natomiast towarzyszące wydarzenia temu festiwalowi i samo centrum festiwalowe będzie w Pałacu Potockich. W ramach wydarzeń towarzyszących mamy Kongres Książki, wydarzenia filmowe, wydarzenia dla dzieci oraz spotkania z debiutantami. To wszystko będzie miało miejsce tutaj i w krakowskich księgarniach - zaznacza Izabela Błaszczyk, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego. - Ważnym wydarzeniem Festiwalu Conrada jest też World2Picture. To spotkanie dwóch branż - filmowej i literackiej. Przedstawiciele tych dwóch światów będą rozmawiać o tym, jak napisać książkę dobrą do adaptacji filmowej i jak napisać dobry scenariusz

- zapowiada.

Festiwal Conrada - organizowany przez Miasto Kraków, KBF oraz Fundację Tygodnika Powszechnego - jest największym międzynarodowym wydarzeniem literackim w Polsce i jednym z największych w Europie, organizowanym w Krakowie od 2009 roku. W tym roku przebiega pod hasłem "Natura przyszłości".

Program festiwalu Conrada układamy w ten sposób, że ideę przewodnią, w tym roku "Naturę przyszłości, tłumaczymy na pewną całościową opowieść, przekładamy ją na historię. Każde ze spotkań, każda z dyskusji, wszystkie warsztaty, poszczególne wydarzenia to rozdziały tej opowieści - tłumaczy Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu. - Każde z tych wydarzeń naświetla pewien aspekt naszego doświadczenia - tego najbliższego związanego z naszym codziennym życiem, jak i tego dalszego, związanego ze sferą społeczną, ekonomiczną, polityczną, religijną. O wszystkich tych doświadczeniach mówimy za pomocą języków literackich, zakładając, że właśnie to literatura jest najlepszym sposobem na to, żebyśmy lepiej zrozumieli, co się z nami dzieje, mogli inaczej, lepiej myśleć, lepiej współdziałać z innymi i - ostatecznie - lepiej żyć.

Podczas spotkań i dyskusji zaproszeni goście porozmawiają o wyobrażonym kształcie przyszłości, przemianach środowiska naturalnego, a także zmianach społecznych.

Zastanawiać się będziemy nad nowymi wyzwaniami naszej epoki - nad odpowiedzialnością klimatyczną, stanem naszej demokracji, kwestiami gender, prawami mniejszości, prawami zwierząt, a także przede wszystkim tym, jak doświadczenie ludzkie przekłada się i uobecnia w sztuce pisarskiej

- wymienia Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury.

Festiwal zakończy 24 października 2021 roku Gala Conrada, podczas której po raz siódmy zostanie wręczona Nagroda za najlepszy debiut prozatorski w 2020 roku. Do wyróżnienia nominowane są takie tytuły, jak "Szalejów" Macieja Bobuli, "Halny" Igora Jarka, "Bestiariusz nowohucki" Elżbiety Łapczyńskiej, "Bezmatek" Miry Marcinów i "Niż" Macieja Topolskiego. Nagroda ma na celu zarówno wspieranie młodych, początkujących autorów, jak również zachęcanie wydawnictw do śmielszego i częstszego inwestowania w debiuty literackie. W skład nagrody wchodzi 30 tys. zł, statuetka, miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie oraz promocja na łamach "Tygodnika Powszechnego".

Nominowanych twórców, których zgłaszały wydawnictwa, wybrała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz). Ostatecznego wyboru zwycięzcy dokonają jurorzy, którzy już oddali swoje głosy, oraz czytelnicy, którzy do 23 października mogą głosować za pośrednictwem strony internetowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska