https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Conrada 2021. Spotkania i debaty odbędą się wokół hasła "Natura przyszłości"

Julia Kalęba
Festiwal Conrada jest największym międzynarodowym wydarzeniem literackim w Polsce.
Festiwal Conrada jest największym międzynarodowym wydarzeniem literackim w Polsce. Andrzej Banas / Polska Press
Tegoroczny Festiwal Conrada odbędzie się w formie hybrydowej - główne pasmo festiwalowe będzie transmitowane na internetowej platformie i w mediach społecznościowych, a wydarzenia towarzyszące festiwalu odbędą się w kilkunastu miejscach w Krakowie. - To festiwal, który z odwagą eksploruje największe wyzwania współczesności i pokazuje, jak bardzo literatura może pomagać w zrozumieniu natury naszej rzeczywistości - mówi Robert Piaskowski. Całość potrwa od 18 do 24 października.

FLESZ - Pijani wciąż prowadzą - jest raport NIK!

od 16 lat

Główne pasmo tegorocznego Festiwalu Conrada odbędzie się online, a jego wydarzenia będą dostępne w kilku miejscach w sieci - na miejskiej platformie streamingowej Play Kraków, facebookowych profilach Festiwalu Conrada i Tygodnika Powszechnego, a także na kanale YouTube festiwalu.

- Natomiast towarzyszące wydarzenia temu festiwalowi i samo centrum festiwalowe będzie w Pałacu Potockich. W ramach wydarzeń towarzyszących mamy Kongres Książki, wydarzenia filmowe, wydarzenia dla dzieci oraz spotkania z debiutantami. To wszystko będzie miało miejsce tutaj i w krakowskich księgarniach - zaznacza Izabela Błaszczyk, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego. - Ważnym wydarzeniem Festiwalu Conrada jest też World2Picture. To spotkanie dwóch branż - filmowej i literackiej. Przedstawiciele tych dwóch światów będą rozmawiać o tym, jak napisać książkę dobrą do adaptacji filmowej i jak napisać dobry scenariusz

- zapowiada.

Festiwal Conrada - organizowany przez Miasto Kraków, KBF oraz Fundację Tygodnika Powszechnego - jest największym międzynarodowym wydarzeniem literackim w Polsce i jednym z największych w Europie, organizowanym w Krakowie od 2009 roku. W tym roku przebiega pod hasłem "Natura przyszłości".

Program festiwalu Conrada układamy w ten sposób, że ideę przewodnią, w tym roku "Naturę przyszłości, tłumaczymy na pewną całościową opowieść, przekładamy ją na historię. Każde ze spotkań, każda z dyskusji, wszystkie warsztaty, poszczególne wydarzenia to rozdziały tej opowieści - tłumaczy Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu. - Każde z tych wydarzeń naświetla pewien aspekt naszego doświadczenia - tego najbliższego związanego z naszym codziennym życiem, jak i tego dalszego, związanego ze sferą społeczną, ekonomiczną, polityczną, religijną. O wszystkich tych doświadczeniach mówimy za pomocą języków literackich, zakładając, że właśnie to literatura jest najlepszym sposobem na to, żebyśmy lepiej zrozumieli, co się z nami dzieje, mogli inaczej, lepiej myśleć, lepiej współdziałać z innymi i - ostatecznie - lepiej żyć.

Podczas spotkań i dyskusji zaproszeni goście porozmawiają o wyobrażonym kształcie przyszłości, przemianach środowiska naturalnego, a także zmianach społecznych.

Zastanawiać się będziemy nad nowymi wyzwaniami naszej epoki - nad odpowiedzialnością klimatyczną, stanem naszej demokracji, kwestiami gender, prawami mniejszości, prawami zwierząt, a także przede wszystkim tym, jak doświadczenie ludzkie przekłada się i uobecnia w sztuce pisarskiej

- wymienia Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury.

Festiwal zakończy 24 października 2021 roku Gala Conrada, podczas której po raz siódmy zostanie wręczona Nagroda za najlepszy debiut prozatorski w 2020 roku. Do wyróżnienia nominowane są takie tytuły, jak "Szalejów" Macieja Bobuli, "Halny" Igora Jarka, "Bestiariusz nowohucki" Elżbiety Łapczyńskiej, "Bezmatek" Miry Marcinów i "Niż" Macieja Topolskiego. Nagroda ma na celu zarówno wspieranie młodych, początkujących autorów, jak również zachęcanie wydawnictw do śmielszego i częstszego inwestowania w debiuty literackie. W skład nagrody wchodzi 30 tys. zł, statuetka, miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie oraz promocja na łamach "Tygodnika Powszechnego".

Nominowanych twórców, których zgłaszały wydawnictwa, wybrała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz). Ostatecznego wyboru zwycięzcy dokonają jurorzy, którzy już oddali swoje głosy, oraz czytelnicy, którzy do 23 października mogą głosować za pośrednictwem strony internetowej.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska