Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal w Gdyni: od kina historycznego po artystyczne

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
W poniedziałek 16 września rozpoczyna się 44 edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W Konkursie Głównym pokazanych zostanie 19 produkcji zrealizowanych w ciągu minionych dwunastu miesięcy. Platynowe Lwy za całokształt otrzyma Krzysztof Zanussi.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Tak jak każdy festiwal filmowy, tak i ten w Gdyni koncentruje się wokół pokazów konkursowych. W tym roku o Złote Lwy rywalizować będzie dziewiętnaście produkcji - w tym trzynaście premier, cztery debiuty i trzy filmy wyreżyserowane przez kobiety.

- W Konkursie Głównym zobaczymy zarówno filmy historyczne i kostiumowe, jak „Piłsudski” czy „Legiony”, ale również filmy mierzące się ze skomplikowaną współczesnością, jak „Mowa ptaków” czy „Boże ciało”. Te ostatnie to nie filmy publicystyczne i interwencyjne, ale próbujące diagnozować naszą polską rzeczywistość w formule kina artystycznego. Kino powinno bowiem być lustrem, w którym mogą się przejrzeć widzowie - mówi nam Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy.

W Konkursie Głownym nie zabraknie nowych filmów zrealizowanych przez uznanych i cenionych reżyserów. To nowe dzieło Agnieszki Holland - „Obywatel Jones” o wielkiej klęsce głodu na Ukrainie w latach 30. minionego wieku, stylowy kryminał z czasów II wojny światowej - „Czarny mercedes” Janusza Majewskiego, polityczny thriller „Solid Gold” Jacka Bromskiego czy wizyjna „Dolina bogów” Lecha Majewskiego.

„Boże Ciało” już zyskało pochwalne recenzje i nagrody na festiwalu w Wenecji - na pewno nowe dzieło Jana Komasy spodoba się też w Gdyni. Maciej Pieprzyca pokaże długo oczekwianą biografię słynnego jazzmana - „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Ciekawie zapowiada sie też nowe dzieło Marcina Krzyształowicza - inspirowany życiem Leopolda Tyrmanda „Pan T.”.

- Na pewno nie będzie problemu z wyborem aktorskich kreacji do nagród. Już teraz mówi się o kilku faworytach. To choćby Borys Szyc w „Piłsudskim”, Bartosz Bielenia” w „Bożym ciele” za role męskie, a Julia Kijowska w „Żelaznym moście” czy Magdalena Popławska w „Interiorze” za role kobiece - dodaje Łukasz Maciejewski.

Na program festiwalu w Gdyni składają się też liczne sekcje pozakonkursowe. Po kilku latach powróciła Panorama Kina Polskiego, prezentująca wybrane filmy spośród tych, które zostały zgłoszone do Konkursu Głównego, ale się do niego nie zakwalifikowały. Będzie to dziesięć produkcji, wśród których pojawią się trzy premiery: „Adwokat” Piotra P. Gołębiowskiego, „Dariusz” Jerzego Gruzy i „(Nie)znajomi” Tadeusza Śliwy.

Filmy prezentowane w cyklu Czysta klasyka. In Memoriam przywołają pamięć o zmarłych w minionym roku wybitnych postaciach polskiego kina: Zofii Czerwińskiej, Kazimierzu Kutzu, Ryszardzie Bugajskim, Andrzeju Trzosie-Rastawieckim, Jerzym Wójciku, Wiesławie Zdorcie i Witoldzie Sobocińskim.

Festiwal zakończy się w sobotę galą finałową i wręczeniem nagród.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska