15 października to właśnie na tę datę przewidziano uroczystości powiatowe związane z odsłonięciem i poświeceniem pomnika, który ma być hołdem dla wszystkich walczących o Polskę niepodległą w 100. rocznicę odzyskania przez kraj swobody.
Nie na rondzie a na skwerku
- Pomnik miał pierwotnie powstać w centrum ronda przy zbiegu ulic Stawiska, Rydarowskiej i Kołłątaja - mówi starosta Karol Górski.
Koncepcję trzeba było jednak zmienić. Postawienie monumentu w tym miejscu oznaczałoby wybudowanie go w pasie drogowym, bo takie przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego ma rondo.
- Dla nas istotny wpływ miały również względy bezpieczeństwa. Nawet gdyby jakiś kierowca był zmuszony wjechać na pas zieleni, to co najwyżej zniszczy nasadzenia, ale uderzenie w dość masywną budowlę mogłoby skończyć się tragicznie i taki scenariusz też trzeba było przewidzieć - dodaje starosta.
Tego lata tu zjesz najlepsze lody w Gorlicach!
Musiała zapaść więc decyzja o zmianie lokalizacji. Padło na zieleniec przy rondzie pod drukarnią - przy głównej ulicy miasta . Miejsce jest ładnie wyeksponowane i widoczne nawet dla przejeżdżających tutaj kierowców.
- Na pomniku znajdą się też trzy granitowe tablice z płaskorzeźbami również wykonanymi w brązie. Będą one poświęcone Józefowi Piłsudskiemu, Tadeuszowi Rozwadowskiemu i Władysławowi Długoszowi. Czwarta tablica będzie zawierać informację o fundatorach przedsięwzięcia. Są nimi powiat i wszystkie gminy Gorlickiego - dodaje starosta.
W 40. rocznicę pontyfikatu
Niemal równocześnie trwają intensywne prace przy pomniku, który ma stanąć przy gorlickiej farze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach.
Na skwerku przy krzyżu misyjnym, na kamiennym postumencie wyeksponowana zostanie figura św. Jana Pawła II. Naturalnej wielkości pomnik z brązu ma być dziękczynieniem i upamiętnieniem tego wielkiego Polaka w 40. rocznicę jego pontyfikatu.
Rocznica ta wypada 16 października i na ten dzień przygotowane są parafialne uroczystości związane z poświęceniem i odsłonięciem figury.
Na pewno będą wspomnienia z 1971 roku, gdy kardynał Wojtyła odwiedził Gorlice.
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto