Grupa Azoty Unia Tarnów - powrót do przeszłości
W sercach i świadomości tarnowskich kibiców Unia zakorzeniła się bardzo mocno. Widniała ona w nazwach popularnych sekcjach tarnowskiego, założonego w 1928 roku klubu - piłkarskiej, żużlowej, koszykarskiej, lekkoatletycznej i właśnie - powstałej w 1978 roku - piłki ręcznej. Ta ostatnia po latach funkcjonowania jako Unia Tarnów, została wyodrębniona i stała się niezależnym klubem, który funkcjonował już jednak pod inną nazwą. Od 2011 roku tarnowianie - z powodu serii restrukturyzacji i splotu różnych wydarzeń - swoje mecze rozgrywali pod szyldem SPR, czyli Stowarzyszenie Piłki Ręcznej.
"Teraz, jako w pełni profesjonalny i nieustannie rozwijający się klub z szeroką wizją i ambitnymi planami, pragniemy okazać szacunek do tradycji i wrócić i do tego, co jest nam znane najlepiej i z czym nadal jesteśmy kojarzeni - do Unii z tarnowskich Mościc" - czytamy na oficjalnej stronie Grupy Azoty Unia Tarnów.
Grupa Azoty Unia Tarnów - jaskółka symbolem
Jednym z nieodłącznych symboli Unii, a także Areny Jaskółka i Głównego Partnera klubu Grupy Azoty, jest jaskółka.
"Splata tradycję z nowoczesnością, jest minimalistyczna i ma ponadczasowy wydźwięk. Piłka ręczna to dynamika, szybkość i energia - taka właśnie w założeniu miała być również nasza Jaskółka. Pragnęliśmy odświeżyć jej wizerunek i stworzyć znak, który odda cechy naszego zespołu. Układ ciała jaskółki przypomina ustawienie 7 zawodników na boisku, a jej konstrukcja składa się z 7 trójkątów, odpowiadających każdej pozycji, z których głowa (pozycja bramkarza) jest w przestrzeni negatywowej" - czytamy na oficjalnej stronie Grupy Azotów Unia Tarnów.
"Od początku zależało nam, aby nasz znak był uniwersalny i ponadczasowy. Efekt prac nad nowym logo jest dla nas niezwykle satysfakcjonujący – szerokie zastosowanie może znaleźć nie tylko nasze nowe logo, lecz także sam sygnet Jaskółki, który pozwoli zachować przejrzystość i minimalizm na wszelkich materiałach oraz produktach sygnowanych naszą marką. Nieprzypadkowe są także pozostałe elementy logo Grupy Azoty Unii Tarnów. Otok tarczy składa się z podwójnego łuku przypominającego inicjał „U” oraz logotypu z nazwą „Unia”. Rodzina znaków Grupa Azoty Unia Tarnów obejmuje więc 3 warianty: znak podstawowy (emblemat na tarczy z otokiem), sygnet (samą jaskółkę̨) i logotyp (napis UNIA TARNÓW)" - czytamy także na wspomnianej stronie.
Grupa Azoty Unia Tarnów - pomysł na zmiany
– Pomysł na rebranding naszego klubu zrodził się już kilka miesięcy temu. Rozmowy na ten temat trwały długo, jednak ostatecznie wraz z Zarządem dostrzegliśmy zdecydowanie więcej pozytywów całego przedsięwzięcia i podjęliśmy decyzję o zmianie nazwy oraz logo. Historię i rozwój seniorskiej piłki ręcznej w Tarnowie zawdzięczamy właśnie Unii Tarnów. Do 2011 roku drużyna działała pod tą nazwą i teraz zapragnęliśmy do niej powrócić - tłumaczy prezes Grupy Azoty Unii Tarnów, Krzysztof Mogielnicki.
Mamy ambitne plany na przyszłość i cieszę się, że będziemy je realizować już jako Grupa Azoty Unia Tarnów - prezes Grupy Azoty Unii Tarnów, Krzysztof Mogielnicki
- Nawet po tylu latach funkcjonowania „SPR-u” wielu kibiców nazywa nas „Unią”, a naszych zawodników „Jaskółkami”. Mamy świadomość tego, jak mocno związani jesteśmy z tymi symbolami i jednocześnie cenimy markę, jaką w Tarnowie jest Unia, dostrzegając przy tym jej ogromny potencjał do rozwoju, w który również pragniemy się zaangażować. Mamy ambitne plany na przyszłość i cieszę się, że będziemy je realizować już jako Grupa Azoty Unia Tarnów - podkreśla prezes Mogielnicki.
Grupa Azoty Unia Tarnów - tradycja i postęp
Przedstawiciele Unii zaznaczają, że powrót nazwy Unii z symbolem Jaskółki w logo do dyscypliny piłki ręcznej "to przede wszystkim wyraz poszanowania do tradycji i historii oraz do pracy osób, które z pełnym poświęceniem i zaangażowaniem przyczyniły się do rozwoju piłki ręcznej w naszym mieście". Tymi ostatnimi byli przede wszystkim prezes Janusz Terlecki i Janusz Grzesik, którym klub skład podziękowania "za długie lata pracy dla klubu oraz nieoceniony wkład w promocję tej dyscypliny w naszym regionie".
"Chcieliśmy jednak, aby nasza historia poszła w parze z postępem, a nowe logo wpisało się w aktualne trendy, a nawet je wyprzedziło. To zmiana symbolizująca odważne plany klubu. Chcemy budować świadomą markę, a zmiana identyfikacji wizualnej to jeden z podstawowych kroków w drodze do tego - czytamy także na oficjalnej stronie tarnowskiego klubu.
- Trzeci japoński piłkarz ręczny w Grupie Azoty SPR Tarnów
- Bramkarz Grupy Azoty SPR Tarnów Casper Liljestrand z przedłużonym kontraktem
- Patrik Liljestrand z kontraktem z Grupą Azoty SPR Tarnów do końca sezonu 2021/2022
- Grupa Azoty SPR Tarnów w finale Pucharu Polski! [NOWE ZDJĘCIA]
- MŚ piłkarzy ręcznych 2021. Dania zdobyła złoto, Szwecja - srebro, Hansen - tytuł MVP
- Japończyk Rennosuke Tokuda przedłużył kontrakt z Grupą Azoty SPR Tarnów
- Ranking TOP 15 najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem. Są zachwycające!
- Transfery byłych piłkarzy Wisły. Sezon 2021/22
- Oszałamiająco piękne WAGs w polskim futbolu. Znów pojawią się na trybunach!
- Szczegółowy program i wyniki IO Tokio
- Wisła sfinalizowała kolejne wzmocnienie z zagranicy
- Wieczysta już ze Smudą. Pierwszy trening IV-ligowca z byłym trenerem kadry
