MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grzegorz Braun i jego ludzie na występach w Krakowie. Zdjęli z Kopca Kościuszki ukraińską flagę, uszkodzili maszt. Sprawą zajęła się policja

Tomasz Bochenek
Tomasz Bochenek
Anna Kaczmarz / Facebook (screenshot)
Grzegorz Braun, poseł Konfederacji i kandydat w zbliżających się w wyborach do Europarlamentu, pochwalił się ściągnięciem i zabraniem flagi Ukrainy, która znajdowała się na Kopcu Kościuszki od początku pełnoskalowego rosyjskiego ataku w lutym 2022 roku. - Uszkodzili maszt, zabrali flagę. Sprawa zostanie zgłoszona policji - informuje Leszek Cierpiałowski, dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki. Zareagował również wojewoda.

To właśnie decyzją komitetu od ponad dwóch lat ukraińska flaga powiewała na szczycie kopca obok flagi lub flag polskich - "na znak solidarności i moralnego poparcia" dla kraju walczącego o obronę swojej niepodległości przed rosyjskim agresorem. Wisiała ponad dwa lata, ale w deszczowy wtorek 4 czerwca na Kopcu Kościuszki pojawił wraz z grupą sympatyków Grzegorz Braun.

- Kto dokonał zdjęcia flagi? To nie będzie tajemnicą, bo incydent został nagrany na wielu kamerach. Wszystkie z tych osób kupiły bilety po 24 złote za wejście na kopiec, część z nich zapłaciła kartami płatniczymi. Dane tych osób są więc znane. Doszło do zniszczenia mienia, dalsze kroki należą już do policji - mówi Leszek Cierpiałowski.

Grzegorz Braun o swojej akcji poinformował w mediach społecznościowych, pisząc na portalu X: "Flagę Ukrainy, która znajdowała się w niewłaściwym miejscu, jako uczciwy znalazca przekazuję do konsulatu w Krakowie".

Zniszczenie symboli narodowych innego kraju - jaka grozi kara?

Artykuł 137 polskiego Kodeksu Karnego określa karę za zniszczenie symboli narodowych innego państwa, lecz w tym przypadku przepis niekoniecznie będzie miał zastosowanie, bowiem zawieszenie ukraińskiej flagi nie było decyzją polskiego organu władzy. A przepisy mówią:

§ 1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy.

Wojewoda Małopolski kieruje sprawę do policji

W sprawie incydentu na Kopcu Kościuszki zareagował wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

"W związku z informacją, że poseł Grzegorz Braun usunął z Kopca Kościuszki flagę Ukrainy, służby prawne Wojewody Małopolskiego zwrócą się do Komendy Wojewódzkiej Policji o ocenę tych działań z punktu widzenia przestrzegania norm prawnych" - czytamy w komunikacie.

"Instytucją sprawującą opiekę nad Kopcem Kościuszki jest Komitet Kopca Kościuszki, którego prezesem jest prof. Mieczysław Rokosz. Komitet na Zebraniu Walnym podjął jednomyślną uchwałę, że flaga Ukrainy obok flagi polskiej będzie pozostawać na Kopcu. Stanowisko to jest ogólnodostępne:

- Powiewają nad Kopcem Kościuszki w Krakowie przede wszystkim Barwy Biało-Czerwone, ale też 4 lipca – flaga Stanów Zjednoczonych, a 14 lipca Tricolore Republiki Francuskiej, której Kościuszko jest honorowym obywatelem. W obecnym czasie rosyjskiej agresji na suwerenne państwo ukraińskie nie mogła tu nie zawisnąć flaga Ukrainy. Na tym naszym narodowym pomniku jest ona symbolicznym wyrazem oczywistej solidarności nas Polaków z Ukraińcami, obywatelami niepodległego Państwa, których niesprawiedliwie spotkało nieszczęście wojny – argumentował to stanowisko prezes Mieczysław Rokosz

"W ocenie Wojewody Małopolskiego usunięcie flagi z Kopca Kościuszki jest działaniem wbrew tak wyrażonej i uargumentowanej decyzji podmiotu będącego historycznym i prawnym opiekunem Kopca Kościuszki. Jako takie działanie to wymaga oceny z punktu widzenia potencjalnych konsekwencji prawnych".

Wojewoda złoży także zawiadomienie do Komisji Etyki Poselskiej" - zapowiada komunikat.

Policja działa. "Materiał zostanie przesłany do prokuratury"

Policja wszczęła działania w związku z incydentem na Kopcu Kościuszki. Komenda Miejska Policji w Krakowie poinformowała w komunikacie:

W związku z dzisiejszą (04.06.2024) interwencją na Kopcu Kościuszki przy al. Waszyngtona dotyczącą kradzieży flagi ukraińskiej i uszkodzenia mienia w postaci masztu i jednej z kamer, na miejscu zdarzenia krakowscy policjanci przeprowadzili oględziny i gromadzą dowody w tej sprawie. Materiał zostanie przesłany do prokuratury celem oceny prawno-karnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska