FLESZ - Czesne nie zostanie obniżone
Leszek Kołakowski, Józef Piłsudski, Anna, Jadwiga i Maria Mikołajczykówny, a także Leopold Tyrmand i Marek Hłasko będą bohaterami biograficznych opowieści, które ukażą się w październiku tego roku. Serię jesiennych premier poświęconych postaciom polskiej kultury otworzy jeszcze z końcem września książka Zofii Turkowskiej "Agnieszka Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet", która ukaże się nakładem wydawnictwa Marginesy. A w kolejnych dniach będzie równie ciekawie.
Od 5 października w sprzedaży dostępna będzie biografia Leszka Kołakowskiego pióra Zbigniewa Mentzla wydawana przez Znak.
Wybitny filozof, eseista, publicysta i prozaik niechętnie mówił o sobie i życiu prywatnym, ale udostępnione przez rodzinę jego bogate archiwum pozwoliło autorowi opowiedzieć historię fascynującego człowieka, którego przenikliwości bał się Gomułka i partyjni aparatczycy. "Kołakowski. Czytanie świata. Biografia" to pierwsza pełna biografia myśliciela i kolejna poświęcona Leszkowi Kołakowskiemu publikacja Zbigniewa Mentzla, autora rozmowy rzeki "Czas ciekawy" i edytora ośmiu tomów pism rozproszonych filozofa.
Nakładem tego samego wydawnictwa ukaże się 5 października nowa biografia Józefa Piłsudskiego, kolejna zaraz po takich publikacjach, jak "Józef Piłsudski. Sfałszowana biografia" Tomasza Ciołkowskiego (W promieniach, 2018) czy "Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg" Bohdana Urbankowskiego (Zysk i S-ka, 2014). Tym razem jednak Maciej Gablankowski rozprawia się z najczęściej powtarzanymi mitami na temat Marszałka i prezentuje zupełnie inne spojrzenie na tę genialną, choć skomplikowaną i kontrowersyjną postać.
Z nową opowieścią powraca także autorka biografii Stanisława Wyspiańskiego Monika Śliwińska, pozostając tematycznie w epoce Młodej Polski i jej artystycznych kulis oraz podkrakowskich Bronowic. Wesele w wersji herstory, czyli powieść o Annie, Jadwidze i Marii Mikołajczykównach przedstawia życie córek bronowickiego chłopa portretowanych przez najwybitniejszych malarzy i literatów przełomu XIX i XX wieku. Ślady tych trzech kobiet zachowały się w bogatej korespondencji, dokumentach państwowych i kościelnych, pamiętnikach, wspomnieniach, niepublikowanych dotąd dokumentach z prywatnych archiwów, których tropem podążała autorka publikacji "Panny z «Wesela». Siostry Mikołajczykówny i ich świat" (Wydawnictwo Literackie).
Natomiast w podróż śladami Leopolda Tyrmanda po warszawskich zaułkach, kalifornijskich bezdrożach, nowojorskim zgiełku i moskiewskich mrozach ruszył Marcel Woźniak. I to nie pierwszy raz, bo w 2016 roku ukazała się publikacja autora pt. "Biografia Leopolda Tyrmanda: moja śmierć będzie taka jak moje życie" (Wydawnictwo MG). Wydawana w połowie października przez Marginesy reporterska opowieść o pisarzu, miłośniku jazzu i legendzie Warszawy odkryje kolejne fakty z jego życia, a wszystko na niemal 500 stronach książki "Tyrmand. Pisarz o białych oczach".
Październikowe biograficzne nowości zwieńczy "Hłasko. Proletariacki książę" Radosława Młynarczyka. 28 października nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się opowieść o pisarzu-nonkonformiście, który mimo młodego wieku swoją biografią z powodzeniem mógłby obdarzyć kilka osób. Radosław Młynarczyk nie tylko opowiada jego historię, ale również dekonstruuje legendę, demaskuje kreacje, obala mity. Tropi wątki autobiograficzne w utworach i odkrywa zmyślenia, które Hłasko wplótł w swój życiorys.
"Hłasko był proletariackim księciem, którego mi zazdrościły koleżanki" – powiedziała o nim niegdyś Agnieszka Osiecka. Czas bowiem połączył nie tylko publikacje o ich życiu, ale i samo życie.
- Co oni wyprawiają?? Oto Najlepsze MEMY o kierowcach! Zobaczcie
- Kolejny potwór wyciągnięty z Wisły! Ta ryba przeraża
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- TOP 15 ginekologów w Krakowie wg ZnanyLekarz.pl [LISTA]
- Kraków. W końcu rozpocznie się przebudowa al. 29 Listopada! Tak będzie wyglądać
- Atrakcyjne mieszkanie na wynajem. Tak internauci kpią z ogłoszeń [MEMY]
