I liga siatkarek. Solna Wieliczka w efektownym stylu wygrała z Uni Opole

Ekipa z Wieliczki plasuje się w czołówce tabeli
Ekipa z Wieliczki plasuje się w czołówce tabeli Andrzej Wisniewski / Polskapresse
W meczu I ligi siatkarek 7R Solna Wieliczka wygrała na wyjeździe 3:0 z Uni Opole. To jej szóste zwycięstwo w sezonie.

Uni Opole - 7R Solna Wieliczka 0:3 (15:25, 18:25, 19:25)
7R Solna:
Monnakmae, Jagodzińska, Grabka, Pelc, Szostok, Gawlak, Bąkowska (libero) oraz Wesół, Sowisz, Wieczorek, Ząbczyk.

Patrząc na osiągnięcia obu zespołów w tym sezonie, dla Solnej był to mecz z gatunku "obowiązkowych" do wygrania (ekipa z Wieliczki walczy o miejsce w czołówce, a opolanki plasują się w dole stawki, aktualnie na przedostatniej pozycji). Udało się bez większych problemów zainkasować komplet punktów i utrzymać kontakt z najlepszymi w lidze.

- To było jedno z najłatwiejszych naszych zwycięstw. W każdym secie wyrównana walka trwała mniej więcej do jego połowy. Później uzyskiwaliśmy przewagę w każdym elemencie, zwłaszcza w zagrywce, i pewnie wygrywaliśmy - powiedział prezes klubu z Wieliczki Mariusz Tyrański.

Ta dysproporcja pomiędzy poszczególnymi połowami wszystkich partii była nieco zaskakująca. Do znaczącej zmiany układu sił dochodziło bowiem, gdy wydawało się, że gospodynie łapią wiatr w żagle. W pierwszym secie miejscowe siatkarki ze stanu 7:10 szybko doprowadziły do remisu 10:10 i trener gości Ryszard Litwin poprosił o czas. Pożądany efekt przyszedł błyskawicznie, wkrótce jego podopieczne zbudowały 5-punktową przewagę (11:16), a później jeszcze ją powiększyły (13:20, 15:25).

W drugiej odsłonie początkowo zespoły wymieniały ciosy, a wynik oscylował wokół remisu. Następnie wieliczanki, po ataku Magdy Jagodzińskiej, znów miały 5 "oczek" przewagi (11:16) i także bez nerwów zwyciężyły (tym razem do 18).

W trzecim secie gra układała się podobnie. Solna odskoczyły na 2 punkty (9:11) i wydawało się, że przełom nastąpi nieco wcześniej. Nic z tego. Miejscowe następnie wywalczyły trzy kolejne punkty i objęły prowadzenie. Przerwa na żądanie trenera Litwina po raz kolejny okazała się pomocna. Po powrocie na parkiet ekipa z Wieliczki wypunktowała rywalki. Po efektownym ataku na środku Karolina Sowisz był remis, po czym - przy świetnej zagrywce Jagodzińskiej (m.in. dwa asy) - przyjezdne podwyższyły prowadzenie (12:16). Opolanki jeszcze przez chwile zachowywały nadzieję na korzystny wynik (15:18), ale i tak wyraźnie przegrały.

Najwięcej punkty dla zespołu z Małopolski zdobyły Magdalena Grabka i Angelika Szostok (po 13), ta druga została wybrana najlepsza zawodniczką spotkania (MVP).