Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie: świętuje, nagradza wybitnych i wzywa władzę do dialogu na temat barier utrudniających biznes w Polsce

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
– Uroczyste spotkanie służy integracji środowiska gospodarczego Małopolski, stanowi okazję do podsumowania osiągnięć Izby w minionym roku oraz wyróżnienia firm i osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju gospodarczego miasta i regionu – wyjaśnia Sebastian Chwedeczko, prezydent Izby Przemysłowo Handlowej w Krakowie.
– Uroczyste spotkanie służy integracji środowiska gospodarczego Małopolski, stanowi okazję do podsumowania osiągnięć Izby w minionym roku oraz wyróżnienia firm i osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju gospodarczego miasta i regionu – wyjaśnia Sebastian Chwedeczko, prezydent Izby Przemysłowo Handlowej w Krakowie. Fot. Zbigniew Bartuś
Wybitni przedsiębiorcy i kreatorzy przedsiębiorczości, menedżerowie i adepci biznesu, ludzie kultury i dobroczyńcy otrzymają dziś prestiżowe Krakowskie Dukaty, wręczane każdego roku podczas listopadowego Święta Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.

Krakowska IPH świętuje zawsze w okolicach 14 listopada, bo właśnie tego dnia, w 1850 r., powstała pod Wawelem jej protoplastka: Izba Handlu i Przemysłu.

– Uroczyste spotkanie służy integracji środowiska gospodarczego Małopolski, stanowi okazję do podsumowania osiągnięć Izby w minionym roku oraz wyróżnienia firm i osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju gospodarczego miasta i regionu – wyjaśnia prezydent Sebastian Chwedeczko, kierujący Izbą od kwietnia 2017 r.

Dyrektor IPH, Rafał Kulczycki, dodaje, że Święto umożliwia także promowanie krakowskich i małopolskich firm, ich znakomitych, coraz lepiej znanych w kraju, a często i na świecie, marek, produktów i usług, ale także – a może przede wszystkim – popularyzowanie przedsiębiorczości i przedsiębiorczych postaw. Jest to szczególnie ważne w czasach, w których niektórzy próbują, wzorem słusznie minionej epoki, podważać społeczną rolę i dorobek polskich przedsiębiorców. Te tendencje są wyraźne, choć to właśnie przedsiębiorcom Polska zawdzięcza swój bezprecedensowy – najszybszy w Europie - rozwój od chwili upadku komunizmu.

Korzystne dla rozwoju gospodarczego i ogółu Polaków kreowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorców oraz propagowanie zasady uczciwości kupieckiej i handlowej, a także dobrych praktyk w działalności gospodarczej, jest ważnym składnikiem misji, jaką postawiła przed sobą IPH na najbliższe lata.

- Obserwujemy i odczuwamy tendencje do nadmiernej regulacji i kontroli działań firm. Niezależnie od sytuacji politycznej postanowiliśmy więc nie ustawać w wysiłkach, by bronić poszanowania prywatnej własności i swobody prowadzenia działalności gospodarczej – mówi prezydent Sebastian Chwedeczko.

Podkreśla przy tym, jak wielu wyzwaniom muszą dziś sprostać przedsiębiorcy.

Wspólnie na rzecz usuwania barier i utrudnień

Podstawowym wyzwaniem, o którym mówią codziennie właściwie wszyscy, jest chroniczny brak pracowników. Wedle ostrożnych analiz ekspertów w najbliższym czasie firmom w Polsce zabraknie co najmniej półtora miliona ludzi. Jedynym sposobem na wypełnienie tej luki jest, oprócz intensywnej automatyzacji (nie wszędzie możliwej!), zatrudnienie cudzoziemców. – To dlatego zainicjowaliśmy okrągły stół na ten temat. Od tego problemu nie da się uciec! – ostrzega Sebastian Chwedeczko.

Na wezwanie IPH, do którego przyłączyły się władze Krakowa, zjechali pod Wawel przedstawiciele czołowych organizacji gospodarczych i największych polskich miast. Wspólnie wypracowali memorandum, w którym domagają się od rządu pilnej zmiany absurdalnych przepisów i urzędniczych praktyk utrudniających zatrudnianie obcokrajowców.

Nie mniej istotnym wyzwaniem jest mnożenie regulacji i obciążeń zwiększających koszty i utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej, uderzających w konkurencyjność przedsiębiorstw.

Wyzwaniem pozostaje Brexit, którego konsekwencje nie są do końca rozpoznane, ale z pewnością będą poważne dla firm i całej gospodarki. Wyzwaniem jest spowolnienie, którego objawy widać już w krajach będących dla nas ważnymi partnerami.

Wyzwaniem jest innowacyjność firm – bez jej poprawienia nie ulepszymy modelu polskiego rozwoju i nie zwiększymy konkurencyjności.

Wyzwaniem jest automatyzacja i robotyzacja – większość polskich firm ma tutaj sporo do nadrobienia, ale wśród członków i partnerów IPH można znaleźć podmioty i osoby dysponujące olbrzymią wiedzą i niezwykle przydatnym doświadczeniem w tej dziedzinie.

Wyzwaniem jest wchodzenie małopolskich firm na rynki zagraniczne i promowanie w świecie ich produktów oraz usług.

Wyzwaniem jest budowanie silnej marki Małopolska i silnych marek małopolskich. Wyzwaniem jest efektywne wykorzystanie funduszy unijnych – by posłużyły mądrym inwestycjom na przyszłość.

Wszystkim tym wyzwaniom krakowska IPH poświęca mnóstwo czasu i energii, wspierając firmy członkowskie w relacjach z administracją publiczną i organami Unii Europejskiej oraz skutecznie pomagając przedsiębiorcom w podnoszeniu konkurencyjności i innowacyjności oraz promowaniu marek w kraju i zagranicą. Przedsiębiorcy, nawet najlepiej zorganizowani, jak IPH, nie uporają się jednak z wymienionymi wyżej wyzwaniami sami.

Pilna potrzeba dialogu władzy z przedsiębiorcami

- Potrzeba mądrej polityki na szczeblu centralnym i samorządowym. Potrzeba mądrej, rozważnej legislacji. Potrzeba mądrego wspierania i promowania przedsiębiorców i przedsiębiorczych postaw w społeczeństwie. Tego wszystkiego nie da się zrobić bez stałego, intensywnego, twórczego dialogu z przedsiębiorcami. Jako IPH, organizacja, która od dekad działa na rzecz budowy silnego samorządu gospodarczego, oczekujemy od polityków takiego dialogu – mówi Sebastian Chwedeczko.

I podkreśla, że dialog ten wydaje się dzisiaj bardzo pilny, bo wyzwania związane z rynkiem pracy, spowolnieniem i innymi zagrożeniami nie są czymś, co dopiero się zdarzy lub może zdarzyć, lecz teraźniejszością, z którą przedsiębiorcy zmagają się już dziś.

Prezydent IPH deklaruje współpracę z wszystkimi środowiskami i organizacjami zainteresowanymi rozwojem gospodarczym i promowaniem przedsiębiorczości. Celowi temu służy także tradycyjne już wręczanie prestiżowych nagród IPH – czyli wspomnianych na wstępie Krakowskich Dukatów, a także Honorowych Dyplomów im. Teodora Baranowskiego - dla firm, które w sposób szczególny wyróżniają się na polu wdrażania i stosowania innowacyjnych technologii.

Praca u podstaw: nauczymy młodych przedsiębiorczości i szacunku dla przedsiębiorców

W trosce o wiedzę i świadomość ekonomiczną przyszłych pokoleń oraz widząc konieczność pracy u podstaw służącej tworzeniu dobrego klimatu dla przedsiębiorczości i wokół przedsiębiorców, członkowie IPH w Krakowie chcą wraz coraz liczniejszymi partnerami rozwijać Krakowską Akademię Biznesu. Wielką wagę przywiązują także do konkursu „Mój pierwszy biznes”, który organizują we współpracy z władzami Krakowa i ABSL. Do udziału w nim zaprosili uczniów szkół ponadpodstawowych pod Wawelem.

- Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat przedsiębiorczości, pobudzenie aktywności gospodarczej oraz kształtowanie postaw biznesowych – wyjaśnia Rafał Kulczycki.

Laureatów konkursu poznamy także podczas piątkowego Święta IPH.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska