Środowisko związane z festiwalami filmowymi - organizatorzy Festiwalu Muzyki Filmowej, Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego "Off Camera" oraz Krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej - wystąpiło do prezydenta Krakowa, aby miejscem pochówku Jana A.P. Kaczmarka była Aleja Zasłużonych w Krakowie. Nie ma jeszcze decyzji władz miasta w tej sprawie.
Wiadomo natomiast, że pogrzeb będzie miał charakter państwowy.
Jan A.P. Kaczmarek był związany rodzinnie z Krakowem
Pochodzący z Wielkopolski Jan A.P. Kaczmarek chciał być pochowany w Krakowie, z którym związany był od wielu lat.
"Z tym miastem związał się nie tylko z powodów artystycznych, filmowych, ale przede wszystkim prywatnych. Założył tutaj swoją drugą rodzinę. Jego żona Aleksandra pochodzi z Krakowa. Jego syn z drugiego małżeństwa tutaj chodzi do szkoły. Tutaj był leczony. Ostatnie dwa lata spędził właściwie w Szpitalu Uniwersyteckim i w krakowskim hospicjum" - powiedział w środę PAP Robert Piaskowski, pełniący również funkcję dyrektora Narodowego Centrum Kultury.
Jan Andrzej Paweł Kaczmarek[/b] urodził się w 1953 r. w Koninie. W 1989 r. wyjechał do USA, gdzie mieszkał przez blisko 30 lat. Był autorem muzyki do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych. W ostatnich latach skomponował muzykę m.in. do "Doliny Bogów" Lecha Majewskiego (2019), "Magnezji" Macieja Bochniaka (2020), "Śmierci Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego (2021) oraz "Van Gogha" (2024) Daniela Fridella. Był twórcą festiwalu Transatlantyk, którego pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu latem 2011 r. Zmarł 21 maja 2024 r.
Dlaczego pszczoły są ważne?
