Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już w następny weekend spędzimy trzy dni w Krakowie doby Złotego Wieku

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Od 15 do 17 czerwca na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem będzie można spotkać alchemików, komediantów, dworzan, rycerzy, sokolników, rzemieślników i kucharzy. Będzie to już dziewiąta edycja Jarmarku Świętojańskiego – imprezy dla dzieci i dorosłych.

Kraków w Złotym Wieku był miastem bogatym, barwnym i tętniącym historią. To tutaj odbywały się koronacje i śluby królów i możnowładców, a także wielkie jarmarki, które przyciągały kupców, rzemieślników i komediantów. Dlatego właśnie teatr, komedianci i komedia dell’arte to jeden z głównych tematów dziewiątego Jarmarku Świętojańskiego.

– Komedia dell’arte charakteryzuje się dużą dozą improwizacji aktorskiej. Występujący muszą się tylko trzymać pewnych ram scenariusza, aby przedstawienie było spójne, a w związku z tym kolejne spektakle mogą się różnić, choć zasadnicza ich treść jest ta sama. Przewodnikiem po tej trudnej sztuce będzie Trupa Komedianty, działająca w Krakowie w ramach Krajowej Sceny Komedii dell’ Arte w Teatrze Praska 52 – tłumaczy Wojtek Kwiatkowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego, współorganizującego imprezę.

Drugim bardzo istotnym wątkiem Jarmarku Świętojańskiego będą historie polskich alchemików. W XVI wieku w Krakowie gościło i mieszkało ich kilku. Na początku wieku przebywał ponoć w Krakowie słynny niemiecki cudotwórca, zwany powszechnie Paracelsusem, a przez dwór Stefana Batorego przewinął się Anglik John Dee. Największą sławą okryli się jednak Polacy – Jan Piotr Twardowski oraz Michał Sędziwój z Łukowicy, znany za granicą jako Sendivogius Polonus, który był największym polskim czarodziejem wszech czasów. Obu będzie można spotkać na Jarmarku Świętojańskim.

– Piątek poświęcony będzie schyłkowi panowania Zygmunta Augusta, kiedy to chory król otaczał się rzeszą magów i wróżów. Główną bohaterką soboty ma być Anna Jagiellonka. Niedzielę spędzimy na radosnych występach z okazji urodzin królewicza Władysława – zapowiada Wojtek Kwiatkowski.

Na Bulwar Czerwieński zjadą także rzemieślnicy i kupcy, monarchowie i dworzanie, rycerze i gwardziści, wędrowni muzykanci i tancerze.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura. "Zimna wojna" oraz koncert Lenny'ego Kravitza

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska