Gubałówka pierwotnie znana była jako miejsce leczenia chorych na płuca. Jednak szybko jej potencjał zauważyli narciarze. Już w 1907 roku zorganizowano na niej pierwszy kurs jazdy na nartach. Instruktorami byli pionierzy tego sportu m.in. Henryk Bobkowski, Mariusz Zaruski, Mieczysław Karłowicz. Z kolei w 1929 roku odbyły się pierwsze kobiece zawody w narciarstwie. Było to ogromnym wydarzeniem, szczególnie że do tej pory panie nie mogły brać udziału w tej konkurencji.
Pomysł skomunikowania Gubałówki z Zakopanem pojawił się ponoć już po zakończeniu I wojny światowej, jednak nie znaleziono wówczas funduszy na jego realizację. W tym czasie Zakopane stawało się coraz to popularniejszym zimowym kurortem nie tylko w kraju, ale i w Europie. Popularność zdobywało m.in. dzięki różnym zimowym zawodom rangi międzynarodowej. To było możliwe dzięki m.in. szybkiej budowie kolei na Kasprowy Wierch w 1936 roku. To właśnie m.in. jej sukces dał impuls do uruchomienia kolei na Gubałówkę.
Inicjatorem budowy był inż. Aleksander Bobkowski, ówczesny prezes Polskiego Związku Narciarstwa i Popierania Turystyki oraz minister komunikacji, a prywatnie zięć prezydenta II Rzeczypospolitej prof. Ignacego Mościckiego. Pomysł spotkał się z entuzjazmem, zwłaszcza że w 1939 roku w Zakopanem planowano rozegrać narciarskie zawody FIS rangi mistrzostwa świata.
Budowę udało się zakończyć po 168 dniach od jej rozpoczęcia. Pierwszy wagonik na szczyt Gubałówki (1126 m n.p.m.) wjechał 20 grudnia 1938 r. W zaledwie klika minut pokonał trasę, a jednorazowo mógł zabrać ponad 80 osób w górę i tyle samo w dół. ta kolej stała się kluczowym transportem na szczyt.
Dzięki budowie kolei Gubałówka stała się miejscem sportów zimowych, z kolei latem kwitło tam życie kulturalne i rozrywkowe. Na szczycie powstała restauracja, natomiast na jej tarasie usytuowana została rzeźba Stanisława Kaniaka – Polonia Restituta, która wcześniej była podziwiana na wystawie światowej w Paryżu.
- Gubałówka do dziś jest miejscem wydarzeń zarówno sportowych, jak i kulturalnych. To właśnie tutaj możemy latem z najwyżej położonej w kraju plaży rozkoszować się piękną panoramą na Tatry, natomiast zimą spędzić magicznie czas w Krainie Światła - mówią pracownicy Polskich Kolei Linowych.
Świętowanie jubileuszu 85 urodzin kolei linowo-terenowej na Gubałówkę PKL zaplanowano na sobotę 16 grudnia. Na odwiedzających tę kultową górę, czekają wydarzenia, które przybliżą niezwykłą historię oraz tradycje na Gubałówce.
- Oprócz niezapomnianych widoków, które na Gubałówce czekają o każdej porze roku, turyści podczas jubileuszu będą mogli podziwiać stylową modę z lat 30. Pokaz najmodniejszych strojów zimowych, które królowały na stoku i nie tylko, a także eleganckie suknie i wieczorowe kreacje będziemy mogli podziwiać przy tarasie na Gubałówce - zachęcają organizatorzy.
Podczas urodzin wspomniana zostania historia narciarstwa na tej górze.
- Animator ubrany w retro strój narciarski i drewniane narty opowie o niezwykłej historii sportowych tradycji Gubałówki - objaśniają organizatorzy. - Uczestnicy wydarzenia będą mogli nie tylko posłuchać ciekawych historii, ale również wziąć udział w integracyjnych zabawach. Nie zabraknie insertujących konkurencji, które nawiążą do tradycji Podhala. Ceprostrada, rzut podkową do celu czy kręgle z całą pewnością pozwolą na integrację po góralsku - dodają.
Oczywiście jeśli świętowanie urodzin, to nie może zabraknąć tortu. O godzinie 15 w Cafe Gubałówka na wzniesieniu serwowane będzie urodzinowe ciasto. Podczas wydarzenia posłuchamy również muzyki, o którą zadba DJ. Nastrój urodzinowy dodatkowo podkręci Kraina Światła. Impreza na szczycie Gubałówki rozpocznie się od godziny 11, a potrwa do 17.
Uczniowie z zakopiańskiego "Kenara" wspierają budowę pomnika...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
