Koniec zamieszania z przepompownią. Wodociągi odkupiły kluczową dla Krakowa instalację

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Po miesiącach sporów i kontrowersji - które relacjonowaliśmy na naszych łamach - krakowskie wodociągi odkupiły w końcu od prywatnego inwestora przepompownię, która ma chronić przed powodzią osiedle Podwawelskie. "Rozpoczął się proces zintegrowania urządzenia z miejską infrastrukturą kanalizacyjną" - informują w Wodociągach Miasta Krakowa. Wciąż nie została jednak rozwiązana kwestia części cennego gruntu, tuż obok przepompowni.

"W dniu 19 października 2021 roku została podpisana umowa sprzedaży pompowni przeciwpowodziowej „Wilga”, pomiędzy JTL Property Holdings, a Wodociągami Miasta Krakowa. Przedmiotem transakcji jest przepompownia przy ul. Ludwinowskiej w Krakowie wraz z nieruchomością, na której została zabudowana. Zawarcie umowy stanowi finalizację wielomiesięcznych negocjacji pomiędzy stronami, z tą chwilą przepompownia została przez inwestora prywatnego przekazana Wodociągom Miasta Krakowa i rozpoczął się proces zintegrowania urządzenia z miejską infrastrukturą kanalizacyjną" - poinformowały w środę rano wodociągi.

Przepompownia w rejonie mostu Retmańskiego, która ma chronić osiedle Podwawelskie

Miasto nie ma kontroli nad instalacją chroniącą tysiące mies...

Przypomnijmy, że przepompownia powstała przy ul. Ludwinowskiej już w 2020 roku. Na podstawie umowy z gminą zbudowała ją prywatna firma. Krakowskie wodociągi miały odkupić obiekt, by nim zarządzać i podpiąć do swojego systemu. Tak, aby urządzenia skutecznie chroniły os. Podwawelskie przed potopieniami (co miało miejsce w przeszłości). Mijały jednak kolejne miesiące, a zamiast finalizacji sprawy, narastał konflikt między miastem a wspomnianą firmą JTL Property Holdings, o czym pisaliśmy na naszych łamach. O co chodziło?

Inwestor zbudował przepompownię, ale tylko na fragmencie (ok. 250 mkw.) mierzącej ok. 1200 metrów kwadratowych działki w atrakcyjnej lokalizacji. I nie ukrywał, że na niezabudowanej większości chciałby zrealizować inną swoją inwestycję (nie określa dokładnie jaką).

Tymczasem władze Krakowa chcą tę niezabudowaną przepompownią część gruntu odzyskać.

- Działka została oddana w użytkowanie wieczyste na konkretny cel – budowa przepompowni. Ponieważ ostatecznie inwestycję zrealizowano jedynie na jej części, Wydział Skarbu wystąpił do sądu z pozwem o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego, by odzyskać dla Gminy część, która okazała się niepotrzebna do realizacji celu wyznaczonego w postępowaniu przetargowym - informował Dariusz Nowak, kierownik magistrackiego biura prasowego.

Przedstawiciele firmy JTL Property Holdings Limited twierdzili natomiast, że "skierowany przez gminę do sądu pozew o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego pozostałej części działki niezabudowanej przepompownią jest bezprzedmiotowy i bezpodstawny. Podstawowy cel zawarty w umowie - czyli wybudowanie przepompowni - został przez nas zrealizowany w terminie i zgodnie z zapisami umowy. W umowie nie było żadnego zapisu mówiącego, że na tej działce możemy wybudować wyłącznie przepompownię".

Zgodnie z podpisaną umową wczoraj umową, wodociągi przejęły więc przepompownię tylko z tym fragmentem gruntu, na którym została zbudowana. O pozostałą część cennej działki, w atrakcyjnej lokalizacji, wciąż trwa spór miasta z firmą.

- Potwierdzam, że została zawarta umowa z wodociągami dotycząca tej części działki na której powstała przepompownia. Cały czas jesteśmy w sporze z miastem dot. pozostałej części działki, dlatego nie komentuję szerzej tej sprawy obecnie - mówi nam Piotr Górecki, inwestor z JTL Property Holdings Limited.

Wodociągi ani firma nie udzielili nam informacji, za jaką kwotę przepompownia została odkupiona.

Przepompownia w rejonie mostu Retmańskiego, która ma chronić osiedle Podwawelskie

Wojna miasta z prywatną firmą o działkę w centrum Krakowa, w...

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie