Nasza Loteria

Koronawirus w Małopolsce. Pandemia nie słabnie, wprowadzane są nowe obostrzenia. W szpitalach zaczyna brakować miejsc

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Andrzej Banaś / Polskapress
Epidemia koronawirusa nie słabnie. Liczba zakażonych SARS-CoV-2 w naszym kraju zbliża się do 55 tysięcy! W związku z tym wczoraj Ministerstwo Zdrowia przedstawiło zaktualizowaną listę powiatów, w których wprowadzane są dodatkowe obostrzenia. W nowym spisie znalazły się kolejne powiaty z naszego województwa. Wczoraj również okazało się, że na kwarantannie przebywa nowy wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie SARS-CoV-2 u kolejnych 811 osób w całej Polsce. Aż 138 z odnotowanych przypadków dotyczy naszego regionu. Plasując Małopolskę we wczorajszych statystykach na trzecim miejscu wśród województw z najwyższym dziennym przyrostem zachorowań. Niestety również wczoraj krakowski sanepid przekazał informację o śmierci trzech kolejnych osób z regionu.

Kolejne obostrzenia w powiatach

Na nowej ministerialnej liście, powiatów w których wprowadzane są dodatkowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa znalazło się 18 powiatów z całego kraju. To o jedne mniej niż ostatnio.

W Małopolsce na liście powiatów czerwonych bez zmian pozostają Nowy Sącz i powiat nowosądecki. Powiększyła się z kolei lista powiatów żółtych do których dołączył powiat nowotarski oraz limanowski. Do wczoraj były one na liście zielonej. Wcześniej obostrzenia obowiązywały również w powiecie oświęcimskim, ale okazało się, że na nowej liście trafił on już do strefy bez obostrzeń.

Przypomnijmy, w czerwonej strefie zakazane jest organizowanie imprez masowych. Liczba uczestników wesel jest ograniczona do 50. Restrykcje obowiązują również w komunikacji miejskiej, w której może być zajęte tylko 50 proc. miejsc siedzących. W strefie czerwonej obowiązuje również zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W powiatach oznaczonych na czerwono obowiązkowe jest również zakrywanie nosa i ust we wszystkich przestrzeniach publicznych.

Z kolei w strefach żółtych w weselach może maksymalnie uczestniczyć 100 gości. Jeśli chodzi o imprezy sportowe, wydarzeniach kulturalnych czy kina to tam obostrzenia zakładają, może brac udział 25 proc. publiczności.

Wojewoda na kwarantannie

Wczoraj okazało się również, że nowy wojewoda małopolski Łukasz Kmita przebywa na kwarantannie. Wszystko dlatego, ze miał kontakt z osobą, u której stwierdzono COVID-19.

W związku z tą informacją wszystkie zaplanowane spotkania wojewody zostały odwołane. Urzędnicy z biura prasowego zapewniają, że wszyscy jego współpracownicy oraz osoby, z którymi w ostatnim czasie miał kontakt, zostały lub niebawem zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym.

Zakażenie koronawirusem stwierdzono również u jednego z pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie. Chodzi o asystenta członka zarządu. Wszystkie osoby, które w ostatnich dniach miały kontakt z zakażonym, także zostały objęte kwarantanną.

- Rzecz dotyczy trzech pracowników Biura Prasowego UMWM, dwóch pracowników Departamentu Edukacji UMWM, członka zarządu, kierowcy urzędu oraz jednego z radnych województwa - brzmi komunikat urzędu.

Mimo to, urząd marszałkowski pracuje bez zakłóceń.

Zaczyna brakować miejsc w szpitalach

W związku z rosnącą liczbą zakażeń w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, który jak na razie jest jedynym szpitalem jednoimiennym w regionie zaczyna brakować miejsc.

Wczoraj władze lecznicy poinformowały, że wolnych zostało zaledwie 85 łózek, a codziennie do lecznicy przyjmowanych jest około 20 nowych pacjentów. W związku z tym pojawiła się obawa, że do końca weekendu wszystkie z nich zostaną zajęte.

Przypomnijmy, SU jest w stanie zapewnić 430 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, przy czym 380 z nich jest przeznaczonych dla chorych z potwierdzonym zakażeniem, a 50 dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia.

O utworzenie drugiego szpitala jednoimiennego dyrektor SU Marcin Jędrychowski apelował już dwa tygodnie temu. Niestety do tej pory wojewoda małopolski nie wytypował placówki, która w miałaby pełnić funkcję zakaźnej,

Ogrom pracy mają lekarze zakaźnicy ze Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie, którzy mają pod opieką ponad 150 małych pacjentów, z czego 20 z nich przebywa w szpitalnych izolatkach - najciężej przechodzą bowiem chorobę. Warto przypomnieć, że to jedyna placówka w całej Małopolsce, gdzie leczone są dzieci, zakażone koronawirusem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Red Pill
14 sierpnia, 08:19, Rhw:

W ŻYCIU NAJWAŻNIEJSZE JEST ŻYCIE !

A więc luzik wakacyjny to będzie mnóstwo zachorowań ! Współczuje branży turystycznej, przykro mi ale POWINNIŚMY SIEDZIEĆ W DOMU ! Ten wirus nauczy nas CIERPLIWOŚCI ALBO ZABIJE !!!

im wcześniej to WSZYSCY Z RZĄDEM NA CZELE ZROZUMIEMY TO PRZEŻYJEMY !!! Ci co muszą wyjechać albo uczestniczyć w weselach i innych imprezach TO NIECH WIEDZĄ ŻE ONI I ICH BLISCY muszą ZACHOROWAĆ !!!

Życzę WSZYSTKIM rozsądnych wyborów osobistego postępowania !!!

1. W Polsce szpitale otrzymują kilka tysięcy złotych za każdy "wykryty" przypadek "zakażenia" (wirusem, którego do tej pory nikt NIE WYIZOLOWAŁ nawet!).

To jak sądzicie: będzie ilość (ogłoszonych) "zakażeń" rosła - czy spadała?

2. Każdy lekarz wam powie, że NIE DA SIĘ USTALIĆ, czy ktoś zmarł "przez wirusa", czy nie. Jedna sprawa, że przyczynę śmierci można ustalić jedynie w efekcie sekcji zwłok - które przecież NIE SĄ przeprowadzane - a dwa, że w efekcie takiej sekcji można jedynie orzec, że np. "śmierć nastąpiła w wyniku uduszenia", albo "w efekcie zatrzymania akcji serca" itd. - ale NIE DA SIĘ orzec, że "z powodu zakażenia koronawirusem"!

R
Rhw

W ŻYCIU NAJWAŻNIEJSZE JEST ŻYCIE !

A więc luzik wakacyjny to będzie mnóstwo zachorowań ! Współczuje branży turystycznej, przykro mi ale POWINNIŚMY SIEDZIEĆ W DOMU ! Ten wirus nauczy nas CIERPLIWOŚCI ALBO ZABIJE !!!

im wcześniej to WSZYSCY Z RZĄDEM NA CZELE ZROZUMIEMY TO PRZEŻYJEMY !!! Ci co muszą wyjechać albo uczestniczyć w weselach i innych imprezach TO NIECH WIEDZĄ ŻE ONI I ICH BLISCY muszą ZACHOROWAĆ !!!

Życzę WSZYSTKIM rozsądnych wyborów osobistego postępowania !!!

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska