Większość sklepów, które przystąpiły do porozumienia "Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży" jest zrzeszona w sieciach takich jak Kocyk sp. z o.o. sp. kom., Quick Holding sp. z o.o., Shake s.c. Klimczak Agnieszka, Molo Wojciech, Betmag sp. z o.o., Na Zdrówko sp. z o.o., Podwawelska Spółdzielnia Spożywców oraz Lewiatan Małopolska sp. z o.o. Zainteresowanie przystąpieniem wyraziło dodatkowo ok. 20 sklepów. Jednak sytuacja jest dynamiczna, więc już dziś można stwierdzić, że liczba sklepów całodobowych sprzedających alkohol nocną porą znacząco się zmniejszy.
Podpisując porozumienie kupcu zobowiązali się też do zamontowania monitoringu i zawarcia umowy z firmą ochroniarską, która zainstaluje przycisk antynapadowy i możliwość wezwania wsparcia w razie ataku. Wśród sklepów, które zdecydowały się ograniczyć sprzedaż alkoholu nocą są te położone przy ul. Grodzkiej, Wielopole, Miodowej, Starowiślnej, al. 29 Listopada, Balicka, Dobrego Pasterza, al. Pokoju i wiele innych.
W zamian za podpisanie porozumienia miasto będzie informować o przedsiębiorcach, którzy stosują odpowiedzialną sprzedaż, zorganizuje bezpłatne szkolenia dla sprzedawców i zagwarantuje lepszą współpracę z policją i strażą miejską w celu szybkiego reagowania na incydenty. Miasto przewiduje również podjęcie działań mediacyjnych w sytuacji zaistnienia konfliktu na linii przedsiębiorca – mieszkańcy, mającego związek ze sprzedażą alkoholu. Sklepy, które uczestniczą w programie dostaną także tytuł "Odpowiedzialnego sprzedawcy".
Kompromis
Porozumienie to efekt kompromisu, na który miasto musiało się zdecydować. Próbowało bowiem wprowadzić uchwałę rady miejskiej o ograniczeniu sprzedaży alkoholu w centrum miasta i na Kazimierzu od godz. 22 do 6. Dokument został zaskarżony przez przedsiębiorców, a Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał uchwałę. W orzeczeniu stwierdzono wtedy, że Rada Miasta Krakowa nie uzasadniła należycie chęci ograniczenia sprzedaży alkoholu w I Dzielnicy i że może to naruszać równość wobec innych dzielnic miasta.
Nie od dzisiaj wiadomo, że mieszkańcy - zwłaszcza okolic Rynku Głównego i Kazimierza - walczą o ograniczenie sprzedaży alkoholu z uwagi na ogromną liczbę turystów, przyjeżdżających do miasta. Być może porozumienie przyczyni się do większego porządku w Krakowie.
Pełny wykaz sklepów, które podpisały porozumienie w ramach Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży można znaleźć w elektronicznym biuletynie informacji publicznej Urzędu Miasta Krakowa.
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura
- Ohydztwa, które kazali nam jeść w dzieciństwie. Pamiętacie?
- Trwa budowa prywatnego akademika, zajrzeliśmy do środka
- Te gwiazdy wystąpią w Krakowie jeszcze w tym roku [LISTA KONCERTÓW]
- Szkieletor zmieni się nie do poznania [ZDJĘCIA]
- Imponująca budowa zakopianki, wkrótce nią pojedziemy!
- Kolejki do lekarzy. Tyle poczekasz na wizytę, badanie i operacje w Małopolsce
