Słowo „ciało” podkreśla namacalną rzeczywistość przyjścia Boga na świat. Jednocześnie Ewangelia wskazuje na „chwałę”, jaką ma Słowo jako Syn Boży. Ikona, która ma swoje źródła we wschodnim chrześcijaństwie jest jednym z najlepszych narzędzi, stworzonych przez Tradycję Kościoła, w świadczeniu o „chwale Bożej”. Taki kierunek studiów nad ikoną pielęgnowany jest w Szkole Ikonopisania „Radruż” Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu. Główną misją Szkoły jest troska o zachowanie właściwego znaczenia ikony – by stawała się widzialną formą modlitwy i służyła lepszemu poznawaniu Boga.
Wybrane do wystawy ikony świadczą o oryginalności i pięknie starożytnej ikony ukraińskiej XV-XVI wieku. Stanowią twórcze odwołanie do tradycji poprzez naukowe naśladowanie starożytnych arcydzieł i żywą kontynuację w pracach absolwentów Szkoły Ikonopisania „Radruż”.
- To dzięki Szkole ikonopisania „Radruż”, założonej w 2005 roku przy Ukraińskim Katolickim Uniwersytecie, zrodziła się troska o zachowanie właściwego znaczenia ikony, aby stała się właściwą formą modlitwy i służyła lepszemu poznaniu Boga – powiedziała w czasie wernisażu wystawy Solomiya Tymo-historyk sztuki, prof. Wydziału Filozoficznego-Teologicznego UKU, kierownik Szkoły Ikonopisania UKU „Radruż”.
Misją szkoły jest „bycie środowiskiem studiowania, odradzania i popularyzacji tradycyjnej ikonografii ukraińskiej okresu klasycznego (XIV-XVI) oraz studiowanie teologii ikony i historii sztuki”. Nazwa Szkoły „Rade=ruż” pochodzi od nazwy wsi (dziś obecnie w powiecie Lubaczowskim w Polsce), z której pochodzą niektóre z najstarszych zachowanych ikon – koniec XIV w., reprezentujących tradycyjną ukraińską ikonografię.
Przez lata w edukacyjnych programach szkoły uczestniczyło ponad 1000 studentów z całej Ukrainy i z ponad 20 krajów z całego świata.
Szkoła ikonopisania UKU „Radruż” jest akademickim środowiskiem ekumenicznym podobnie myślących osób, którzy studiując starają się pod okiem profesjonalistów popularyzować wschodniochrześcijańskie malarstwo ikon. W czasie otwarcia wystawę pobłogosławił bp. Robert Chrząsz.
Wystawę „A Słowo stało się ciałem” można będzie oglądać od 26 listopada 2022 do 8 stycznia 2023 w godzinach otwarcia Muzeum Archidiecezjalnego (wtorki-niedziele, godz. 10:00-17:00, ostatnie wejście godz. 16:15), przy ulicy Kanoniczej 19 w Krakowie.
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Te krakowskie licea uczą najefektywniej. Oto ranking szkół sukcesu
- Horoskop miesięczny na listopad 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Dantejskie sceny pod nowym sklepem w Krakowie. Okolica Bonarki sparaliżowana
- Wielka awantura o nowe stoiska dla kwiaciarek na Rynku Głównym. Oceńcie je sami
- Historyczna chwila. Tunel na zakopiance wreszcie otwarty dla kierowców!
