Słowo „ciało” podkreśla namacalną rzeczywistość przyjścia Boga na świat. Jednocześnie Ewangelia wskazuje na „chwałę”, jaką ma Słowo jako Syn Boży. Ikona, która ma swoje źródła we wschodnim chrześcijaństwie jest jednym z najlepszych narzędzi, stworzonych przez Tradycję Kościoła, w świadczeniu o „chwale Bożej”. Taki kierunek studiów nad ikoną pielęgnowany jest w Szkole Ikonopisania „Radruż” Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu. Główną misją Szkoły jest troska o zachowanie właściwego znaczenia ikony – by stawała się widzialną formą modlitwy i służyła lepszemu poznawaniu Boga.
Wybrane do wystawy ikony świadczą o oryginalności i pięknie starożytnej ikony ukraińskiej XV-XVI wieku. Stanowią twórcze odwołanie do tradycji poprzez naukowe naśladowanie starożytnych arcydzieł i żywą kontynuację w pracach absolwentów Szkoły Ikonopisania „Radruż”.
- To dzięki Szkole ikonopisania „Radruż”, założonej w 2005 roku przy Ukraińskim Katolickim Uniwersytecie, zrodziła się troska o zachowanie właściwego znaczenia ikony, aby stała się właściwą formą modlitwy i służyła lepszemu poznaniu Boga – powiedziała w czasie wernisażu wystawy Solomiya Tymo-historyk sztuki, prof. Wydziału Filozoficznego-Teologicznego UKU, kierownik Szkoły Ikonopisania UKU „Radruż”.