https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Artyści krytykują MOCAK za eksponowanie twórczości rosyjskiego twórcy

Julia Kalęba
Piotr Pawlenski, Szew, 2012
Piotr Pawlenski, Szew, 2012
Ponad stu artystów podpisało się pod listem do dyrektor MOCAK-u Marii Anny Potockiej oraz prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w sprawie fotografii prezentowanej na najnowszej wystawie muzeum "Polityka w sztuce".

FLESZ - Unia Europejska bez rosyjskiej ropy

od 16 lat

Na ekspozycji znalazło się zdjęcie Piotra Pawlenskiego dokumentujące jego performens z 2012 roku pt. "Szew". Artysta zaszył sobie wówczas usta w geście sprzeciwu wobec reżimu Putina i ograniczaniu wolności słowa, a bezpośrednio w reakcji na proces karny trzech wokalistek punkowej grupy Pussy Riot, które po wyborach publicznie odśpiewały "Bogurodzico, przegoń Putina" w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, za co zostały skazane na dwa lata kolonii karnej.

Artyści w liście krytykują pomysł promowania nowo otwartej wystawy MOCAK-u fotografią rosyjskiego twórcy, zaznaczając, że tym gestem muzeum daje pierwszeństwo narracji o rosyjskich ofiarach reżimu Putina. Zwracają także uwagę, że mimo wielu przykładów krytykowania przez Pawlenskiego rosyjskich władz, w ostatnim czasie twórca nie zabrał wyraźnie głosu sprzeciwiającego się wojnie. MOCAK podkreśla jednak znaczenie poprzednich antyreżimowych gestów oraz samej fotografii i nie planuje zmian na wystawie.

Wybierając prace na wystawę, szukaliśmy artystów, którzy wypowiadają się na tematy polityczne i jednocześnie, których prace mają wysoką wartość artystyczną. Piotr Pawlenski od lat – poprzez swoje wydarzenia w przestrzeni publicznej – protestuje przeciwko opresyjnemu systemowi politycznemu w Rosji. Jest jednym z najbardziej rozpoznawanych i jednocześnie radykalnych twórców. Jego sztuka zwraca uwagę na ważne problemy. Działania Pawlenskiego zawsze były skierowane przeciwko reżimowi Putina - podkreśla Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, powołując się właśnie na pracę "Szew".

Stojąc przed Soborem Kazańskim, swoim wymownym milczeniem wypomniał społeczeństwu ciche przyzwolenie na zaangażowanie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w życie polityczne oraz na reelekcję Putina. Fotografia Szew została wyróżniona przez Agencję Reutera. Warto zauważyć, że na wystawie "Polityka w sztuce" pokazujemy szerzej twórczość tego artysty i inne jego akcje przeciwko reżimowi Putina - dodaje muzeum.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska