WIDEO: Krótki wywiad
Duża scena Teatru staje się nowym domem Capelli Cracoviensis. Istniejący od 50 lat zespół grający na instrumentach dawnych nie miał dotąd swojej stałej siedziby w Krakowie. Dzięki współpracy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego będzie cyklicznie występować w jego murach.
- Mamy piękny teatr, który nie ma orkiestry, i wspaniałą orkiestrę, która nie ma sali koncertowej. To – powiem w skrócie – transakcja korzystna dla obu stron, a przede wszystkim korzystna dla widzów, melomanów, dla publiczności, która przychodzi zarówno na koncerty Capelli Cracoviensis, jak również do Teatru im. Juliusza Słowackiego. A także dla tej, która tego jeszcze nie doświadczyła. Liczymy na zupełnie nową jakość i nową publiczność – mówi Krzysztof Głuchowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego.
Od tego miesiąca orkiestra będzie występowała przy placu św. Ducha 1. Wśród propozycji programowych jest m.in. komplet symfonii Josepha Haydna, koncerty tematyczne poświęcone muzyce baroku czy wznowienie opery „Cosi fan tutte” Mozarta. Jak zapowiadają przedstawiciele Capelli i Teatru, ich współpraca będzie się stopniowo rozwijać. - Zaczynamy od niedzielnych późnopopołudniowych koncertów, które będą się odbywały raz w miesiącu. Dodatkowo uruchamiamy serię koncertów dla dzieci w sobotnie przedpołudnia – informuje Jan Tomasz Adamus, dyrektor naczelny i artystyczny Capelli Cracoviensis, dodając, że połączenie sił tworzy doskonały przykład synergii. - Teatr dramatyczny i muzyka klasyczna na historycznych instrumentach w nadzwyczajnie pięknym gmachu o znaczeniu symbolicznym - magnes przyciągający publiczność z najdalszych zakątków, a zarazem interdyscyplinarność sztuki charakterystyczna dla języka teatru i dla eksperymentów artystycznych proponowanych przez CC. – przekonuje Adamus.
Do współpracy doszło m.in. dzięki porozumieniu Urzędu Miasta Krakowa – jego instytucją kultury jest Capella Cracoviensis - oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, któremu podlega Teatr Słowackiego. Pierwsze umowy pomiędzy urzędami, w wyniku których w Teatrze im. J. Słowackiego odbywały się już koncerty muzyki klasycznej, były zawarte ponad dekadę temu przy organizacji koncertowych i teatralnych produkcji festiwalu Opera Rara.
Zainaugurowanie stałej współpracy otwiera jednak w dziejach obu instytucji zupełnie nowy etap. Jak podkreśla Krzysztof Głuchowski, Teatr Słowackiego to miejsce, które jest też zobowiązaniem. - W pewnym sensie jesteśmy wierni duchowemu testamentowi naszego duchowego patrona, Stanisława Wyspiańskiego, to znaczy, że musimy zrobić coś, co by od nas zależało. Tak się stało. Dzisiaj zaczynamy nową współpracę.
Pierwszy koncert Capelli Cracoviensis odbędzie się na dużej scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w niedzielę, 23 lutego, o godz. 18. - usłyszymy wówczas symfonie Josepha Haydna. Natomiast w sobotę, 29 lutego, o godz. 11 w sali lustrzanej odbędzie się pierwsze matinèe w ramach cyklu Capella dla dzieci. Wśród kolejnych koncertów pojawią się wykonania między innymi dzieł z kolekcji berlińskiej Biblioteki Jagiellońskiej, a także takie wydarzenia jak obchody World Opera Day. Wystąpią najciekawsze nazwiska międzynarodowej sceny muzyki klasycznej, w tym Jorge Jimenez (23 lutego), Marcin Masecki, Julia Semanzato, Christopher Maltman, Paul Goodwin, Sumi Jo.
