https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Deszcz nie przeszkodził najmłodszym w wizycie w Cricotece. Co tam się działo...

Anna Piątkowska
Mimo niesprzyjającej aury do Cricoteki dotarli chętni, by wspólnie wykonać szmacianego potwora
Mimo niesprzyjającej aury do Cricoteki dotarli chętni, by wspólnie wykonać szmacianego potwora Joanna Urbaniec / Polska Press
Cricoteka świętuje we wrześniu 10-lecie otwarcia swojej siedziby głównej i przeprowadzkę na ul. Nadwiślańską. Mimo niezbyt sprzyjającej aury nie brakowało tam dziś chętnych do wspólnej zabawy podczas niezwykłych warsztatów „Strachy na łachy! Szyjemy potwora”.

"Strachy na łachy! Szyjemy potwora" to warsztaty dla juniorów i seniorów, całodniowa akcja artystyczna, podczas której uczestnicy stworzą żywą, zmieniającą się rzeźbę z tkanin, używanych ubrań i elementów garderoby.

„Razem z dziećmi i dorosłymi stworzymy żywą, zmieniającą się rzeźbę z tkanin, używanych ubrań i elementów garderoby. Nawiążemy do akcji Tadeusza Kantora, który w 2 połowie lat 80. zaczął sięgać po gotowe ubrania - umieszczał w gazecie ogłoszenie o zbiórce rzeczy do kolejnego spektaklu i odkupywał od osób prywatnych fraki, tużurki, meloniki czy garnitury, by następnie wykorzystać je jako kostiumy. Uczestnicy będą zszywać, wiązać, wypychać, przedłużać, dziurawić, dopinać. Przekonamy się, czy w efekcie powstanie ogromna piżamowa zjawa czy raczej ciemny potwór” – zapowiada instytucja.

Warsztaty są nawiązaniem do publikacji "Tadeusz Kantor. Kostiumy" poświęconej kostiumom ze spektakli założyciela teatru Cricot, która ukazała się latem tego roku.

„W zasobach Muzeum Tadeusza Kantora przechowywana jest kolekcja 272 kostiumów, głównie z Teatru Cricot 2 – od jego pierwszych realizacji z 1956 roku po ostatni spektakl Teatru Śmierci. Wcześniej kostiumy te nie zostały w pełni opracowane. „Tadeusz Kantor. Kostiumy. Zbiory Cricoteki” to piąty tom katalogu zbiorów muzealnych z serii wydawniczej Cricoteki, mającej za zadanie zbieranie opracowanej spuścizny T. Kantora” – zapowiada swoją najnowszą publikację Cricoteka.

Na tom „Tadeusz Kantor. Kostiumy. Zbiory Cricoteki” złożyły się fotografie wszystkich kostiumów wraz z notami katalogowymi oraz merytoryczne opracowania ekspertów i autorytetów z dziedziny teatru.

Publikacja powstała pod redakcją kierowniczki Muzeum Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka Małgorzaty Paluch-Cybulskiej, została opracowana przez zespół Muzeum, a autorami tekstów są, oprócz redaktorki tomu, Katarzyna Fazan, Jadwiga Rożek-Sieraczyńska i Maciej Guzy.

Jutro, w niedzielę 15 września, odbędzie się Piknik niemożliwy. To ostatnie w tym roku całodniowe, otwarte spotkanie przy śniadaniowym stole, wypełnione plenerowymi wydarzeniami skierowanymi do dzieci, młodzieży i dorosłych: warsztatami, spacerami, koncertami i działaniami sąsiedzkimi, które ożywiają przestrzeń i zachęcają do relaksu. Ostatni Piknik niemożliwy potrwa od 10.00 do 20.00 w Cricotece.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska