Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dzięki tym tablicom miliony turystów trafiało do celu. Dziś same trafiły do... muzeum ZDJĘCIA

Marcin Banasik
Marcin Banasik
dzięki tym tablicom przyjezdni docierali na koncerty, na targi, czy do teatru
dzięki tym tablicom przyjezdni docierali na koncerty, na targi, czy do teatru Muzeum Inżynierii i Techniki
W krakowskim Muzeum Inżynierii i Techniki otwarto nową, stałą wystawę „Miasto. Technoczułość”. To wędrówka przez historię z perspektywy towarzyszącej człowiekowi techniki – zwłaszcza tej kojarzonej z miastem. Część wystawy powstała przy współpracy z Zarządem Transportu Publicznego (ZTP). Można bowiem zobaczyć na niej między innymi stare, wymienione niedawno tablice informacji miejskiej.

Z ulicy do muzeum

Tablice „Plac Kossaka”, „Bulwar Czerwieński” czy „Centrum Kongresowe” zdobią teraz ściany budynku przy ulicy św. Wawrzyńca, czyli siedziby Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Łącznie na ekspozycji umieszczono kilkadziesiąt elementów przekazanych przez ZTP: 13 tablic z nazwami ulic i 10 tablic adresowych (zdemontowanych podczas pilotażu nowego Sytemu Informacji Miejskiej dwa lata temu). Jest też dawny świetlik z numerem adresowym, charakterystyczna tablica z czerwonymi napisami, informująca o patronie ulicy. Na środku jednej z sal stanął również słup pieszej informacji kierunkowej.

Dzięki temu na wystawie można zobaczyć nie tylko jak zmieniało się miasto od strony infrastruktury i jak ewoluowały rozwiązania techniczne, od prostych, drewnianych i kamiennych po nowoczesne, z tworzyw sztucznych, ale też jak przez lata zmieniały się wzorce estetyczne, gusty, których różne miejskie tablice informacyjne były odzwierciedleniem.

Na początku był chaos

Jednocześnie można zobaczyć jaki chaos panował w oznakowaniu miasta, zanim ostatnio nie przystąpiono do prac nad ujednoliceniem Systemu Informacji Miejskiej, porządkując przestrzeń, a z drugiej strony otwierając nowy okres estetyczny, odpowiadający współczesnym trendom i oczekiwaniom.

Witamy i żegnamy

Ciekawym elementem wystawy są też tak zwane „witacze”. Autorzy wystawy wykorzystali je by teraz „witały” gości odwiedzających muzeum – zawisły na wprost drzwi przy szatniach. Żartobliwym akcentem domykającym ekspozycję jest natomiast dwujęzyczna tablica „Do zobaczenia. See you again”, która jeszcze niedawno żegnała wyjeżdżających z miasta ulicą Wielicką. Dziś czyni to samo z odwiedzającymi krakowską wystawę.

To wszystko udowadnia, że choć codziennie widzimy bardzo wiele różnych tablic informacyjnych na naszych ulicach, placach, skwerach, to ich w zasadzie nie dostrzegamy. Mimo to pełnią one bardzo ważną dla nas rolę, a ich obecność, czytelność i właściwy kształt, jest szalenie ważnym elementem sprawnie funkcjonującego organizmu miejskiego

Trwa wielka wymiana tablic

Nowe witacze i tablice kierunkowe SIM pojawiły się na stałe w Krakowie w zeszłym roku. W tej chwili można zobaczyć je już w prawie 300 miejscach. Do września planowanych jest następnych 320. Następnie wymieniane będą tabliczki z nazwami ulic. Po zakończeniu tego etapu miasto będzie zachęcać mieszkańców i administratorów budynków do wymiany tablic z numerami domów. Wzory będzie można otrzymać za darmo w Zarządzie Transportu Publicznego.

Praca zdalna zdała egzamin na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska