Maleje liczba kredytów mieszkaniowych

Warsztaty edukacyjne, wystawy dzieł sztuki i nowych technologii, projekcje filmowe, debaty i niezwykłe widowisko muzyczne – to wszystko składa się na wszechstronny program Bomby Megabitowej.
- Tematem spajającym poszczególne elementy festiwalu w całość jest katastrofa klimatyczna. Nie ma chyba zjawiska, które w większym stopniu zagrażałoby naszej przyszłości. Wiele spraw musi ulec radykalnej zmianie, tak, abyśmy mogli wkroczyć na drogę zrównoważonego rozwoju. Dlatego dziś angażujemy się w poszukiwanie nowych rozwiązań, także w obszarze kultury – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, które wspólnie z Instytutem Polska Przyszłości im. Stanisława Lema jest organizatorem festiwalu.
Finałem imprezy już po raz drugi będzie gala rozdania Planet Lema – nagród przyznawanych w trzech kategoriach: kultura, nauka, technologia. Tego wieczoru odbędzie się pierwsza publiczna prezentacja druku światłem INURU. Ta przewidziana przez Stanisława Lema technologia dziś stała się faktem dzięki innowacyjności polskich naukowców. Wydarzeniem wieczoru będzie występ Ralpha Kaminskiego – jednego z najbardziej intrygujących artystów popowych młodego pokolenia.
- Kiedy łączymy ze sobą perspektywy nauki, kultury i technologii, powstają nowatorskie idee. Najlepszym tego dowodem jest wizjonerska twórczość naszego patrona, Stanisława Lema. I właśnie w tym duchu tworzyliśmy program Bomby Megabitowej – wyjaśnia Maciej Kawecki, prezes IPP. – Zależało nam, by na Festiwalu Przyszłości spotkały się osoby o różnych doświadczeniach i wrażliwościach. Zaprosiliśmy zarówno przedstawicieli starszego pokolenia, jak i wybitnych młodych ludzi. Wierzę, że w tym gronie wyjdziemy poza utarte schematy, bo sytuacja tego wymaga – dodaje.
Kulminacją festiwalu będzie część kongresowa, zaplanowana między 10 a 12 września. W tym czasie w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędą się dziesiątki debat i wystąpień w ramach czterech głównych pasm. Pierwsze z nich nosi nazwę „Nowa wyobraźnia” i ma odpowiadać na pytanie, w jaki sposób kultura może stanowić pierwszy krok do zmian na lepsze. Pasmo „Klasy klimatu” poświęcone jest problemowi nierówności społecznych, które pogłębiają się w obliczu kryzysu klimatycznego.
Na pytanie, co wszyscy możemy zrobić, by ograniczyć skutki katastrofy, odpowiedzą wydarzenia z cyklu „Rewolucja dnia codziennego”. Ostatnie z głównych pasm, pod nazwą „Zielone technologie”, jest spotkaniem przedstawicieli światów nauki i biznesu, którzy wspólnie wypracowują innowacyjne rozwiązania.
W części kongresowej wystąpią między innymi: językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, prezes Fundacji „Domy Wspólnoty Chleb Życia” s. Małgorzata Chmielewska, pisarka i działaczka społeczna dr Sylwia Chutnik, psycholożka i aktywistka dr Joanna Grzymała-Moszczyńska, poetka Małgorzata Lebda, artystka i aktywistka Cecylia Malik, pisarka Dorota Masłowska, redaktor naczelny krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej” Michał Olszewski, popularyzator nauki dr Tomasz Rożek, eseista i fotograf Filip Springer, menedżer dr Daniel Trzaskowski, dziennikarz i znawca przyrody Adam Wajrak, rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek, ekspert do spraw energetyki Jakub Wiech czy historyczka idei i publicystka prof. Karolina Wigura.
- Wśród gości są osoby doskonale znane z ogólnopolskich mediów, ale i takie, które stanowią autorytet i wzór do naśladowania dla węższej grupy. Wszystkich słuchamy równie uważnie. Dowodem tego jest »Scena Młodych«, zajmująca ważne miejsce w programie. Podczas tego cyklu spotkamy między innymi polskich studentów z Berkley, Oksfordu czy Stanforda - mówi
Szymon Kloska z KBF, kurator festiwalu.
Części kongresowej będzie towarzyszyć wystawa artystycznej biżuterii. Jak przekonują kuratorzy – Agata Danielak-Kujda i Giedymin Jabłoński – ekspozycja udowadnia, że ta dziedzina twórczości zajmuje ważne miejsce w sztuce współczesnej i wytworzyła własny język. Prezentowane dzieła zostały zainspirowane książkami Stanisława Lema oraz kosmicznymi wyprawami.
Podczas festiwalu zobaczymy też wystawę malarstwa Darii Solar – polskiej artystki, której prace w zaskakujący sposób problematyzują relacje człowieka z nowymi technologiami. Malarkę doceniono w prestiżowym programie The Lunar Codex, a jej dzieła zostaną umieszczone na biegunie południowym Księżyca jako świadectwo naszego dziedzictwa kulturowego. Wernisaże obu wystaw zaplanowano na 10 września.
Z kolei 11 września Bomba Megabitowa łączy siły z festiwalem muzyki współczesnej Sacrum Profanum, który w tym roku również skupiony jest na problematyce ekologicznej. W efekcie w ICE będziemy mogli uczestniczyć w spektakularnej techno-operze "NeoArctic". Jej celem jest pobudzenie do działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Wcześniej, bo już w poniedziałek 5 września, startuje obszerna część edukacyjna, która odbywa się w Pałacu Potockich przy krakowskim Rynku oraz w Domu Utopii w Nowej Hucie.
- Wspólnie z IPP zorganizowaliśmy wiele różnych warsztatów, które uwrażliwiają na kwestię ekologii. W nasze przedsięwzięcie finansowo i merytorycznie zaangażowali się partnerzy: Aeris Futuro, Allegro, CDT, ING, PwC, Samsung Memory, Stowarzyszenie Demagog, Sygnis, Uniqa i Volkswagen – mówi Maria Świątkowska z KBF, koordynatorka wykonawcza festiwalu. – Zajęcia są bezpłatne. Kierujemy je do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, do rodzin, a także do osób dorosłych, w tym seniorów. Sugerujemy spieszyć się ze zgłoszeniami, bo większość miejsc zapełniła się błyskawicznie – dodaje.
Wstęp na część kongresową i wystawy również jest bezpłatny, należy jednak pobrać wejściówkę. Koncert Ralpha Kaminskiego w ramach gali Nagród Lema, a także opera NeoArctic są biletowane.
Więcej informacji na stronie www.bombamegabitowa.com.
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Spektakularne zdjęcia lotnicze dwóch odcinków zakopianki! Są postępy
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu