FLESZ - Zmiana pracy, a pandemia

Szefowie działających w Krakowie firm technologicznych oraz oddziałów globalnych gigantów przyznają coraz częściej, że chętnie zatrudniliby nawet dwa razy tylu ludzi, a i tak wszyscy mieliby dziś do robić. Głód rąk (w właściwie mózgów) do pracy jest tak wielki, że w większości trwających obecnie rekrutacji pracodawcy oferują kandydatom możliwość wykonywania części, albo nawet całości zadań zdalnie. Czyli – niekoniecznie musisz mieszkać w Krakowie, żeby znaleźć robotę w Krakowie…
Inżynierowie i specjaliści IT potrzebni nie tylko w IT
Bardzo szybki rozwój sektora IT w Krakowie w pandemii jeszcze przyspieszył. Jak czytamy w raporcie MOTIFE i ASPIRE, powstały w ciągu kilkunastu lat ekosystem firm i instytucji, przypominający coraz bardziej ten znany z Doliny Krzemowej, działa dziś jak koło zamachowe – nie tylko dla sektora IT, ale dla całej krakowskiej i małopolskiej gospodarki.
Jest tak nie tylko dlatego, że w sektorze tym pracuje rekordowo dużo ludzi, ale również (a może głownie) z tej przyczyny, że przyspieszona cyfryzacja ogarnęła właściwie wszystkie obszary życia – od biznesu i medycyny po edukację i tzw. lifestyle. Firmy technologiczne odgrywają zatem coraz większą rolę w funkcjonowaniu i rozwoju wszystkich pozostałych firm, organizacji i instytucji.
Autorzy raportu podkreślają, że za sprawą znakomitych kwalifikacji tysięcy specjalistów, świetnemu kształceniu nowych kadr IT oraz innym zaletom Kraków stał się lokalizacją o strategicznym znaczeniu dla globalnych firm. Potentaci, ale też startupowcy tworzą tu swoje centra rozwojowe, a światowe korporacje rozwijają coraz bardziej zaawansowane ośrodki usług dla biznesu. Jak zauważa Michał Piątkowski, założyciel i prezes krakowskiej firmy konsultingowej MOTIFE, krakowski rynek IT rośnie dzięki temu o ponad 10 procent rocznie.
Andrew Hallam, sekretarz generalny ASPIRE, stowarzyszenia zrzeszającego ponad 160 międzynarodowych firm prowadzących w Krakowie centra usługowe i badawczo-rozwojowe, w tym Google, IBM, Motorolę czy Cisco, a także liderów branży nowych technologii jak Ocado, OANDA i IG, zwraca uwagę, że rynek IT w Krakowie napędzają wielkie firmy międzynarodowe, zatrudniające w całym mieście ponad 100 tys. osób w usługach biznesowych i centrach technologicznych.
- Przy tak dużej skali udaje się osiągnąć niebywały rozmach, środowisko rozwija się dynamicznie i w ogromnym tempie, a równocześnie przyciąga jak magnes zarówno innowacje, jak i utalentowanych specjalistów
– wyjaśnia Andrew Hallam.
Firmy inwestują w kształcenie przyszłych kadr IT i usług dla biznesu na najlepszych polskich uczelniach
Wedle szacunków zawartych w raporcie Aspire, w krakowskich centrach rozwojowych należących do największych globalnych korporacji IT pracuje już ponad 20 tys. inżynierów. Liczba wszystkich inżynierów i specjalistów IT w sektorze informatycznym przekroczyła 45 tys. Pracodawcy podkreślają, że Kraków i Małopolska są wspaniałym rezerwuarem talentów, ale liczba absolwentów kierunków komputerowych, kończących co roku krakowskie uczelnie – 2250 – jest zdecydowanie za mała do potrzeb.
Część obecnych w Krakowie firm deklaruje, że mogłoby „samodzielnie zatrudnić wszystkich tych absolwentów”. Dlatego pracodawcy z sektora podejmują coraz więcej wysiłków w celu zachęcenia młodych do edukacji technologicznej i wykształcenia potrzebnych kadr. Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie we współpracy ze Związkiem Liderów Sektora Nowoczesnych Usług Biznesowych (ABSL) powstał właśnie nowy kierunek studiów – Global Business Service. To odpowiedź na ciągły dynamiczny rozwój sektora, w którym obecnie zatrudnionych jest w Polsce ponad 350 000 osób w około 1 600 centrach usług należących m. in. do największych i najnowocześniejszych firm na świecie.
A kto zatrudnia inżynierów i informatyków z sektora IT? Okazuje się, że wielkie zapotrzebowania zgłaszają nie tylko firmy czysto technologiczne, jak Cisco i Motorola czy rodzimy Comarch, ale też te, dla których IT nie jest głównym biznesem. Które z nich są największe pod Wawelem? Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2020
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!