FLESZ - Największy protest Solidarności od lat?

Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią, Lajkonik powrócił. Tym razem jednak jego orszak pojawi się na Wiśle, a nie jak dotąd na krakowskich ulicach.
Pierwszymi organizatorami pochodu Konika Zwierzynieckiego byli flisacy wiślani zwani w Krakowie włóczkami. Włóczkowie na co dzień zajmowali się spławianiem towarów Wisłą, głównie drewna. Do żeglugi używali wielkich galarów, które niegdyś zapełniały Wisłę pod Wawelem.
Włóczkowie powoływali się na legendę, zgodnie z którą uratowali miasto przez najazdem Tatarów, a następnie przebrali się w stroje pokonanych wrogów, aby w triumfalnym pochodzie zaprezentować się mieszkańcom.
Pochód Lajkonika miał być corocznym odtworzeniem tych wydarzeń. W tym roku orszak Lajkonika również pokona trasę swojego pochodu Wisłą. Z wiślanych bulwarów będzie można podziwiać korowód galarów i innych flisackich jednostek.
Lajkonik tradycyjnie przyjmie podarunek od Prezydenta Miasta Krakowa i pokłoni się mieszkańcom. Wszystko odbędzie się na pokładzie krakowskiego galara i przy dźwiękach krakowskich melodii wygrywanych przez kapelę Mlaskoty. Przypomniane zostanie też legendarne starcie włóczków z Tatarami.
10 czerwca Lajkonik pojawi się na bulwarach wiślanych, na odcinku między klasztorem sióstr norbertanek a kładką Ojca Bernatka.
- 17.30–19.00 – spływ orszaku Lajkonika na trasie bulwar Rodła – bulwar Kurlandzki
- 19.30 – główne uroczystości przed przystanią Wawel
- 20.00 – 20.30 - powrót Wisłą na bulwar Rodła
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2020
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!