Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Międzynarodowe Centrum Kultury ponownie otwarte dla publiczności. Co zaplanowało na 2021 rok?

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Praca Jadwigi Kaim-Otręby "Lunapark" prezentowana jest na wystawie "Grafika we dwoje" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Praca Jadwigi Kaim-Otręby "Lunapark" prezentowana jest na wystawie "Grafika we dwoje" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Jadwiga Kaim-Otręba
Wystawa o międzywojennych Niemczech, spotkanie ekspertów zajmujących się dziedzictwem w Europie Środkowo-Wschodniej czy comiesięczne wykłady dla seniorów poruszające tematykę historii sztuki, kultury, architektury - to niektóre z propozycji Międzynarodowego Centrum Kultury na najbliższe miesiące. Już teraz w galerii można zwiedzać dwie nowo otwarte wystawy.

FLESZ - Oto najbrudniejsze miasta w Polsce. Wyniki raportu zaskakują

Po decyzji rządu umożliwiającej otwarcie muzeów i galerii sztuki zwiedzających zaprasza już także Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie znajdujące się przy Rynku Głównym 25. Narodowa instytucja kultury specjalizująca się w problematyce kultury i dziedzictwa Europy Środkowej przygotowała program do końca roku, w którym znalazły się nie tylko wystawy i konferencje, ale także wydarzenia online i kolejne publikacje.

Grafika we dwoje

W Galerii MCK od 2 lutego prezentowana jest ekspozycja "Grafika we dwoje", której wernisaż miał się odbyć w listopadzie 2020 roku. To intymny i zobrazowany za pomocą prac portret małżeństwa wybitnych krakowskich grafików Jadwigi i Ryszarda Otrębów – małżeństwa od blisko 60 lat, których połączyła miłość do grafiki. Choć w swojej twórczości różnią się warsztatowo
i formalnie, wystawa jest próbą znalezienia łączących ich wspólnych odniesień i doświadczeń. Wystawę "Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba" można zwiedzać do końca marca.

Na zachód i wschód

W kolejnych miesiącach zaprezentowana zostanie sztuka najważniejszych sąsiadów Polski: fotografia niemiecka czasów Republiki Weimarskiej i ukraińska sztuka XIX i XX wieku. Obie wystawy zostały przesunięte w czasie w związku z pandemią. Wystawa "Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy" będzie opowieścią o czasach Republiki Weimarskiej i trudzie budowania nowego państwa uzupełnioną o polską fotografię tamtego czasu, a także rodzajem dopowiedzenia do wielu wcześniejszych wystaw MCK, które koncentrowały się na sztuce krajów Europy Środkowej. Z kolei "Ukraina. Wzajemne spojrzenia" – przygotowywana we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowe, najważniejszą instytucją sztuki Ukrainy – będzie próbą rewizji mitów, stereotypów i wzajemnych polsko-ukraińskich wyobrażeń o Ukrainie.

Debata o roli dziedzictwa w czasie kryzysu

Kryzys spowodowany pandemią pokazał współzależność wielu obszarów życia, w tym instytucji dziedzictwa kulturowego (muzeów), miast historycznych i turystyki. Zaplanowane na czerwiec 6. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej zatytułowane "Dziedzictwo i rozwój", ma przynieść kolejne głosy, które będą udowadniać, że kultura i dziedzictwo mogą być pomocne w jego przezwyciężaniu. Kontynuowane będą także dwa wieloletnie międzynarodowe projekty badawcze: "ILUCIDARE" – analizujący relacje między dziedzictwem kulturowym a innowacjami oraz dyplomacją wykorzystującą dziedzictwo, i "HOMEE" – służący lepszemu zrozumieniu wpływu wielkich wydarzeń na miasta o bogatym dziedzictwie kulturowym.

Wykłady i warsztaty w sieci

O Krakowie, Europie Środkowej, architekturze i sztuce MCK będzie rozmawiać także w sieci. Rozmowy te często będą dedykowane konkretnym grupom wiekowym, jak comiesięczne wykłady dla seniorów poruszające tematykę historii sztuki, kultury, architektury pod nazwą "Dojrzali do sztuki". Dla seniorów będą także "Dekady ze sztuką" - seria wykładów będąca autorskim wyborem tematów, które zostały zaktualizowane i uzupełnione o omówienie jednej – za każdym razem innej – z minionych wystaw MCK.

Dla uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowano zajęcia "Użyj dziedzictwa", popularyzujące dziedzictwo, które mają kształtować i utrwalać przekonanie, że jest ono czymś więcej niż podręcznikową wiedzą o dziejach i zabytkach. Natomiast dla najmłodszych (4-8 lat) dedykowane są "MINIspotkania ze sztuką w MCK". To warsztaty plastyczne skoncentrowane są na jednym pojęciu, charakterystycznym dla danej wystawy, dla którego uczestnicy będą poszukiwać znaczeń i tworzyć związany z nim obiekt.

Galeria MCK czynna będzie od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00. Nadal obowiązują w niej zasady bezpieczeństwa. Ekspozycje jednocześnie może zwiedzać maksymalnie 15 osób, zwiedzający oraz pracownicy mają obowiązek noszenia maseczek i zachowania dwumetrowego dystansu. W holu wejściowym siedziby MCK umieszczone zostało urządzenie do pomiaru temperatury ciała oraz dozowniki z płynem dezynfekującym do rąk.

Do odwołania zawieszona pozostaje działalność MCK prowadzona na terenie siedziby, a związana z programem edukacyjnym i towarzyszącym wystawom (spotkania, wykłady i warsztaty). Ze względów bezpieczeństwa na razie nie będą przyjmowane grupy zorganizowane, nadal zamknięta pozostanie również Biblioteka MCK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska