Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków może iść na rękę deweloperom, ale pod warunkiem, że skorzystają też mieszkańcy

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Zintegrowane Plany Inwestycyjne dają możliwości lokalizacji inwestycji mieszkaniowych na terenach, gdzie miejscowe plany dotychczas przewidują inne funkcje.
Zintegrowane Plany Inwestycyjne dają możliwości lokalizacji inwestycji mieszkaniowych na terenach, gdzie miejscowe plany dotychczas przewidują inne funkcje. Marcin Banasik
W Krakowie ceny mieszkań biją rekordy i rosną najszybciej w Polsce. Wciąż zapotrzebowanie na nowe lokale jest większe niż podaż. W krakowskim magistracie przekonują, że pomóc może skorzystanie z nowych możliwości, jakie daje znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Chodzi o Zintegrowane Plany Inwestycyjne (ZPI), które dają możliwości lokalizacji inwestycji mieszkaniowych na terenach, gdzie miejscowe plany dotychczas przewidują inne funkcje. Miasto może natomiast negocjować z inwestorem, tak aby był zobowiązany np. do budowy mieszkań komunalnych, szkoły, parku lub wsparcia innej inwestycji użytku publicznego.

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wraz z zapisem o Zintegrowanych Planach Inwestycyjnych, weszła w życie 24 września 2023 roku.

– Kraków nie obawia się tego nowego rozwiązania i będziemy przygotowywać nasze środowisko planistyczne od strony organizacyjnej, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości ZPI – mówi wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.

Jako przykładowe obszary, w których mógłby znaleźć zastosowanie ZPI wskazuje np. osiedle Kliny, czy też tereny w Bronowicach - w rejonie ronda Ofiar Katynia (w sąsiedztwie miejsca, w których dawniej stał motel Krak), czy też Płaszów, gdzie zaplanowano dzielnicę wieżowców tzw. Nowe Miasto.

We wtorek, 5 grudnia, w krakowskim magistracie odbyła się konferencja, podczas której wiceprezydent Jerzy Muzyk przedstawił założenia ZPI. Poinformował, że przygotowany zostanie projekt uchwały, która miałaby definiować, jakie rozwiązania byłyby oczekiwane przez miasto w ramach ZPI. Projektem mieliby się zająć radni miejscy.

Na czym polega ZPI? Przykładowo w Płaszowie jest obszar, na którym znajdują się zakłady przemysłowe, miejscowy plan zagospodarowania terenu dopuszcza tam funkcje usługowe. W ramach ZPI można zmienić przeznaczenie wykorzystania tych działek na zabudowę mieszkaniową. Warunek jest taki, aby zmiany były zgodne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Krakowa.

To tylko początek drogi, bo na przystąpienie do sporządzenia ZPI zgodę musiałaby wyrazić rada miasta. Równolegle informowani o tym fakcie byliby mieszkańcy. Jeśli taka zgoda zostanie udzielona przez radnych, wówczas miasto rozpoczyna negocjacje z inwestorem w zakresie treści projektu umowy urbanistycznej.

W takich rozmowach uczestniczyć mają przedstawiciele inwestora, Urzędu Miasta Krakowa oraz Rady Miasta Krakowa. W toku negocjacji strony ustalą inwestycję uzupełniającą, która musi zostać wskazana do inwestycji głównej przedstawionej przez dewelopera.

Taką inwestycją uzupełniającą mogą być np. mieszkania komunalne, czy przedszkole, żłobek, szkoła, obiekty sportu i rekreacji, ścieżki rowerowe, obszary zieleni publicznej, placówki opieki zdrowotnej, biblioteki. Budowę takiego miejsca użyteczności publicznej sfinansuje inwestor składający wniosek o zezwolenie na budowę bloków czy apartamentowców. Co ważne, obiekty dla mieszkańców nie muszą powstać w otoczeniu głównego projektu, miejsce dla nich może zostać wskazane przez gminę w innej części miasta.

Następnym przewidzianym krokiem są konsultacje z mieszkańcami. Będą oni mogli zapoznać się z projektem umowy urbanistycznej. Mieszkańcy będą mogli złożyć uwagi do projektu ZPI, które rozpatrywać będzie prezydent.

W przypadku uwzględnienia uwag wprowadzone zostaną zmiany do umowy urbanistycznej oraz projektu ZPI wynikające z uzyskanych opinii, dokonanych uzgodnień oraz przeprowadzonych konsultacji społecznych.

W Krakowie i aglomeracji potrzeba jeszcze wielu inwestycji, które poprawią system transportowy.

Po pierwsze komunikacja! TOP 10 inwestycji transportowych. K...

Projekt ZPI stanowiący załącznik do umowy wraz z raportem z konsultacji społecznych zostałby następnie przedstawiony radzie gminy. Rada albo uchwali ZPI (bez możliwości wniesienia poprawek do projektu ZPI) albo odrzuci. W tym drugim przypadku rada może podjąć odrębną uchwałę o zwróceniu ZPI do prezydenta miasta wraz z propozycjami poprawek do umowy urbanistycznej, w tym do załącznika określającego projekt ZPI. Wówczas procedura prowadzona jest od początku.

- Prawie 80 procent powierzchni Krakowa pokrywają już miejscowe plany zagospodarowania. To najwięcej w Polsce spośród dużych miast. Wiele z tych obowiązujących planów powstawało jednak przed laty, w odmiennej rzeczywistości urbanistycznej. Dzięki ZPI zamierzamy stworzyć dla środowiska deweloperskiego możliwości zwiększenia aktywności. Jednocześnie z naszej strony przedstawimy nasze oczekiwania dotyczące obiektów użyteczności publicznej - wyjaśnia wiceprezydent Jerzy Muzyk. – Dzięki ZPI w sposób znacznie szybszy niż klasyczną procedurą planistyczną, w toku negocjacji, jesteśmy w stanie uatrakcyjnić i zdynamizować na przykład rynek budowy mieszkań, które będą mogły znaleźć się w zasobie komunalnym miasta. Na ten moment nie został złożony jeszcze wniosek, ale wiemy o przygotowywaniu kilkunastu takich wniosków. Rozmawiamy już z przedstawicielami inwestorów zakresie konkretnych lokalizacji, jeśli chodzi o możliwości uruchomienia ZPI, z uwzględnieniem interesu społecznego – dodaje.

Z ZPI skorzystać może także miasto, widząc potrzebę budowy obiektu użyteczności publicznej w danej okolicy. - Obecnie rejon ulic Centralnej i Sołtysowskiej to duży teren budowy. Analizy wykazują, że powinien tam powstać zespół szkolno-przedszkolny. ZPI da taką możliwość. Można więc pozyskać tam teren i zaplanować oraz wybudować potrzebny obiekt - wyjaśnia wiceprezydent Jerzy Muzyk.

FLESZ - Ceny mieszkań na rynku pierwotnym

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska