Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wraz z zapisem o Zintegrowanych Planach Inwestycyjnych, weszła w życie 24 września 2023 roku.
– Kraków nie obawia się tego nowego rozwiązania i będziemy przygotowywać nasze środowisko planistyczne od strony organizacyjnej, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości ZPI – mówi wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.
Jako przykładowe obszary, w których mógłby znaleźć zastosowanie ZPI wskazuje np. osiedle Kliny, czy też tereny w Bronowicach - w rejonie ronda Ofiar Katynia (w sąsiedztwie miejsca, w których dawniej stał motel Krak), czy też Płaszów, gdzie zaplanowano dzielnicę wieżowców tzw. Nowe Miasto.
We wtorek, 5 grudnia, w krakowskim magistracie odbyła się konferencja, podczas której wiceprezydent Jerzy Muzyk przedstawił założenia ZPI. Poinformował, że przygotowany zostanie projekt uchwały, która miałaby definiować, jakie rozwiązania byłyby oczekiwane przez miasto w ramach ZPI. Projektem mieliby się zająć radni miejscy.
Na czym polega ZPI? Przykładowo w Płaszowie jest obszar, na którym znajdują się zakłady przemysłowe, miejscowy plan zagospodarowania terenu dopuszcza tam funkcje usługowe. W ramach ZPI można zmienić przeznaczenie wykorzystania tych działek na zabudowę mieszkaniową. Warunek jest taki, aby zmiany były zgodne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Krakowa.
To tylko początek drogi, bo na przystąpienie do sporządzenia ZPI zgodę musiałaby wyrazić rada miasta. Równolegle informowani o tym fakcie byliby mieszkańcy. Jeśli taka zgoda zostanie udzielona przez radnych, wówczas miasto rozpoczyna negocjacje z inwestorem w zakresie treści projektu umowy urbanistycznej.
W takich rozmowach uczestniczyć mają przedstawiciele inwestora, Urzędu Miasta Krakowa oraz Rady Miasta Krakowa. W toku negocjacji strony ustalą inwestycję uzupełniającą, która musi zostać wskazana do inwestycji głównej przedstawionej przez dewelopera.
Taką inwestycją uzupełniającą mogą być np. mieszkania komunalne, czy przedszkole, żłobek, szkoła, obiekty sportu i rekreacji, ścieżki rowerowe, obszary zieleni publicznej, placówki opieki zdrowotnej, biblioteki. Budowę takiego miejsca użyteczności publicznej sfinansuje inwestor składający wniosek o zezwolenie na budowę bloków czy apartamentowców. Co ważne, obiekty dla mieszkańców nie muszą powstać w otoczeniu głównego projektu, miejsce dla nich może zostać wskazane przez gminę w innej części miasta.
Następnym przewidzianym krokiem są konsultacje z mieszkańcami. Będą oni mogli zapoznać się z projektem umowy urbanistycznej. Mieszkańcy będą mogli złożyć uwagi do projektu ZPI, które rozpatrywać będzie prezydent.
W przypadku uwzględnienia uwag wprowadzone zostaną zmiany do umowy urbanistycznej oraz projektu ZPI wynikające z uzyskanych opinii, dokonanych uzgodnień oraz przeprowadzonych konsultacji społecznych.
Po pierwsze komunikacja! TOP 10 inwestycji transportowych. K...
Projekt ZPI stanowiący załącznik do umowy wraz z raportem z konsultacji społecznych zostałby następnie przedstawiony radzie gminy. Rada albo uchwali ZPI (bez możliwości wniesienia poprawek do projektu ZPI) albo odrzuci. W tym drugim przypadku rada może podjąć odrębną uchwałę o zwróceniu ZPI do prezydenta miasta wraz z propozycjami poprawek do umowy urbanistycznej, w tym do załącznika określającego projekt ZPI. Wówczas procedura prowadzona jest od początku.
- Prawie 80 procent powierzchni Krakowa pokrywają już miejscowe plany zagospodarowania. To najwięcej w Polsce spośród dużych miast. Wiele z tych obowiązujących planów powstawało jednak przed laty, w odmiennej rzeczywistości urbanistycznej. Dzięki ZPI zamierzamy stworzyć dla środowiska deweloperskiego możliwości zwiększenia aktywności. Jednocześnie z naszej strony przedstawimy nasze oczekiwania dotyczące obiektów użyteczności publicznej - wyjaśnia wiceprezydent Jerzy Muzyk. – Dzięki ZPI w sposób znacznie szybszy niż klasyczną procedurą planistyczną, w toku negocjacji, jesteśmy w stanie uatrakcyjnić i zdynamizować na przykład rynek budowy mieszkań, które będą mogły znaleźć się w zasobie komunalnym miasta. Na ten moment nie został złożony jeszcze wniosek, ale wiemy o przygotowywaniu kilkunastu takich wniosków. Rozmawiamy już z przedstawicielami inwestorów zakresie konkretnych lokalizacji, jeśli chodzi o możliwości uruchomienia ZPI, z uwzględnieniem interesu społecznego – dodaje.
Z ZPI skorzystać może także miasto, widząc potrzebę budowy obiektu użyteczności publicznej w danej okolicy. - Obecnie rejon ulic Centralnej i Sołtysowskiej to duży teren budowy. Analizy wykazują, że powinien tam powstać zespół szkolno-przedszkolny. ZPI da taką możliwość. Można więc pozyskać tam teren i zaplanować oraz wybudować potrzebny obiekt - wyjaśnia wiceprezydent Jerzy Muzyk.
FLESZ - Ceny mieszkań na rynku pierwotnym

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Gdzie na sanki w Krakowie? Lista najlepszych górek do zjeżdżania na sankach MAPA
- Tak wyglądają wnętrza legendarnego hotelu Cracovia. Niebawem powstanie tu nowe muzeum
- Horoskop miłosny na grudzień 2023. Zobacz, co cię czeka w nadchodzących tygodniach!