Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Muzea. Wawelskie zbiory powiększyły się o nowe nabytki, które wzbogacą kolekcję Nowego Skarbca Koronnego

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Bogato inkrustowane naczynia trafiły do skarbca koronnego na Wawelu
Bogato inkrustowane naczynia trafiły do skarbca koronnego na Wawelu Zamek Królewski na Wawelu/materiały prasowe
Zamek Królewski na Wawelu wzbogacił się o kolekcję XVII-wiecznych naczyń: komplet do lavabo, parę kubków z grawerowanymi przedstawieniami pór roku oraz bogato inkrustowany puchar w kształcie serca. Arcydzieła europejskiego złotnictwa na żywo będzie można podziwiać w Nowym Skarbcu Koronnym.

FLESZ - Trzy dekady z WOŚP

W styczniu na Wawel przybyły cenne XVII-wieczne naczynia zakupione przez muzeum w niemieckim antykwariacie specjalizującym się w starych srebrach. Najnowszy wawelski nabytek wzbogaci ekspozycję w Nowym Skarbcu Koronnym, który zwiedzającym zostanie udostępniony od czerwca przyszłego roku.

Wśród nowych wawelskich skarbów znalazł się komplet do lavabo, misę i dzban służące do ceremonialnego mycia rąk.

- Unikatowy na światowym rynku antykwarycznym zestaw bardzo okazałych naczyń o wysokich walorach artystycznych. Zabytek posiadał funkcję użytkową - służył do ceremonialnego mycia rąk przed wystawną ucztą - przede wszystkim jednak stanowił ozdobę kredensu

- wyjaśnia Dariusz Nowacki, kustosz, kurator Zbiorów Złotnictwa Zamku Królewskiego na Wawelu.

Na kredensie wystawiano najcenniejsze naczynia, którymi gospodarz chciał się pochwalić przed swymi gośćmi przyjmowanymi w reprezentacyjnej sali pałacu. Takim kredens znajdował się w sali jadalnej w Zamku na Wawelu w czasach panowania ostatnich Jagiellonów.

- Bardzo trudno wzbogacić wawelską kolekcję o tak znaczący element, który dorównywałby już posiadanym dziełom. Tu trafi nowy wawelski nabytek, który ma zaledwie kilka odpowiedników w polskich zbiorach, przeważnie dotrwałych w kościołach, gdzie tego rodzaju srebrne komplety do lavabo używano w celach liturgicznych - tłumaczy kustosz.

Ekspozycję Nowego Skarbca Koronnego wzbogacą także para kubków z grawerowanymi przedstawieniami pór roku. W Skarbcu katedry krakowskiej zachowała się analogicznie dekorowana para talerzy z tego samego warsztatu, z legatu biskupa Andrzeja Stanisława Kostki Załuskiego.

Wśród ostatnich zakupów do wawelskiej kolekcji znalazł się również bogato inkrustowany puchar w kształcie serca. Ponadprzeciętne rozmiary, złotnicze opracowanie szczegółów i stan zachowania sprawiają, że naczynie stanowi jeden z najciekawszych wyrobów norymberskich XVII wieku w zbiorach polskich.

- To najokazalszy wśród około pięćdziesięciu znanych tego typu pucharów, z których większość uległa zniszczeniu, zaginęła, a tylko pojedyncze znajdują się w europejskich muzeach i kolekcjach prywatnych - mówi kustosz - Przygotowywana ekspozycja Nowego Skarbca Koronnego jeszcze dobitniej pokaże walory tych małych arcydzieł barokowej sztuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska