Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Muzeum Narodowe zaprasza na wystawę nowych prac Józefa Mehoffera w swej kolekcji

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Materiały prasowe
W marcu 2019 roku, w 150. rocznicę urodzin Józefa Mehoffera, dr Wiesław Zadęcki podarował Mueum Narodowemu w Krakowie zespół dziewięciu rysunkowych studiów i portretów młodopolskiego artysty, które teraz zostaną zaprezentowane na I piętrze w jego domu przy ul. Krupniczej 26.

FLESZ - Kto dostanie bon turystyczny?

Ofiarodawca, zmarły kilka miesięcy temu, był fizykiem, emerytowanym pracownikiem naukowym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a jednocześnie wykazywał doskonałą orientację w kwestiach artystycznych. Akcentował silnie fakt, że kolekcję dzieł Mehoffera przekazuje Muzeum zgodnie z wolą swoich rodziców, Haliny i Stanisława Zadęckich, kolekcjonerów sztuki młodopolskich twórców.

Zadęckich z Mehofferem łączyły bliskie, przyjacielskie relacje. W czasie wojny mieszkali oni wraz z synem w Krakowie. Wiesław Zadęcki poznał wówczas, jako kilkuletni chłopiec, Józefa Mehoffera i ze spotkań z nim w domu przy ul. Krupniczej zachował wiele wspomnień. Są one bardzo cenne, gdyż dokumentują zupełnie nieznany wątek w biografii artysty.

Nieżyjący już darczyńca nie pamiętał w jakich okolicznościach jego ojciec poznał Józefa Mehoffera, ale wspominał, że był jakby „łącznikiem” pomiędzy nimi. – Przychodziłem po pana profesora na przystanek, przyprowadzałem go na ulicę Przemyską, gdzie malował moją mamę raz czy dwa razy w tygodniu i potem go odprowadzałem. Czasem chodziliśmy pieszo - przez Rynek Główny - i na ulicę Krupniczą do jego domu. – opowiadał w rozmowie z kuratorką pokazu, Beatą Studziżbą-Kubalską.

Wśród sześciu rysunków prezentowanych na wystawie, centralne miejsce zajmuje studium do olejnego Autoportretu artysty z 1937 roku, namalowanego dla galerii rektorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W pokoju Zbigniewa Mehoffera, gdzie ma miejsce pokaz, eksponowana jest na stałe autorska replika tego wizerunku.

Muzuem otrzymało też dwa malowane przez Mehoffera portrety Haliny i Stanisława Zadęckich. Inne jego cenne prace podarowane MNK to studium Św. Klaudiusz (1912–1913) do witraża fryburskiego Diakoni i biskupi, Akt chłopca (1899–1900), będący studium do projektu fryzu na gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz wizerunek żony artysty Jadwigi z 1929 roku.

Józef Mehoffer – studium do autoportretu i inne rysunki. Pokaz daru Wiesława Zadęckiego dla MNK

Dom Józefa Mehoffera, pokój Zbigniewa Mehoffera (I piętro)

4 lipca 2020 – 16 sierpnia 2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska