WIDEO: Krótki wywiad
Tadeusz studiował na Akademii Sztuk Pięknych, Helena malarstwem zajmowała się amatorsko, a z większym powodzeniem – rzeźbą, pomagała też przy formowaniu Legionów Polskich, Beata wraz z rodziną męża miała udziały w fabryce wyrobów glinianych. Jerzy – w młodości ponoć bez chęci do nauki – był ostatnim z rodu Matejków właścicielem majątku w małopolskiej Przegini Narodowej.
Dzieci Jana Matejki i Teodory Giebułtowskiej poszły różnymi drogami, ale malarz zdążył uchwycić ich dziecięce wizerunki. Z „Portretu dzieci artysty” patrzą kolejno: Jerzy (ur. w 1873 roku), Tadeusz (ur. w 1865 roku), nazwany na cześć Rejtana, wielkiego polskiego patrioty, nad którego wizerunkiem Matejko w tamtym czasie pracował, Helena (ur. w 1867 roku) i Beata (ur. w 1869 roku). Nie ma tam najmłodszej córki Matejków, Reginy, która zmarła zaledwie miesiąc po porodzie.
Kolejne pokolenie Matejków możemy więc poznawać dzięki obrazowi z 1879 roku, ale Muzeum Narodowe entuzjastom jego twórczości, życia i działalności społecznej proponuje coś więcej: zbiór pamiątek rodzinnych z pracami dzieci artysty, karykatury i szkice kompozycyjne do portretów autorstwa samego Mistrza.
Na nowo otwartej wystawie „Matejkowie. Następne pokolenie” w Muzeum Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41 zebrano próby malarskie, rzeźbiarskie, rękopisy utworów literackich i poetyckich opatrzone uwagami ojca. Wśród portretów są prace Józefa Unierzyskiego (zięcia Jana Matejki) czy prace malarskie i rzeźbiarskie córki artysty – Heleny Unierzyskiej. Znajduje się tam również bogaty zbiór fotografii rodzinnych, listy, oficjalne dokumenty, pamiątki jubileuszowe, wyrazy uznania, a także przedmioty z prywatnej kolekcji rodzinnej.
Jak podają inicjatorzy ekspozycji, „Matejkowie. Następne pokolenie” wkomponowana w stałą ekspozycję ma podkreślić wieloletnie zaangażowanie dzieci i wnuków artysty w powstanie pierwszego muzeum biograficznego na ziemiach polskich oraz zwrócić szczególną uwagę na rolę darczyńców. Wystawa będzie czynna do 30 sierpnia.
- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Luksusy? Tak mieszka arcybiskup Marek Jędraszewski [ZDJĘCIA]
- Najśmielsze pomysły "Januszów" zakupów. Zobaczcie przykłady
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Studniówka 2020. Wybieramy miss podwiązki w Małopolsce
