Opublikowana w 1978 roku powieść Georges'a Pereca to utwór opowiadający o mieszkańcach dziesięciopiętrowej kamienicy w Paryżu. Autor oprowadza czytelnika po budynku przemieszczając się ruchem skoczka szachowego, śledząc przy okazji losy jej osobliwych mieszkańców. Właściwy czas akcji obejmuje jedną sekundę z wieczoru 3 czerwca 1975 roku, około 20.00, kiedy umiera główny bohater, ale dzięki retrospekcjom rozciąga się w sumie na 75 lat.
Punktem wyjścia spektaklu jest próba wiernego odwzorowania struktury i tematyki powieści Pereca.
- Kluczem interpretacyjnym była dla nas z jednej strony próba zachowania Perecowskiej struktury, ale uspokajam, nie będziemy mieli 99 scen, choć każdy rozdział w jakiejś formie - cytatu, nawiązania, czy też przedmiotu - pojawi się w naszej inscenizacji. Natomiast to, na czym się skupiliśmy to metafora układania puzzli, która jest osią zamachową tej książki. Układania puzzli, czyli tworzenia sztuki po to, żeby spróbować poskładać świat w całość - wyjaśnia Beniamin M. Bukowski, autor adaptacji teatralnej. - I dla samego Pereca, i dla nas, świat jest niesłychanie skomplikowany. To świat zalewu medialnych informacji, wojny, pandemii, social mediów. W tej powieści podejmuje próbę, żeby z setek czy tysięcy pozornie niepowiązanych wątków złożyć bardzo misterną konstrukcję. Próbujemy znaleźć jakiś ekwiwalent tego na scenie.
W spektaklu bierze udział jedenaścioro aktorów, min. Iwona Budner, Roman Gancarczyk, Katarzyna Krzanowska, Radosław Krzyżowski, Michał Majnicz i Aleksandra Nowosadko, którym towarzyszy muzyk Aleksander Wnuk. Każdy z nich będzie snuł opowieści na temat kilkudziesięciu postaci.
„Art of Living” to pierwszy spektakl realizowany przez Katarzynę Kalwat dla Starego Teatru. Wcześniej w Krakowie można było zobaczyć "Powrót do Reims" Katarzyny Kalwat na podstawie głośnej książki francuskiego socjologia, Didiera Eribona z Jackiem Poniedziałkiem w roli głównej. Na najnowszy spektakl warto zabrać termos z kawą, "Art of Living" trwa 5 godzin.
- Mamy poczucie, że te pięć godzin zleci widzom jak jedna w związku z bardzo ciekawą i żywiołową grą naszego zespołu aktorskiego - dodaje Beniamin Bukowski.
Premiera 9 grudnia w ramach festiwalu Boska Komedia. Kolejne spektakle 10 i 11 grudnia na Scenie Kameralnej Starego Teatru przy ul. Starowiślnej 21.
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie
