Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Toaleta pod Halą Targową. Koszmar, wstyd, a płatna

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Michał Maxi Pazowski
"Nóż się w kieszeni otwiera" - tak swój wpis na FB zaczął jeden z mieszkańców Krakowa, który chciał by jego syn skorzystał z toalety miejskiej pod Halą Targową. To co w niej zastał, po uiszczeniu opłaty, może przyprawić o mdłości. A jeszcze nie tak dawno jednostka miejska Klimat Energia Gospodarka Wodna chwaliła się, że zarządza toaletami w Krakowie i będą one czyste i nowoczesne.... Powinny skoro są płatne, ale rzeczywistość to zweryfikowała. KEGW odpowiada i zapewnia, że stara się dbać o toalety miejskie choć pobierane opłaty i tak nie pokrywają kosztów eksploatacji szaletów. Dodaje też, że toaleta w pobliżu Hali Targowej to jedna z najstarszych w mieście i niedługo ma zostać przebudowana.

"W niedzielę syn potrzebował skorzystać z toalety. Pod halą targową stoi płatna toaleta. Koszt 2 złote. Odpowiedzialnymi za utrzymanie porządku w tych toaletach niegdyś był Zarząd Dróg Miasta Krakowa, a teraz powołana spółka, która w moim przekonaniu powstała w ramach utrzymania posad dyrektorskich w miejsce zlikwidowanej spółki Miejska Infrastruktura , a mianowicie spółka Klimat Energia Gospodarka Wodna. Po wrzuceniu dwóch złotych (straconych), pojawia się taki widok. Nędzy, biedy, syfu, gnoju, obory, stan tej bardachy to nie jest efekt bezdomnego z jednej nocy, a całkowitym brakiem utrzymania tych toalet przez miasto. Proszę o udostępnianie tego posta wszędzie gdzie się da . Ile można robić z ludzi pachołków tego miasta , okradać ich na każdym kroku... Wyciągać kasę w głupim kiblu, z którego nie można skorzystać. Mój syn był tak zdziwiony, jakby zobaczył dinozaura" - napisał Michał Maxi Pazowski.

Dodał zdjęcia, które potwierdzają ten opis. Piszemy do KEGW w celu odniesienia się do sprawy, bo ostatnio o swoim działaniu w temacie toalet wypowiadali się bardzo pozytywnie:

KEGW odpowiada:

- Inspektorzy KEGW są świadkiem praktycznie wszystkich możliwych zachowań jakie można sobie wyobrazić, a nawet nie można sobie wyobrazić. W tym momencie nie ma raczej już za wiele rzeczy, których nie ujrzeli na własne oczy. Wciąż wiele ludzi nie zawsze korzysta z toalety zgodnie z ich przeznaczeniem. Pomimo interwencji straży miejskiej dochodzi do szokujących scen. Czasami to szalona impreza w środku, rozkręcanie, kradzież sprzętu, zdarzył się nawet poród - mówi Magdalena Wasiak, rzecznik prasowy Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. - Niestety akty wandalizmu zdarzają się niemal każdego dnia. Raporty wraz z dokumentacją fotograficzną od firm wykonawczych dbających o czystość szaletów otrzymujemy codziennie. Każdego dnia na miejscu prowadzony jest serwis - sprzątanie, uzupełniany jest papier oraz rzeczy, które „zniknęły” tak jak np. brakująca na zdjęciu deska. Po otrzymaniu zdjęć natychmiastowo wysłaliśmy serwis po raz drugi we wskazane miejsce. Przed nami trudny okres zimy i przypadki, gdzie niestety interwencji z osobami nietrzeźwymi oraz w kryzysie bezdomności będzie przybywać. Będziemy interweniować w asyście straży miejskiej. Reagujemy natychmiastowo, na każde wezwanie - zaznacza rzeczniczka.

Plan na utrzymanie toalet miejskich składa się z wydatków bieżących – sprzątanie i remonty (ok. 4 000 900 tys. zł rocznie) oraz opłat m.in. za energię, wodę, odprowadzenie ścieków (ok. 390 tys. zł). Wpływy z pieniędzy za skorzystanie z toalety – to ok. 900 tys. zł

Lista miejskich szaletów z obsługą oraz bez TUTAJ

KEGW zajmuje się utrzymaniem miejskich szaletów, natomiast za ich budowę odpowiadają w zależności od lokalizacji inne jednostki. Toalety na terenach zielonych buduje ZZM, a w pobliżu inwestycji drogowych ZDMK.

Na terenie Miasta Krakowa mamy 3 rodzaje toalet:

  • - 25 toalet z obsługą,
  • - 22 toalety wolnostojące samoobsługowe + 6 nowych trakcie przejęcia od jednostek budujących toalety w mieście.
  • W roku 2020 czyli w momencie rozpoczęcia działania KEGW toalet było 21, w ciągu 2 lat przybyło ich 7,

- liczba toalet wolnostojących typu TOI TOI jest zmienna, reagujemy na bieżąco. W roku 2022 z uwagi na wzmożony ruch np. przy ambasadach Ukrainy oraz przy punktach pomocowych ustawiliśmy w różnych częściach miasta dodatkowych 40 sztuk. W ostatnim czasie ta liczba maleje. Dodatkowo w tym roku KEGW w okresie wakacyjnym ulokował w parkach, przy placach zabaw oraz kąpieliskach łącznie ok. 60 toalet z serwisem codziennym - dodaje rzeczniczka. - W miarę dostępnych środków modernizujemy toalety. Toalety w Parku Krakowskim, przy ul. Prądnickiej, al. Róż i Solidarności niebawem zostaną poddane pracom rozbiórkowym, izolacyjnym. Zakres realizacji zadania jest szeroki i obejmuje m.in.: wymianę stolarki, elewacji, dachu, kucie ścian, flizów, malowanie, nowe instalacje elektryczne i sanitarne. Zmienić ma się także wyposażenie: kabiny, pisuary, poręcze, dozowniki, które będą teraz bezdotykowe i dostosowane do obowiązujących standardów (pochylnie).

Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska