Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W niedzielę na Błoniach wielki piknik z okazji urodzin smoka

Anna Piątkowska
Rzeźba smoka wawelskiego obchodzi 50 lat
Rzeźba smoka wawelskiego obchodzi 50 lat
Urodzinowy tort w zrekonstruowanym średniowiecznym miasteczku, muzyka, tańce i zabawa a wszystko to z okazji urodzin Smoka Wawelskiego. jedyna w swoim rodzaju feta odbędzie się w niedzielę, 14 sierpnia, na krakowskich Błoniach. Świętowanie rozpocznie się w samo południe potrwa do godz. 18.00.

Poziom dzietności na Świecie dramatycznie maleje

od 16 lat

W tym roku przypada 50-lecie rzeźby Smoka Wawelskiego dłuta Bolesława Chromego. Mierzącego sześć metrów wysokości, ziejącego ogniem smoka - symbol Krakowa - na co dzień można zobaczyć u stóp zamku na Wawelu, to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta.

Według pierwotnej koncepcji smok miał być częściowo zanurzony w wodach Wisły. Stwierdzono jednak, że śmieci niesione przez nurt rzeki będą osadzać się na rzeźbie. Dlatego w 1972 r. została ona osadzona na bloku nad Wisłą przy wzgórzu wawelskim, obok obecnego wyjścia ze Smoczej Jamy. Wiosną 1973 r., wewnątrz rzeźby zamontowana została instalacja gazowa ziejąca ogniem (autorstwa Feliksa Prochownika).

Z okazji jubileuszu, wiosną w wawelskich grodach została otwarta wystawa "Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu". Rzeźby dłuta krakowskiego artysty można zobaczyć na Wawelu do końca września tego roku.

Kulminacyjnym punktem obchodów 50-lecia Smoka Wawelskiego będzie urodzinowy piknik w odtworzonej wczesnośredniowiecznej osadzie, która stanie w niedzielę na krakowskich Błoniach. Osadę zbuduje Drużyna Wojów Wiślańskich „Krak”, najstarsza w Krakowie i jedna z pierwszych w Polsce grup rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej.

"Złożone z blisko 20 namiotów, uszytych i postawionych według wskazówek źródeł ikonograficznych miasteczko zaludnią drużyny wojów, białogłowy, rzemieślnicy oraz muzykanci – w strojach z epoki, wyposażeni w uzbrojenie, narzędzia, instrumenty i inne atrybuty wzorowane na historycznych. Znajdzie się też miejsce dla księcia Kraka – tego dnia będzie przyjmował wnioski, skargi i zażalenia od swoich poddanych" - zapowiada magistrat.

W osadzie będzie można zatrzymać się u kowala, garncarza, jubilera, mincerza, tkacza i skórnika oraz zapoznać się z warsztatem i tajnikami średniowiecznych rzemieślników. Będzie także okazja, by spróbować swoich sił w średniowiecznych zabawach plebejskich, takich jak: kręcioła, zwichrowane marsze, wyścigi w workach, słowiańskie zapasy czy zabawy w szewczyka i smoka oraz powalczyć o nagrody. W strefie rozrywki odbędzie się również potyczka smoczych armii.

Nie zabraknie także muzyki, przygrywać będzie folkowa kapela „Daj Ognia”, a przed wieczorem na scenie głównej koncert finałowy zagra Percival – zespół, który powstał z fascynacji historią i kulturą dawnych Słowian i który z powodzeniem przybliża współczesnej publiczności muzyczne tradycje dawnej Słowiańszczyzny.

Odbędą się również konkursy, warsztaty tańca, przedstawienie teatralne „Prawdziwa historia Smoka Wawelskiego”, a przez główny placyk osady przejdzie smoczy korowód. I, jak przystało na urodziny, będzie tort i smocze wypieki.

Urodziny smoka potrwają od godz. 12.00 do 18.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska