WIDEO: Krótki wywiad
- Na razie prowadzone są testy. Po nich na ulice Krakowa wyjedzie pierwszy tramwaj, który będzie mógł się poruszać bez wykorzystania sieci trakcyjnej. Stanie się tak za kilka tygodni - informuje Marek Gancarczyk z MPK Kraków. Na razi nie znają tam dokładnej daty, kiedy nowy tramwaj pojawi się na krakowskich torowiskach, ale można spodziewać się, że stanie się tak już na wiosnę.
Kraków. Blisko 45 lat temu po mieście zaczęły kursować "akwa...
Zgodnie z kontraktem do końca 2020 r. na ulice Krakowa ma wyjechać w sumie 50 nowych tramwajów, w tym dwa będą mogły poruszać się bez wykorzystania trakcji.
Nowy tramwaj Tango Lajkonik ma 33,4 m długości i 2,4 m szerokości. Każdy z 50 nowych takich tramwajów zmieści 227 podróżnych, w tym 80 na miejscach siedzących. W pojazdach zastosowano skrętne wózki, które wpłyną na niższe zużycie kół i torowiska oraz zdecydowanie zmniejszą drgania, występujące podczas jazdy.
Tak dawniej podróżowało się po Krakowie [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
Jedną z innowacji opracowanych przez firmę Medcom dla tego pojazdu jest wysoce wydajny układ pracy z baterii, dzięki któremu tramwaje będą mogły przejechać nawet 3 km bez zasilania z trakcji. Na początek baterie zostaną zamontowane na dwóch pojazdach, ale pozostałe będą przystosowane do doposażenia ich w przyszłości. Dzięki jeździe z baterii, możliwe będzie użytkowanie części krakowskich tras bez konieczności rozciągania sieci trakcyjnej, która tym samym nie naruszy krajobrazu Starego Miasta.
- Pierwsze pokładowe zasobniki energii opracowaliśmy w 2014 roku dla Siemensa, który dzięki temu rozwiązaniu przejechał aż 24 km bez zasilania z trakcji i tym samym pobił rekord Guinnessa dla najdłuższego przejazdu tramwaju zasilanego wyłącznie z baterii. To, co kiedyś było dla nas sporym wyzwaniem i ważnym eksperymentem, dzisiaj wprowadzamy do seryjnej produkcji w polskich tramwajach – mówi Paweł Choduń z Medcom.
"Akwaria", "wiedeńczyki", bombardiery, krakowiaki. Tymi tram...
Każdy z tramwajów wyposażony zostanie również w system rekuperacji energii E-recycler produkcji Medcom, który pozwoli na ponowne wykorzystanie energii wytworzonej podczas hamowania pojazdu. W Polsce w E-recycler wyposażone są m.in. trolejbusy w Gdyni oraz tramwaje w Gdańsku.
- Te znaki zodiaku odnajdą szczęście w 2023 r.
- Studniówki ruszyły. Oto najpiękniejsze kreacje dziewcząt
- Ranking Perspektyw. Oto najlepsze licea w Małopolsce!
- Najpopularniejsze imiona w Krakowie w 2019 roku [RAPORT]
- Najlepsze "perełki" krakowskiej deweloperki w 2019 [ZDJĘCIA]
- TOP 20 najbogatszych gmin w Małopolsce w 2019 roku [RANKING]
