Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wysokie odznaczenie państwowe dla 95-letniego kpt. Andrzeja Kostrzewskiego ps. „Nadzieja”. Opracowywał wyroki dla konfidentów

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Andrzej Kostrzewski w wieku 17 lat wstąpił do Armii Krajowej, przyjmując pseudonim „Nadzieja” w Zgrupowaniu „Żelbet”.
Andrzej Kostrzewski w wieku 17 lat wstąpił do Armii Krajowej, przyjmując pseudonim „Nadzieja” w Zgrupowaniu „Żelbet”. Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie
95-letni kpt. Andrzej Kostrzewski ps. „Nadzieja” został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta. Uroczystość odbyła się w Krakowie, w mieszkaniu żołnierza Armii Krajowej, działacza Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, współzałożyciela Instytutu Katyńskiego i redaktora „Biuletynu Katyńskiego”.

Pseudonim "Nadzieja"

W imieniu Andrzeja Dudy aktu dekoracji dokonał zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik. Asystowali mu dyrektor biura wojewody małopolskiego Monika Kolasa i zastępca dyrektora krakowskiego oddziału IPN dr Michał Wenklar.

Andrzej Kostrzewski (ur. 13 grudnia 1927 r., Kraków) w wieku 17 lat wstąpił do Armii Krajowej, przyjmując pseudonim „Nadzieja” w Zgrupowaniu „Żelbet”. Skończył szkołę podoficerską. Ponieważ znał język niemiecki, został przeszkolony na potrzeby wywiadu. W sądach wojskowych, opracowywał wyroki dla sądzonych konfidentów, które odczytywane były przed wymierzeniem kary. Tłumaczył dokumenty wykradane z gestapo i przepisywał je na maszynie.

Przesłuchania trwały cztery miesiące

Po rozwiązaniu AK przystąpił do Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W wyniku wpadki został w 1946 r. aresztowany przez Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Przesłuchania trwały cztery miesiące. Zwolniony bez procesu i wyroku był nadal szykanowany za przynależność do AK.

Należy do założycieli Instytutu Katyńskiego w Krakowie (wiceprezes do 2005 r.). Był przewodniczącym NSZZ „Solidarność” w Zakładach Odlewniczych ZREMB w Krakowie. Członek reaktywowanych organizacji Armii Krajowej i Zrzeszenia „WiN” od początku ich powstania. Redaktor honorowy miesięcznika Zrzeszenia WiN – „Orzeł Biały”. Od 1997 r. członek Komitetu Budowy Pomnika „Tym co stawiali opór komunizmowi 1945-1956” na pl. Inwalidów. W 2021 r. IPN przyznał mu tytuł Świadka Historii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska