FLESZ - Relacja z Kijowa Marcina Mamonia

2 lipca 2023 roku minie sto lat od kiedy przyszła na świat Wisława Szymborska. Urodziła się w Bninie pod Poznaniem, to według metryki, bo rodzinne przekazy mówią o Kórniku, ale całe życie związana była z Krakowem. Przez ponad 80 lat Wisława Szymborska mieszkała w naszym mieście. Tu studiowała filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, tu debiutowała na łamach „Dziennika Polskiego”, tu też przez lata prowadziła rubrykę „Lektury nadobowiązkowe” w „Życiu Literackim”. W Krakowie powstała większość jej wierszy. W 1997 roku otrzymała honorowe obywatelstwo Miasta Krakowa.
Kulminacyjnym momentem krakowskich obchodów setnych urodzin ma być otwarcie parku Szymborskiej przy ul. Karmelickiej. W planach jest także wydanie tomu „Wierszy zebranych”, którym znajdą się niepublikowane dotąd teksty poetki, duża wystawa prezentująca przedmioty należące do poetki, rękopisy oraz maszynopisy jej wierszy. Kraków rozpoczął także starania o to, by rok setnych urodzin noblistki ogłosić Rokiem Wisławy Szymborskiej.
„Szymborska-poetka fascynuje czytelników na całym świecie – stała się ambasadorką polskiej kultury za granicą. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków” – przypomina Michał Rusienk, sekretarz Fundacji Wisławy Szymborskiej, w liście skierowanym do marszałek Elżbiety Witek. – „Rok 2023 będzie nie tylko doskonałą okazją do pełniejszego uobecnienia postaci Wisławy Szymborskiej oraz jej twórczości, ale także do debaty na temat miejsca poetyckiego słowa we współczesnym świecie”.
- Wisława Szymborska, przy całej jej skromności, unikaniu publicznych sytuacji, intymnym charakterze twórczości poetyckiej, była filarem krakowskiego życia literackiego. W jej mieszkaniu spotykali się poeci i tłumacze. Wraz z Czesławem Miłoszem patronowała wydarzeniom Roku Milenijnego Kraków 2000, wspierała starania o tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie literatury. Niosła pomoc ludziom w potrzebie, fundowała stypendia, finansowała konserwację manuskryptów Biblioteki Jagiellońskiej. Szymborska obok Miłosza, Lema, Kantora, Zagajewskiego należy do najbardziej rozpoznawalnych na świecie postaci polskiej literatury XX wieku. 2023 – Rok Szymborskiej to szansa na wspólne oddanie jej hołd
– powiedział prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Chociaż od jej śmierci minęło 10 lat, utwory Szymborskiej są nadal wznawiane. Jej twórczość, korespondencja i ona sama są niewyczerpanym tematem biografii, wspomnień i innych literackich nawiązań.
Po śmierci noblistki zgodnie z zapisami jej testamentu powołana została Fundacja Wisławy Szymborskiej, która od 2013 roku przyznaje nagrodę imienia swojej patronki, dzisiaj to jedna z najbardziej prestiżowych nagród poetyckich w Polsce. Także mieszkanie, w którym poetka spędziła ostatnie 15 lat życia, zostało przeznaczone na rezydencje literackie. Od roku 2019 z programów rezydencjalnych skorzystało blisko dwudziestu literatów.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym