https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zamieszanie wokół jasełkowego przedstawienia. Apel organizacji żydowskich. "Krzywdzące stereotypy"

Anna Piątkowska
Zapis tradycyjnego jasełkowego przedstawienia rodziny Malików, które od wielu lat można zobaczyć w Muzeum Krakowa, zniknął już ze strony internetowej krakowskiej instytucji kultury.
Zapis tradycyjnego jasełkowego przedstawienia rodziny Malików, które od wielu lat można zobaczyć w Muzeum Krakowa, zniknął już ze strony internetowej krakowskiej instytucji kultury. Aneta Zurek / Polska Press
Dwanaście organizacji żydowskich wystosowało protest w związku z "antysemickim charakterem jasełek prezentowanych przez Muzeum Krakowa", apelując do władz miasta o powołanie zespołu ekspertów, który miałby w przyszłości uchronić od podobnych incydentów. „Konieczne jest bardziej stanowcze przeciwdziałanie inicjatywom multiplikujacym stereotypy i uprzedzenia, szczególnie w przestrzeni instytucji miejskich” - czytamy w apelu.

Zapis tradycyjnego jasełkowego przedstawienia rodziny Malików, które od wielu lat można zobaczyć w Muzeum Krakowa, zniknął już ze strony internetowej krakowskiej instytucji kultury.

„Powodem apelu jest dyskusja wokół tradycyjnego przedstawienia jasełkowego w Muzeum Historii Krakowa, w którym postać Żyda ukazywana jest sposób upokarzający. Jest to kolejna - po "Żydzie na szczęście" - głośna debata o niezauważanych do tej pory w mieście praktykach powielających krzywdzące stereotypy” – czytamy w apelu.

Rodzina Malików to jeden z najstarszych i najbardziej znanych klanów wśród twórców szopek krakowskich. Tworzą je od czterech pokoleń. Pierwsi szopkarze z rodziny Malików - Walenty i jego syn Włodzimierz odgrywali również wraz z rodzinami przedstawienie, spadkobiercy tradycji do dziś wystawiają jasełka oparte na historycznym przekazie.

Żyd z jasełek Malików to postać, która nie wierzy w nadejście Mesjasza, w związku z czym towarzyszący mu Pasterz deklaruje: "Żydzie, Żydzie, wnet ja cię nauczę. Ja cię z tyłu, ja cię z przodu tym kijem wymłócę".

Zdaniem sygnatariuszy apelu skierowanego do władz Krakowa, to działania, które utrwalają stereotypowy, negatywny sposób, w jaki przedstawia się Żydów, a także uzasadniające przemoc wobec nich. „Zamiast pomagać w budowaniu otwartego społeczeństwa, zaprzeczają one polityce Krakowa, której celem jest budowanie otwartej, europejskiej metropolii”.

Jak wyjaśnia Krzysztof Haczewski z Muzeum Krakowa, instytucja podobnie widzi tę kwestię, w związku z czym, już 31 marca - z inicjatywy Muzeum Krakowa - zostało zwołane spotkanie poświęcone przedstawieniom postaci Żyda w jasełkach i szopkach krakowskich, w którym wzięli udział, m.in. przedstawiciele żydowskich organizacji z Krakowa.

- Rodzina Malików przyjęła argumenty, postulujące zmianę narracji tego przedstawienia – tłumaczy Krzysztof Haczewski. - Jednocześnie autorzy przedstawienia wyjaśnili swoje intencje – wspominane treści miały na celu pokazanie problemu antysemityzmu i miały służyć krytyce takich postaw.

Magda Rubenfeld-Koralewska uważa, że to za mało. W apelu organizacji żydowskich czytamy: „konieczne jest bardziej stanowcze przeciwdziałanie inicjatywom multiplikujacym stereotypy i uprzedzenia, szczególnie w przestrzeni instytucji miejskich”.

- Pewne rzeczy zostały nazwane, natomiast nie zostały podjęte konkretne decyzje – mówi nam Magda Rubenfeld-Koralewska, dyrektorka Stowarzyszenia FestivAlT, organizacji skupiającej artystów realizujących doroczny program współczesnej zaangażowanej sztuki żydowskiej w Polsce.

- Głównym przedmiotem apelu są nie same treści jasełek, a fakt, że pojawiały się one od wielu lat w przestrzeni Krakowa, na wystawie kierowanej do dzieci, a wydarzenie finansowane jest za publiczne pieniądze i dzieje się to w 2023 roku - mówi Magda Rubenfeld-Koralewska. - Jesteśmy sfrustrowani, że to wydarzenie miało miejsce w momencie, kiedy przeszliśmy już taką długą drogę wspólnie z miastem, zmierzającą do tego, by w przyszłości nie zdarzały się podobne sytuacje – dodaje.

Zdaniem Magdy Rubenfeld-Koralewskiej, potrzebne jest ciało doradcze, złożone z ekspertów, a także edukacja. Dziś, jak mówi dyrektorka FestivALTu, ze straganów na Emausie co prawda zniknęła postać Żyda z pieniążkiem, ale sprzedawcy nie rozumieją, dlaczego tak się stało.

- Chcielibyśmy znaleźć strategie, które pozwolą na wyeliminowanie tego typu sytuacji z przestrzeni publicznej. Teraz działamy od kryzysu do kryzysu. Z naszego punktu widzenia utworzenie takiego ciała konsultacyjnego mogłoby być ważnym sposobem włączania głosu mniejszościowego w funkcjonowanie miejskich instytucji – tłumaczy aktywistka.

Oprócz Stowarzyszenia FestivALT apel do prezydenta Krajkowa sygnowany jest, m.in. przez Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha, Naczelnego Rabina Krakowa Eliezera Gurary`ego,
oraz JCC Kraków.

- Tematyka dziedzictwa jest zawsze tematyką z potencjałem konfliktu. W ten sposób konstruowane są tożsamości społeczne. O swoje miejsce i interpretację w historii Krakowa walczą rozmaite grupy etniczne, narodowe, wyznaniowe, a także mniejszości. W tym celu miasto powołało Radę ds. Równego Traktowania i w sposób otwarty i dialogiczny pochylamy się nad tym, co bolesne. Jeśli  cokolwiek może zmniejszyć napięcia, poczucie dyskryminacji czy niesprawiedliwości, przyczynia się do włączenia i przeciwdziała mowie nienawiści oraz korekty zachowań niepożądanych - robimy to – komentuje Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Jak wyjaśnia Robert Piaskowski, miasto planuje podjęcie działań, które pozwolą na wypracowanie standardów dotyczących organizacji wydarzeń, będą one miały formułę okrągłych stołów, przy których zasiądą przedstawiciele instytucji kultury, NGO oraz uniwersytetów.

- Prace mają pozwolić na wypracowanie rekomendacji w zakresie szkoleń osób zatrudnionych w instytucjach w obszarze praw człowieka, wrażliwości na kwestie wielokulturowe i dotyczące równego traktowania, odpowiedniej reprezentacji grup wykluczonych, dostępności oraz języka włączającego – wyjaśnia pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Proces opracowywania standardów planowany jest na drugą połowę roku 2023. Działania te, jak wyjaśnia magistrat, wpisują się założenia aktualizowanej strategii rozwoju miasta oraz są włączone w diagnozę powstającego programu „Kraków dla Równości”.

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat
Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kadzidlo
Przyleciał Bóg i uratował Żydów przed niewolnictwem Egipcjan, którzy bawili się w krzyżówki genetyczne i których musiał wykonczyc dla równowagi gatunku ludzkiego na ziemi .. 13 wieków później przysłał Jezusa, który musiał uchronić resztę ludzi przed wyzyskiem żydowskim, i przepędzać ich po świecie, dla równowagi gatunku ludzkiego na ziemi.
L
Lukasz
1. rozumiem, ze powiedzenie o "wymłóceniu Zyda kijem" moze sie nie podobac. I slusznie, to nie jest tolerancyjny tekst. Nie rozumiem oburzenia twierdzeniem, ze Zydzi nie uznali Jezusa za Mesjasza. Jeśli go uznaja za mesjasza to od kiedy? Ja o tym nic nie słyszałam.

2. W Izraelu politycy żydowscy pozwalają sobie na skrajnie antypolskie wypowiedzi, jak byly premier Izraela Yair Lapid: "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Również w gazetach izraelskich bywają publikowane wątki antypolskie. Kiedy w Izraelu powstanie komisja do zwalczania antypolonizmu?

3. Pani Barbara Engelking - czlonek gminy żydowskiej w Warszawie - stwierdziła w jednym z programow TV, ze śmierć Polaka to sprawa natury czysto biologicznej, śmierć Żyda to sprawa metafizyki, spotkania z Bogiem. Nagranie z tą wypowiedzia jest na Youtube. To wypowiedz rasistowska i antypolska, o czym wspomnial ostatnio premier RP. Kiedy w Polsce gminy żydowskie utworzą zespól do spraw przeciwdziałania antypolonizmowi?
E
Ehh
Temat Jasełek w maju?Komuś bardzo zależy na poruszaniu tematu.A prawda jest taka ,że Żydzi w Polsce sie bardzo dobrze zaaklimatyzowali .Najważniejsze resorty kraju sa oddane w ręce Polakow z zydowskimi korzeniami,ba nawet prezydent. I nikt by o tym nie wiedział i nikomu to nie wadzi a temat sztucznie podsycany przez wrogów zewnetrznych,którzy robią krzywde głównie polskiej społeczności żydowskiej sieja zamęt i szukajac podziałów .
G
Goy.
Zabrakło komuś czasu, żeby zrobić z tym porządek.Karma wracam
W
Wernyhora
To jest przykład skrajnego braku wrażliwości i zrozumienia dla kultury i tradycji. Kiedy Kraków będzie wolny od problematyki pomidorowej jako głównego wątku życia publicznego? Czy naprawdę wszystko, zawsze i wszędzie musi się kręcić wokół pomidorów?
a
aaa
27 kwietnia, 8:55, gniewko_syn_ryba:

A kiedy organizacje żydowskie zabiorą się za zwalczanie upokarzającego stereotypu Polaka antysemity i sojusznika Niemców w Holokauście ?... Dlaczego to ma działać tylko w jedną stronę ?...

Bo naród wybrany jest tylko jeden

U
Uff
Ewangelia św Jana. 20. 19 Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!». Bali się Żydów że ich pozabijają, dlatego Piotr się zapierał, itd. A kontekst religijny albo historyczny jest taki że nie uwierzyli w Mesjasza, bo nie pozwalał im grabić i wykorzystywać pozostałych - niebędących żydami. Czyli żydy wierzą w pieniądz, a chrześcijanie już wiedzą że posiadanie nadmiaru pieniędzy do niczego dobrego człowieka niedoprowadzi
g
gniewko_syn_ryba
A kiedy organizacje żydowskie zabiorą się za zwalczanie upokarzającego stereotypu Polaka antysemity i sojusznika Niemców w Holokauście ?... Dlaczego to ma działać tylko w jedną stronę ?...
g
grzeg
Ten protest wydaje mi się absurdalny i w sumie bezsensowny. Sam jestem wrażliwy na cudze uczucia, ale nie popadajmy w jakąś obsesję, w jakąś skrajną "polityczną poprawność".
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska