Drożejące mieszkania w Polsce

Sekcja „Na granicy” podczas Mastercard OFF CAMERA 2024 będzie komentować otaczający nas świat zarówno w makroskali, przyglądając się granicom w sensie politycznym, religijnym czy coraz większej ingerencji człowieka w środowisko naturalne, jak również w bardziej osobistej perspektywie.
W kinach widzki i widzowie będą zgłębiać tematykę coraz większych napięć generowanych przez przekroczenie granic moralnych czy kulturowych, jak również to, że sami często nie potrafią poradzić sobie z ograniczeniami, które posiadają we własnych głowie. Dlatego też programerzy Mastercard OFF CAMERA przywożą do Krakowa filmy, które oscylują wokół pojęć takich jak ucieczka, granice szaleństwa i miłości, tożsamość i przemoc, ale także wokół walki o godność i szacunek, na które zasługuje każdy z nas.
„Behind the Mountains” – Ucieczka od rzeczywistości
Po latach spędzonych w tunezyjskim więzieniu, Rafik wyrusza w podróż z synem, by przekazać mu wartości wolności i odwagi. Mohammed Ben Attia, wspierany przez braci Dardenne, przedstawia historię o relacji ojca i syna, celebrującą siłę woli.
Ceniony tunezyjski reżyser opowiada o bohaterze, który widzi więcej możliwości niż obowiązująca narracja w kraju ogarniętym schizofrenią i absurdem. Ujęta w formułę kina drogi historia relacji ojca z synem to także narracja z pogranicza rzeczywistości i magii oraz hołd złożony sile woli. Jednymi z pierwszych, którzy poznali się na oryginalnym pomyśle Ben Atti, byli wybitni wspomniani belgijscy twórcy – bracia Dardenne, będący producentami „Behind the Mountains”.
„El Paraiso” – Granica miłości i szaleństwa
Julio Cesar, czterdziestolatek mieszkający z matką, zostaje wplątany w skomplikowane relacje, gdy w ich życiu pojawia się Ines. Enrico Maria Artale maluje obraz miłości rodzinnej balansującej na granicy obsesji i strachu przed samotnością.
Film, który podbił konkurs „Horyzonty” ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji (aż trzy nagrody!), to opowieść o sile rodzicielskiego uczucia z wszelkimi jego konsekwencjami.
„Heroic” – przemoc i tożsamość
David Zonana bada meksykańską rzeczywistość, gdzie młody Luis wybiera służbę wojskową nad przestępczym światem. Film, będący echem autentycznych doświadczeń kadetów, ukazuje przemoc jako element tożsamości kraju, stawiając pytanie o ludzką naturę.
Wstrząsający, oparty na prawdziwych relacjach byłych kadetów akademii film pokazuje cienką granicę między człowiekiem a bestią, a młody reżyser wpisuje się w narrację przedstawianą przez jego starszych, bardziej znanych kolegów, jak chociażby Michel Franco, który jest producentem „Heroico”. Film dla widzów o naprawdę mocnych nerwach.
„Temporaries” – Walka o godność
Film w reżyserii Piera-Philippe’a Chevigny’ego to jeden z ciekawszych debiutów ubiegłorocznego sezonu festiwalowego, a jednocześnie opowieść skrojona na dzisiejsze czasy. W jej centrum znajduje się Ariane (nagradzana rola Ariane Castellanos), która chcąc uporządkować życie po bolesnym rozstaniu, decyduje się wrócić w rodzinne strony.
By podreperować nieco sytuację finansową, kobieta rozpoczyna pracę jako tłumaczka w lokalnej fabryce kukurydzy. Jej głównym zadaniem jest pośredniczenie w kontaktach pomiędzy despotycznym szefem a grupą pracowników sezonowych z Gwatemali, którzy przybyli do Kanady w celach zarobkowych.
Film Chevigny’ego ma w sobie coś z kina Kena Loacha. Wyraźne społeczne zacięcie, sympatię zwróconą w stronę słabszych jednostek, krytykę uprzywilejowanych oraz potrzebę zmiany obowiązującego status quo.
Mastercard OFF CAMERA – wielkie święto kina niezależnego – w tym roku odbędzie się w Krakowie od 26 kwietnia do 5 maja.
- Gdzie są najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Krakowie? Ranking dzielnic 2024
- Najpiękniejsze pary z krakowskich studniówek! To one przyciągały wzrok
- Pistacjowe croissanty robią furorę w internecie! Gdzie można je zjeść w Krakowie?
- Zimowe wycieczki w Tatry z dziećmi. Zobaczcie łatwe i przyjemne szlaki w górach