Janusz Mika to krakowski dziennikarz, publicysta, pisarz i animator kultury. Od paru lat zajmuje się propagowaniem historii dzielnicy Krowodrza. W 2020 r. wydał książkę opowiadającą o ludziach, miejscach i historii Krowodrzy, a w 2022 o architekturze, budowniczych i genius loci tej wyjątkowej krakowskiej dzielnicy.
Teraz ukazała się trzecia część jego książkowego cyklu zatytułowanego „Krowodrza subiektywnie”. Nosi podtytuł „Nie tylko futbol. Zawodowcy, amatorzy, kibice”, a poświęcona jest historii i współczesności krowoderskiego sportu.
Podczas lektury czytelnik przenosi się na stadiony i do sportowych hal, na szkolne boiska i do parków, wszędzie tam, gdzie od ponad 130 lat na Krowodrzy kwitnie sport.
Dzielnica ta znana bowiem była jako część Krakowa, w której z sukcesami uprawiano sport na wysokim nieraz poziomie. Jako miejsce, które wydało wielu wybitnych krakowskich i ogólnopolskich sportowców, a wreszcie miejsce, gdzie wyrastały całe rodzinne dynastie sportowe.
W najnowszej części cyklu Janusza Miki przeczytamy m.in. o XIX-wiecznych początkach krowoderskiego sportu, jego pionierze dr. Henryku Jordanie, dawnych i współczesnych krowoderskich
klubach (TS Krowodrza, ŻTS Jutrzenka, WKS Wawel, KS Łobzownianka), kulturze kibicowskiej i miejscach w których na Krowodrzy uprawiano sport (Park Jordana, Park Krakowski). Autor podzielił się też swoimi osobistymi sportowymi wspomnieniami.
Osobne rozdziały poświęcone zostały najważniejszym krowoderskim klubom – Wiśle i Wawelowi, ich historii, sukcesom, zawodnikom, działaczom i dniu dzisiejszemu.
W książce znalazły się także rozmowy autora z ważnymi postaciami krowoderskiego sportu, m.in. z Ryszardem Budką, Kazimierzem Kmiecikiem, Mariolą Frandofert, Pawłem Maślejem i Anną Wielebnowską.
Janusz Mika to krakowski dziennikarz, publicysta, pisarz i animator kultury, prezes Fundacji „Urwany Film”, a w wolnych chwilach muzyk rockowy. Przed laty pracował zawodowo jako dziennikarz sportowy. Prócz wspomnianych publikacji o dziejach Krowodrzy ma na koncie także kilka powieści kryminalnych. Jest też współtwórcą filmów dokumentalnych „Vater” i „Trzej przyjaciele z boiska”.
Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę, 18 października, w siedzibie głównej Biblioteki Kraków przy ul. Powroźniczej 2 w Krakowie o godz. 18. Rozmowę poprowadzi red. Bartosz Karcz, dziennikarz sportowy „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego”, również krowodrzanin, autor wstępu do książki.
Patronem medialnym publikacji jest „Dziennik Polski”.
Młodzież uzależniona od smartfona - szokujący raport! o nastolatkach
