Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej 12 kwietnia przy kościele Narodzenia NMP w Płokach przeprowadziło ekshumację szczątków kapłana, który wkrótce zostanie włączony do grona błogosławionych Kościoła katolickiego. Z kolei 19 kwietnia ekshumowane szczątki ks. Rapacza zostały złożone w sarkofagu, który - decyzją metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego - umieszczono w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Płokach. Będzie to główne miejsce kultu nowego błogosławionego.
- W rekognicji kanonicznej wzięli udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archidiecezji Krakowskiej - informuje krakowska kuria.
Ks. Michał Rapacz urodził się w 1904 r. w Tenczynie. Po przyjęciu święceń kapłańskich podjął posługę duszpasterską jako wikariusz w Płokach koło Trzebini, a następnie w Rajczy koło Żywca. W 1937 r. powrócił do parafii Narodzenia NMP w Płokach jako jej proboszcz. Został zamordowany przez komunistyczną bojówkę w nocy z 11 na 12 maja 1946 r. w lesie, około kilometra od budynku kościoła.
Pierwotnie spoczął w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Lubniu. 29 października 1980 r. doczesne szczątki ks. Rapacza zostały po raz pierwszy ekshumowane, a 2 listopada przeniesione i złożone w przygotowanym grobie na zewnątrz, z tyłu kościoła parafialnego w Płokach, gdzie spoczywały aż do dnia rekognicji kanonicznej, poprzedzającej beatyfikację męczennika. Do grobu kapłana przy kościele dotąd 12 maja każdego roku przybywały pielgrzymki.
- Najlepsze komunijne prezenty. Podpowiadamy, co kupić na komunię. Sprawdź!
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Niewiedza czy niechęć? Te przepisy kierowcy ignorują najczęściej. Będzie mandat
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?
